reklama

Střed Evropy Martina Ehla: Hledá se polský Borat. Čeká ho boj s Rytířem

Čtěte více: Polsko | cenzura | propaganda | Borat | internet
  • Polsko zřídilo nadaci a svěřilo jí aplikaci k boji proti těm, kdo o zemi v zahraničí šíří nepravdy.
  • Přes aplikaci Rytíř mají prověření Poláci hlásit sporná tvrzení, jejich autoři pak budou cílem internetových kampaní.
  • Kazašský příklad s Boratem ukazuje, že potírat nesmysly o vlastní zemi v cizích médiích pomocí výhrůžek a stížností je málo účinné a může být naopak kontraprodutkivní.
jarvis_5a259ea0498e08967c432938.jpeg Polsko podle Borata: Lavinu nesmyslů o Kazachstánu se ve filmu snažil zastavit britský komik Sacha Baron Cohen coby reportér Borat. Foto: Reuters

Pokud ode dneška napíšu něco špatného o Polsku, zejména o jeho dějinách a o tom, co se v něm událo během druhé světové války, vystavuji se útoku polského Rytíře. S odvoláním na legendární polskou jízdu, která decimovala turecké šiky u Vídně, tak pojmenovala nová polská nadace aplikaci, která má pomoci polské konzervativní vládě monitorovat, co se po světě o jejich zemi píše špatného, a okamžitě jednat: protestovat diplomaticky nebo autora zahrnout přívalem e-mailů, tweetů a dalšího informačního balastu.

Rytíř je tak vlastně něco jako moderní internetový troll. Propaganda na internetu se dosud zdála být spíš doménou ruských "trollích farem", využívaných v rámci hybridní války proti Západu. Varšava teď přišla s vlastní verzí. Aplikaci provozuje za peníze ministerstva zahraničí organizace Reduta dobrého jména − polská liga proti urážkám, navázaná přes svého spoluzakladatele a bývalého novináře Macieje Świrského na Polskou národní nadaci.

Tu na pokyn vlády financuje sedmnáct polských státních podniků a má oficiálně budovat dobré jméno země a její ekonomiky v zahraničí. První kampaň letos v létě ale zaměřila na domácí scénu, kde pod heslem "Spravedlivé soudy" kritizovala ty, kteří se stavěli proti soudní reformě.

Redutu s jejím úzkým zaměřením na vyhledávání a kritizování špatné interpretace polské válečné historie by marketingoví experti nejspíš označili za nástroj negativních public relations. Poláci jsou především citliví, když někdo neznalý historie píše v souvislosti s nacistickými koncentračními tábory na území Polska o "polských koncentrácích". Většinou jde o neznalost, ale šéfka Reduty Mira Wszelaková v polských médiích tvrdí, že jde o cílenou kampaň proti Polsku.

V podobném rozpoložení "všichni proti nám" a hledání spiknutí či vnějšího nepřítele obvykle žijí režimy, které se spíš označují jako autoritářské a které mají problém s pozitivní částí obrazu, který chtějí představit veřejnosti − což vláda strany Právo a spravedlnost (zatím) není. Ale místo toho, aby na sebe přitahovala pozornost například vyšším výběrem DPH, se zesměšňuje snahou hledat a trollit ty, kteří o Polsku nepíší tak, jak by si zřejmě vláda přála.

V tomto ohledu by se polské vládě hodil nějaký poradce z Kazachstánu, který se před jedenácti lety marně snažil zastavit lavinu nesmyslů, které o zemi šířil britský komik Sacha Baron Cohen coby reportér Borat v dnes už legendárním filmu.

Kazašští velvyslanci marně po celém světě protestovali, zatímco vedení země podle pozdějších svědectví oscilovalo mezi tím, vzniklou popularitu ještě podpořit, či naopak tvrdě zasáhnout. Tehdejší ministr zahraničí Jerzan Kazjachov v parlamentu přiznal, že na vrcholu boratovské horečky vydávaly jeho úřady desetkrát více turistických víz než předtím.

Celá aféra skončila londýnským koncertem kazašské filharmonie hrající skladbu, kterou na popud kazašského houslisty Marata Bisengalieva napsal s motivy kazašské lidové hudby Boratův bratr, skladatel Erran Baron Cohen.

Takže polský Rytíři, pozor! Měl bych jeden podnět. Fryderyk Franciszek Szopen (Fréderic Francois Chopin), modla a vzor polských státních public relations, byl napůl Francouz! Je v pořádku, že se po něm jmenuje letiště ve Varšavě?

Martin Ehl
Přeposlat
Diskuse
reklama

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

reklama