reklama

Korejci cvičí s USA. V případě potřeby by měli dokázat okamžitě zničit nejvyšší vedení KLDR i sklady zbraní hromadného ničení

  • Jižní Korea a USA zahájily největší společné letecké cvičení v historii. Cílem je natrénovat obranu před Severní Koreou.
  • Severní Korea vyrábí jaderné zbraně, Jižní Korea jí ale nabízí denuklearizaci Korejského poloostrova, říká pro HN šéf plánování jihokorejského ministerstva zahraničí Ma Sang-yoon.
  • Podle Ma Sang-yoona už začínají působit mezinárodní sankce, které mají dotlačit Sever, aby se vzdal svého jaderného a raketového programu.
jarvis_5a259ea3498e34d8c91b51fd.jpeg Proti jaderné hrozbě: Stíhací letoun F-16 amerického letectva startuje z korejského Osanu. Foto: ČTK/AP

Armády Spojených států a Jižní Koreje včera zahájily dosud největší společné letecké cvičení. Potrvá do pátku, účastní se ho přes 230 letounů a 12 tisíc amerických vojáků. Trénovat budou údery na severokorejská jaderná zařízení a místa, kde země testuje své rakety.

Komunistická Severní Korea odpálila minulý týden raketu, která může údajně zasáhnout území USA. Manévry odsoudila s tím, že "mohou přivést Korejský poloostrov na okraj jaderné války". Američané si od cvičení slibují, že pomůže odradit Severní Koreu od útoku a donutit ji vzdát se jaderných zbraní.

Útoku se bojí především sousední Jižní Korea. "Severní Korea nás může napadnout raketami s atomovými hlavicemi," vysvětluje Ma Sang-yoon, ředitel politického plánování jihokorejského ministerstva zahraničí, který byl nedávno v Praze. Podle něj má sever různé druhy raket, které mohou zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko i vzdálenější oblasti. Není ale jasné, zda má skutečně mezikontinentální balistickou střelu, která by mohla zasáhnout jakékoli místo na světě.

Taková raketa vylétne do vesmíru, hlavice se pak vrací, proletí atmosférou a zasáhne cíl. "Experti se domnívají, že sever má problém s návratem hlavice do atmosféry. Urychluje ale svůj zbrojní program," řekl Ma ještě před posledním severokorejským testem. Ten podle televize CNN ukázal, že země ještě nemá technologii pro návrat hlavice z vesmíru.

"Jsme ale v odhadech velmi opatrní a bereme hrozbu vážně," prohlašuje Ma. Jižní Korea na společných manévrech s USA trénuje mimo jiné "dekapitaci" severokorejského režimu. To znamená zásah proti nejvyššímu vedení Severní Koreje a skladům zbraní hromadného ničení při známce příprav útoku ze severu.

230 letounů

se zúčastní zatím největšího společného leteckého vojenského cvičení armád Jižní Koreje a Spojených států.

Součástí obrany je i letošní rozmístění amerického protiraketového systému THAAD v Jižní Koreji. "Brání americké základny i podstatnou část jihokorejské populace," vysvětluje ředitel Ma. "Zároveň se snažíme vyvinout naši vlastní obranu nezávislou na americké," dodává.

Jižní Korea investovala miliardy dolarů do systému KAMD vyvíjeného od roku 2006. Jde o několikavrstvou obranu před raketami umístěnou na souši i na moři. Podle zpráv z tisku se počítá i s úderem na severokorejské rakety na zemi, pokud bude zjištěna příprava k jejich odpálení.

S jadernými zbraněmi na své straně jih nepočítá. "Nechceme vlastní jaderné zbraně. Naším cílem je Korejský poloostrov bez nich," říká Ma. V Jižní Koreji je původně měla americká armáda, stáhla je ale v roce 1991. Sever se však jaderných zbraní nevzdal, s Jižní Koreou a s USA je stále technicky ve válce, korejská válka v roce 1953 skončila jen příměřím.

Ma doufá, že na Severní Koreu nakonec zapůsobí mezinárodní ekonomické sankce. Ty ji mají donutit vzdát se jaderného a raketového programu. Zesílené sankce byly schváleny loni a plně zavedeny letos. "Jsou známky toho, že severokorejský režim se dostává pod tlak. Ale musíme ještě počkat o trochu déle," říká Ma.

Dodává, že severokorejský režim je mimořádně odolný. Je ochoten obětovat část obyvatel, jak ukázal za hladomoru v roce 1996. "Mezinárodní společenství ale nemůže přijmout Severní Koreu jako nukleární mocnost. Je to nelegitimní, její chování nenaznačuje, že by byla odpovědnou mocností," zdůrazňuje Ma.

VIDEO: Nebe nad Koreou zaplnila americká bojová letadla. Začalo cvičení
VIDEO: Nebe nad Koreou zaplnila americká bojová letadla. Začalo cvičení.
Marek Hudema
Přeposlat
Diskuse
reklama

Manpower: Česko má kvalifikované zaměstnance, kteří ovšem neumí anglicky. Přesto patří do TOP 10 trhů práce Evropy

České soláry se rozrůstají po celém světě. V Íránu startuje projekt za 300 milionů, další vzniknou v Chile či Austrálii

Česká RSBC kupuje největšího výrobce pistolí ve Slovinsku. Sází na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě

CRAB kontrolující nemovitosti státu měl šetřit miliony, namísto toho je spolykal. Evidence jednoho objektu stojí 27 tisíc

Zeman jmenoval novou vládu. Kabinet zvolil vicepremiéry Brabce a Stropnického a Babišovi nařídil odmítnout kvóty pro migranty

reklama