reklama

Kaczyński napíná Polsko, kdo bude premiérem. Kandidátem je i ministr financí Morawiecki, to by mohla být dobrá zpráva pro byznys

Čtěte více: Polsko | Kaczyński Jaroslaw | vláda
  • V Polsku se horečně začalo řešit, zda se novým premiérem nestane dosavadní vicepremiér a ministr financí a rozvoje Mateusz Morawiecki.
  • Komentátoři varují, že šéf vládní strany Jaroslaw Kaczyński možná jen vypustil další balonek.
  • Spekulace o rekonstrukci vlády už trvají příliš dlouho a paralyzují práci ministerstev.
Dosavadní vicepremiér a ministr financí a rozvoje, exbankéř Mateusz Morawiecki, by se mohl stát novým polským premiérem. Dosavadní vicepremiér a ministr financí a rozvoje, exbankéř Mateusz Morawiecki, by se mohl stát novým polským premiérem. Foto: Reuters

Od konce letních prázdnin žije Polsko v nejistotě, zda šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński vymění celkem oblíbenou premiérku Beatu Szydlovou za někoho jiného, například za sebe. Nejnovější verze zákulisních dohod uvnitř PiS, probíraná celé úterý v polských médiích, hovoří o tom, že premiérku by měl nahradit dosavadní vicepremiér a ministr financí a rozvoje, exbankéř Mateusz Morawiecki.

Polští komentátoři jsou však opatrní. Szydlová v noci po skončení jednání špiček PiS v sídle strany s předsedou Kaczyńským napsala tweet, který by se dal vykládat jako rozlučkový. Kaczyński je však známý tím, že před zásadními rozhodnutími vypouští testovací balonky a do poslední chvíle drží své spolupracovníky v nejistotě.

Potíž je, že změny ve vládě Szydlová oficiálně naznačila už před třemi týdny a spekulovalo se o nich měsíc předtím. "Nic není jisté, už pár týdnů tady koluje mnoho spekulací a jednou z možností je, že Szydlovou zastoupí Morawiecki. Tohle představení už trvá příliš dlouho a začíná paralyzovat práci některých resortů, například ministerstva zahraničí," tvrdí pravicový komentátor Lukasz Warzecha.

Kaczyński už podle zdrojů HN blízkých vládnímu táboru opustil v jednu chvíli favorizovanou ideu, že by sám stanul v úřadu premiéra, kromě jiného i proto, že má potíže s kolenem a čeká ho operace. "Morawiecki je dnešní možností, zítra to může být jinak," tvrdí jeden ze zdrojů z vládního tábora.

Podle Indexu stability vlády, který sestavuje think‑tank Polityka Insight, vnitřní konflikty v PiS vedou k oslabování dosud velmi pozitivního hodnocení vlády ze strany společnosti i byznysu. Premiérka Szydlová je po dvou letech v úřadu sice populární, ale stále ve stínu šéfa strany a čím dál více i aktivního Morawieckého. Ve včera publikovaném průzkumu deníku Rzeczpospolita si její odchod přeje 42 procent Poláků.

Morawiecki? Dobrá volba pro firmy

Morawiecki by pro vedení vlády nebyl z hlediska byznysu špatnou volbou. Je autorem ambiciózního rozvojového plánu pro celé Polsko, soustředil pod sebe ekonomické resorty, díky vysokému růstu ekonomiky a lepšímu výběru daní má dost peněz na sociální programy PiS. Málo se například zdůrazňuje, že za poslední dva roky, kdy je PiS u moci, vzrostl výběr DPH v Polsku o 23,3 procenta.

Morawieckého slabinou je, že není dlouho členem PiS, do níž vstoupil až poté, co ho Kaczyński povolal do vlády. Pokud by se stal předsedou vlády, bude čelit nedůvěře tvrdého jádra strany i jejích voličů. "Jako premiér by u sebe soustředil hodně moci, a kdyby k tomu ještě zůstal ministrem financí a rozvoje, nebyl by schopen to všechno efektivně ovládat. Změna premiéra je velké riziko a ještě větší, kdyby se jím měl stát Morawiecki," domnívá se Warzecha.

Už několikrát odkládané změny ve vládě, jež se podle médií mají týkat nejméně tří ministrů, by se podle nejnovějších plánů měly odehrát do Vánoc.

Polskou vládu nečeká lehké období. Musí dokončit spor s prezidentem Andrzejem Dudou o novou podobu zákonů reformujících soudnictví, vláda také prosazuje nový volební zákon, který kritizuje opozice. Příští týden se Evropa opět začne intenzivněji zabývat polským porušováním právního státu poté, co Benátská komise Rady Evropy dokončí svoji analýzu právních změn, jež s sebou nové soudní zákony přinášejí.

Martin Ehl
Přeposlat
Diskuse
reklama

Concord byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je skeptický

Firmy hýří optimismem. Lidé nejsou, zaměstnavatelé přesto chtějí nabírat jako nikdy v historii

Ve Velké Chuchli se začíná přepřahat. Rodina developera Radovana Vítka patrně ovládne firmu, která v Praze organizuje dostihy

Jsem eurofederalista, ale šéf německé SPD Schulz mě nepotěšil. Uškodil myšlence evropské federace jako nikdo jiný, řekl Zeman

V Rakousku explodoval plynový terminál, výbuch zabil jednoho člověka. Itálie se chystá na stav nouze, cena plynu stoupá

reklama