reklama

Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Židovský stát to vítá, Palestinci připravují masové demonstrace

Čtěte více: Izrael | Trump Donald | Palestina | Jeruzalém
  • Americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele.
  • Spojené státy do Jeruzaléma přemístí i svou ambasádu, která zatím sídlí v Tel Avivu. Přesun proběhne nejdříve za šest měsíců.
  • Podle saúdského krále Trump riskuje hněv muslimů po celém světě. K opatrnosti vybídl amerického prezidenta také papež František.
Americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Foto: AP

Na Blízkém východě se schyluje k rozsáhlým nepokojům. Spojené státy totiž ve středu uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele a ohlásily, že tam přesunou z Tel Avivu svou ambasádu. V Bílém domě to oznámil prezident Donald Trump.

"Moje oznámení znamená začátek nového přístupu ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinci," prohlásil Trump. "Určitě s tímto mým prohlášením mnozí nebudou souhlasit, ale věřím, že nakonec tento nesoulad překonáme a dospějeme k většímu porozumění a spolupráci," poznamenal Trump. Podle něj nejde o nic jiného "než o přiznání si skutečnosti".

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil prohlášení Donalda Trumpa za historické. Podle něj jde o důležitý krok na cestě k míru. "Toto je historický den. Jsme hluboce vděčni prezidentovi za jeho odvážné a správné rozhodnutí uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele a připravovat otevření americké ambasády v tomto městě," prohlásil Netanjahu. Zároveň vyzval další země, aby učinily podobné rozhodnutí. Netanjahu také zdůraznil, že Jeruzalém bude stále posvátným místem třech náboženství a zajistí "stejnou svobodu modliteb pro židy, křesťany i muslimy".

Palestinci chystají masové třídenní demonstrace, které označili jako "tři dny hněvu". Zatím není jasné, zda zůstane jen u demonstrací nebo zda dojde k dalšímu, už třetímu palestinskému povstání nazývanému intifáda. Podle palestinských představitelů je uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele "polibkem smrti" pokusům o usmíření mezi Židovským státem a Palestinci. Jeruzalém si jako své hlavní město nárokují totiž i oni. Jako izraelské hlavní město ho dosud žádná vláda formálně neuznala.

"Toto rozhodnutí otevřelo brány pekla pro americké zájmy v regionu," komentoval Trumpovo prohlášení o Jeruzalému Ismáíl Radvan z hnutí Hamas. Novinářům také řekl, že vyzývá arabské a islámské státy, aby "přerušily ekonomické a politické styky s americkým ambasádami a aby vyhostily americké velvyslance". Hamas už dříve označil Trumpovo oznámení za agresi.

Šéf Hamasu Ismáíl Haníja obvinil Trumpa, že nerespektuje zájmy Palestinců. Ti už prý budou vědět, "jak správně reagovat". Podle Haníji ale Trumpův krok nic nezmění na "historických a zeměpisných faktech".

Jeruzalém, metropole Trumpových ambicí

Jeruzalém je od roku 1947 "mezinárodním městem"

Jeruzalém je pro Palestince velmi citlivou emocionální záležitostí a spory okolo tohoto města odstartovaly například nepokoje v roce 1996 s desítkami mrtvých či druhou palestinskou intifádu, v jejímž průběhu zemřelo téměř pět tisíc lidí. Uznání Jeruzaléma za izraelské hlavní město chápou Palestinci jako urážku a krádež. Jako největší ránu snům o vlastní státnosti, kterou dosud dostali od porážky v první arabsko-izraelské válce v letech 1948–1949.

V mezinárodních vztazích je Jeruzalém formálně považován za město, které nepatří nikomu, a mělo by být územím pod mezinárodní správou či by jeho osud měla někdy v budoucnu určit dohoda mezi Izraelci a Palestinci. Vychází se přitom z rozhodnutí OSN z roku 1947 o rozdělení tehdejší Palestiny a vzniku židovského a arabského státu. Jeruzalém měl podle něj zůstat "mezinárodním městem" k jehož svatým místům by měli volný přístup všichni lidé. Jeruzalém je totiž posvátným městem tří náboženství – židovského, křesťanského a muslimského.

