reklama

Brusel chce, aby eurozóna měla společné peníze pro případ nouze i společného ministra financí. Prý tak lépe odolá krizím

  • Evropská komise tvrdí, že eurozóna potřebuje další integraci, aby lépe zvládala případné krize.
  • Navrhla vznik společné rozpočtové kapitoly jen pro eurozónu nebo ustavení funkce ministra financí a hospodářství.
  • Návrhy ale nejdřív musí schválit země EU.
Podle předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera (uprostřed) potřebuje eurozóna další integraci, aby odolala případným krizím. Podle předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera (uprostřed) potřebuje eurozóna další integraci, aby odolala případným krizím. Foto: AP

Eurozóna by měla mít podle Bruselu k dispozici společný balík peněz, ze kterého by její členové mohli čerpat peníze. A to v případě, že by je zasáhl nečekaně silný ekonomický šok, kvůli kterému by se jejich rozpočet propadl do hlubokého schodku. Finance by dostali taky v případě, že se pustí do důležitých, ale bolestivých reforem. Navrhla to Evropská komise, podle které potřebuje eurozóna další integraci, aby mohla čelit případným budoucím krizím. 

"V Evropě dnes máme silný ekonomický růst… střechu je nejlepší spravit tehdy, když svítí slunce," říká předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Navrhl, aby v rámci společného evropského rozpočtu existovala zvláštní kapitola určená pouze pro eurozónu. Odmítl tak požadavek francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který chtěl, aby eurozóna měla svůj zvláštní rozpočet existující nezávisle na tom evropském. Juncker tím vyšel vstříc zemím, jako je Česko, které Macronův návrh odmítaly kvůli obavám, že by se tím výrazně snížil objem celoevropského rozpočtu, ze kterého čerpají.

Státy s vlastní měnou by mohly chystanou rozpočtovou kapitolu využít v rámci svých příprav na přijetí eura. Mohly by z ní čerpat podporu při provádění nutných reforem. Komise jim nabízí taky technickou asistenci, což může být poradenství při sepisování nových zákonů nebo například pomoc s vyčištěním bankovního sektoru. Pro Česko tato možnost zřejmě nebude aktuální, protože prakticky všechna kritéria pro přijetí eura plní. Mimo eurozónu zůstává proto, že většina politiků vstup odmítá.

Evropská komise ve středu rovněž navrhla vznik Evropského měnového fondu, který by fungoval podobně jako Mezinárodní měnový fond. Pomáhal by státům, které by se případně dostaly do dluhových problémů jako v minulosti Řecko nebo Irsko. Záchranné půjčky by jim poskytl jen výměnou za tvrdé reformy a úsporná opatření. Evropský měnový fond by měl vzniknout přeměnou současného záchranného fondu eurozóny ESM, známého také jako euroval.

Bez eura bude z Česka satelit. Sobotka varuje, že je nutné společnou měnu přijmout, jinak ztratíme vliv

Komise do budoucna navrhuje i zřízení funkce společného ministra hospodářství a financí. Byl by zároveň členem Evropské komise i předsedou euroskupiny, tedy schůzek ministrů financí států platících eurem. Dohlížel by na používání společné rozpočtové kapitoly pro eurozónu a současně by doporučoval, jaké reformy by členské státy měly zavést. Neměl by ale pravomoc například rozhodovat o jejich rozpočtových výdajích. "Ministr by mohl dále posílit koordinaci hospodářských politik členů eurozóny," uvedla Evropská komise.

Návrhy Bruselu začnou platit jen tehdy, když je odsouhlasí členské země EU. Podle kritiků s nimi komise přichází v nevhodné době, protože Německo, klíčová země unie, po zářijových volbách stále nemá novou vládu. O balíku návrhů budou příští týden mluvit na summitu v Bruselu premiéři či prezidenti států unie. Rozhodovat ale ještě nebudou. Komise chce, aby státy EU podpořily aspoň základní parametry jejich návrhů do poloviny příštího roku.

Úřad vlády pod vedením končícího premiéra Bohuslava Sobotky nedávno provedl analýzu, kterou mají HN k dispozici. Tvrdí v ní, že Česko by mělo rychle přijmout euro, protože eurozóna se bude dál integrovat a v rámci EU bude čím dál víc vystupovat jednotně. V takovém případě by mohla ovlivňovat podobu řady pro Česko klíčových záležitostí, jako je vnitřní trh. Česko by ale přitom nebylo u takových jednání dostatečně zastoupeno.

Podle kritiků jsou takové obavy přehnané. Připouštějí, že po odchodu Británie z EU váha států s vlastní měnou výrazně klesne. Podle nich ale eurozóna není zcela jednotná, a tak nehrozí, že by její země prosazovaly svou vůli proti ostatním. Budoucí premiér Andrej Babiš (ANO) euro nechce.

Ondřej Houska
Přeposlat
Diskuse
reklama

Concord byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je skeptický

Firmy hýří optimismem. Lidé nejsou, zaměstnavatelé přesto chtějí nabírat jako nikdy v historii

Ve Velké Chuchli se začíná přepřahat. Rodina developera Radovana Vítka patrně ovládne firmu, která v Praze organizuje dostihy

Jsem eurofederalista, ale šéf německé SPD Schulz mě nepotěšil. Uškodil myšlence evropské federace jako nikdo jiný, řekl Zeman

V Rakousku explodoval plynový terminál, výbuch zabil jednoho člověka. Itálie se chystá na stav nouze, cena plynu stoupá

reklama