reklama

Macron to myslí s reformou Evropské unie opravdu vážně, tvrdí francouzská novinářka

Čtěte více: Macron Emmanuel | reforma | zákon | terorismus
  • Francouzský prezident Emmanuel Macron jen prosazuje své volební sliby, aby ho Evropa brala vážně, řekla novinářka Sylvie Kauffmannová.
  • S reformou Evropské unie to Macon myslí podle ní vážně, stejně jako s dodržováním demokratických hodnot, proto ono napětí ve vztazích k Polsku či Maďarsku.
  • Domácí reformy mohl prosadit i proto, že odbory oproti minulosti značně oslabily.
S Evropou to myslí vážně: Macronova slova z kampaně o reformě EU nebyla jen planými sliby. S Evropou to myslí vážně: Macronova slova z kampaně o reformě EU nebyla jen planými sliby. Foto: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron předčil své politické konkurenty v jedné důležité věci: pochopil, že dosavadní politický model západních zemí se vyčerpal a je třeba vymyslet něco nového. Proto nepředvídaně uspěl jak ve volbách, tak i v prosazování svých dosavadních reforem, domnívá se přední francouzská novinářka Sylvie Kauffmannová, šéfka redakční rady levicově liberálního deníku Le Monde.

"Dřív než ostatní pochopil, že politický systém je rozbitý, že se vytrácí politický střed, což vidíme i v Británii nebo v Německu. A udělal z toho vlastní výhodu," vysvětlila Kauffmannová v rozhovoru s HN nebývalý úspěch politika, který za dva týdny oslaví 40. narozeniny.

Po květnových volbách jeho popularita klesala s tím, jak začal prosazovat reformní agendu, kterou část Francouzů viděla jako ohrožení svých jistot. "Podařilo se mu především prosadit reformu pracovního práva, což byla jeho priorita v kampani. Je to důležité nejen pro francouzskou ekonomiku. Může teď ukázat evropským partnerům − hlavně Německu −, že to se změnami myslí vážně," řekla Kauffmannová.

46 procent

Francouzů aktuálně hodnotí působení Macrona v prezidentské funkci kladně. To je nejvyšší číslo za poslední čtyři měsíce.

Macronovy reformy

◼ Reforma pracovního trhu
Vlajková loď Macronových reforem uvolňuje pravidla pro propouštění a najímání nových zaměstnanců. Měla by přispět ke snížení vysoké nezaměstnanosti, která se pohybuje kolem 10 procent.
◼ Protiteroristický zákon
Zákon umožnil Francii ukončit výjimečný stav, který zavedl prezident Hollande po pařížských útocích z listopadu 2015. Některé zvláštní pravomoci spojené s výjimečným stavem v něm zůstaly.
◼ Očištění politického života
Zákon na očištění politického života znemožňuje zákonodárcům zaměstnávat jako poradce nebo asistenty své příbuzné.
◼ Macronovy plány
Plánuje zpřísnit pravidla pro přijímání podpory v nezaměstnanosti nebo reformu důchodového systému.

Pozitivní hodnocení prezidenta jde poslední dobou opět nahoru s tím, jak Francouzi vidí, že to Macron se změnami myslí vážně. V zahraničí si ale často kladou otázku, jak je možné, že prezidentovi se do cesty nepostavily proslulé francouzské odbory.

Kauffmannová to vysvětluje tím, že i Francouzi jsou unaveni vysokou nezaměstnaností, která je pořád nad devíti procenty. To je mezi velkými evropskými ekonomikami výjimka. A změnil se nejen stranický systém, kdy se v podstatě vypařily tradiční strany, ale i odbory. "Dříve komunistické odbory CGT letos na jaře přišly, pokud jde o počet členů, o prvenství. První jsou nyní CFDT, které jsou reformističtější a umírněnější a rozhodly se s Macronem spolupracovat," tvrdí Kauffmannová. "A navíc samy přiznávají, že už nejsou schopny mobilizovat do ulic tolik lidí."

Ve střední Evropě si příliš přátel neudělal tím, že prosazoval revizi směrnice o vyslaných pracovnících, která by omezila výhodu levnější pracovní síly z východu EU.

"V kampani sliboval Evropu, která ochrání i pracující včetně těch francouzských. V některých oblastech Francie je to horké téma pro místní stavební a dopravní firmy, kterých se to nejvíce týká," řekla Kauffmannová.

Obecně chce Macron, který k prvnímu prezidentskému projevu kráčel za zvuků evropské hymny, utužit evropskou jednotu. I to bylo jedno z témat, kterými vyhrál volby.

"Demokratické hodnoty jsou pro něj důležité. Takže musí být tvrdý vůči těm zemím, které podkopávají Evropskou unii a její principy. Musí ukázat, že to nebyla jen slova v kampani, ale že to tak doopravdy myslí. I proto byl v létě tvrdý zejména vůči Polsku," vysvětlila Kauffmannová, proč Macronovi vadí členové EU, kteří mají potíže s dodržováním právního státu.

S napětím se nyní čeká na Macronovy plány ohledně eurozóny. "Opravdu chce Evropu posunout kupředu," vyvrací jakékoli pochybnosti Kauffmannová o Macronových motivech k reformě eurozóny.

Situaci mu komplikuje nejasná povolební situace v Německu. Co mohou čekat země mimo eurozónu, jako je Česko? "Macron i další počítají s tím, že když se zlepší ekonomika eurozóny, bude to dobré i pro ekonomiky kolem. Každý je vítán se připojit," řekla Kauffmannová.

A může nějakou roli v osobních vztazích s Macronem hrát to, že Česko bude mít premiéra plynně hovořícího francouzsky? "Může to pomoci, i když si Babiš a Macron asi nebudou rozumět politicky," usmála se Kauffmannová.

S přispěním Simone Radačičové

jarvis_5a258beb498e08967b8af979.jpeg
Sylvie Kauffmannová: šéfka redakční rady Le Monde
Foto: Profimedia
Martin Ehl
Přeposlat
Diskuse
reklama

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

reklama