Z tohoto důvodu mají dnes všechny státy svá velvyslanectví v izraelském Tel Avivu, i když Izrael v roce 1950 prohlásil Jeruzalém svým "neoddělitelným hlavním městem". Izrael kontroluje západní část města už od roku 1948, východní Jeruzalém pak od třetí izraelsko-arabské války v roce 1967. Později východní část města Izrael anektoval. Dosud to ale žádná země neuznala. Nyní uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele americký prezident Donald Trump.

Před tímto krokem Trumpa varovali například jordánský král Abdalláh II. či saúdský Salmán bin Abd al-Azíz, podle něhož Trump riskuje "hněv muslimů po celém světě". Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že má obavy z násilností a Velká Británie podle svého ministra zahraničí Borise Johnsona sleduje kroky Washingtonu se "znepokojením".

Prohlášení kritizoval rovněž Šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás. Podle Abbáse se uznáním Jeruzalému za hlavní město Izraele USA ještě více vzdálily od své role prostředníka v izraelsko-palestinském konfliktu. Totéž si myslí hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát, informují izraelská média. "Tímto politováníhodným rozhodnutím USA záměrně podkopaly všechno mírové úsilí a prohlásily tak, že opouštějí roli prostředníka mírového procesu, kterou hrály v předchozích desetiletích," uvedl v televizním projevu v Ramalláhu Abbás.

Zástupci křesťanských církví v Jeruzalémě ještě během středečního dne vyzvali amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby ještě zvážil své rozhodnutí uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Patriarchové ortodoxní církve i protestantští biskupové v dopise Trumpovi uvedli, že by svým rozhodnutím mohl způsobit "nevratné škody" a ohrozit mír. Podobně se už vyjádřil i papež František, který rovněž vybídl k opatrnosti a k zachování statusu Jeruzaléma. 

Trumpa kritizoval i francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož jde o jednostranné a politováníhodné rozhodnutí, které porušuje mezinárodní právo a rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Totéž si myslí turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, podle něhož Trump také porušil mezinárodní právo.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres prohlásil, že takové jednostranné rozhodnutí ohrozí mírový proces v Izraeli. Zopakoval, že izraelsko-palestinský konflikt nemá jiné řešení, než vytvoření dvou států.

Trump ale vnímá  jeho oznámení o uznání Jeruzaléma jako začátek nového přístupu k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle něj odkládání uznání Jeruzaléma za izraelské hlavní město stejně mír nepřineslo. Prezident rovněž uvedl, že řešením blízkovýchodního konfliktu mohou být i dva státy, pokud si to obě strany budou přát.

Šéf Bílého domu dále ujistil, že Jeruzalém má zůstat posvátným místem tří náboženství - tedy judaismu, islámu a křesťanství. Oznámil také, že v příštích dnech na Blízký východ odcestuje americký viceprezident Mike Pence.

Trump zároveň podepíše další půlroční odklad platnosti zákona o přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. O něm bylo rozhodnuto už v roce 1995 a mělo se uskutečnit do května 1999. Od té doby ale američtí prezidenti odklad prodlužují vždy o šest měsíců.

Nejezděte do Izraele, varuje ministerstvo zahraničí

Americké ministerstvo zahraničí zaslalo na svá diplomatická zastoupení ve světě upozornění, aby Američané až do 20. prosince odložili nedůležité cesty do Izraele. Z vnitřního pokynu diplomatům citovala agentura Reuters.

"Ambasáda v Tel Avivu a generální konzulát v Jeruzalémě žádají, aby byly odloženy všechny nedůležité cesty do Izraele, Jeruzaléma a na Západní břeh od 4. do 20. prosince 2017," uvádí se v telegramu.

Ministerstvo oficiální důvod varování neoznámilo. Dá se ale předpokládat, že se úřad obává nepokojů.

Marek Hudema
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babišova vláda má šanci na život. Dojednané hlasy ve sněmovně zatím nemá, ale podpora ČSSD je stále pravděpodobnější

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Vláda bez důvěry se nemusí omezovat, může zvyšovat platy i měnit náměstky. Právníci přesto nabádají ke zdrženlivosti

Sloupek Martina Malého: Prodám zachovalou břitvu, téměř nepoužívaná, zn. Occam

Oktany a bajty Luboše Kreče: Česko, země chytrým vozům zaslíbená

reklama