reklama

Vyděrač chce v Německu po DHL deset milionů eur v bitcoinech, jinak hrozí bombami

Čtěte více: Německo | DHL | logistika | vydírání | bomba
  • Neznámý vyděrač požaduje po zásilkové službě DHL deset milionů eur v kryptoměně bitcoin.
  • V pátek doručila zásilková služba DHL do lékárny v Postupimi balíček, který podle policie obsahoval mimo jiné hřebíky a dělbuch.
  • Podobnou zásilku dostal asi před měsícem jistý internetový obchod ve Frankfurtu nad Odrou.
Prostřednictvím těchto schránek pro zásilky společnosti DHL v Postupimi poslal vyděrač balíček s bombou. Prostřednictvím těchto schránek pro zásilky společnosti DHL v Postupimi poslal vyděrač balíček s bombou. Foto: ČTK

Deset milionů eur v kryptoměně bitcoin (257 milionů korun) požaduje neznámý vyděrač po zásilkové firmě DHL, jejímž prostřednictvím poslal v uplynulých týdnech na různé adresy v Německu přinejmenším dva nebezpečné balíčky. S odvolání na zdroje z vyšetřování o tom ve středu informoval bulvární list Bild. Policie v jihoněmeckém Ulmu ve středu kvůli podezřelému balíčku uzavřela okolí jedné z místních lékáren v centru. Zakrátko ale oznámila, že šlo o planý poplach.

V pátek doručila zásilková služba DHL do lékárny v Postupimi balíček, který podle policie obsahoval mimo jiné hřebíky a dělbuch. Původně uvedla, že zařízení neobsahovalo roznětku, později ale upřesnila, že v balíčku byl odpalovací mechanismus napájený bateriemi, a zásilka tak byla velmi nebezpečná. Mohla podle ní "způsobit vážná poranění i zabít". Policie kvůli zásilce evakuovala v pátek centrum braniborské metropole včetně vánočních trhů. U zařízení se nacházel vzkaz od vyděrače ve formě QR kódu.

Podobnou zásilku dostal asi před měsícem jistý internetový obchod ve Frankfurtu nad Odrou. Balík začal při otevírání hořet, přičemž se zřejmě zničil vzkaz od vyděračů. Že se objeví ještě další balíčky, policie v pondělí označila za "možné a pravděpodobné".

Text, který vyděrač k balíčku z Postupimi přiložil, byl podle deníku Bild stručný, krátký a v napsaný v němčině. Adresován byl přímo firmě DHL. Vyděrač v něm hrozil dalšími bombovými zásilkami.

Ve středu ráno policisté evakuovali budovu v centru jihoněmeckého města Ulm a uzavřeli i její okolí. Podle deníku Bild jedna z místních lékáren obdržela podezřelý balíček. Zakrátko se ale ukázalo, že šlo o planý poplach. Nic nebezpečného se nenašlo ani v pondělí v balíčku, který dorazil na úřad durynské zemské vlády v Erfurtu.

Policie opakovaně varovala obyvatele, aby neotvírali podezřelé balíčky, u kterých neznají odesílatele, a raději zavolali policii. Jen ve spolkové zemi Braniborsko takto policisté v úterý asistovali u otevírání osmi zásilek.

ČTK, hec
Přeposlat
Diskuse
reklama

Concord byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je skeptický

Firmy hýří optimismem. Lidé nejsou, zaměstnavatelé přesto chtějí nabírat jako nikdy v historii

Ve Velké Chuchli se začíná přepřahat. Rodina developera Radovana Vítka patrně ovládne firmu, která v Praze organizuje dostihy

Jsem eurofederalista, ale šéf německé SPD Schulz mě nepotěšil. Uškodil myšlence evropské federace jako nikdo jiný, řekl Zeman

V Rakousku explodoval plynový terminál, výbuch zabil jednoho člověka. Itálie se chystá na stav nouze, cena plynu stoupá

reklama