reklama

Borut Pahor byl ve druhém kole znovu zvolen slovinským prezidentem. Získal 53 procent hlasů

Čtěte více: Slovinsko | prezident | volby
  • Dosavadní hlava Slovinska Borut Pahor s 53 procenty hlasů zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb.
  • Bývalý sociálnědemokratický premiér Pahor usiloval o druhý pětiletý mandát a byl favoritem.
  • Pahorův protikandidát, starosta města Kamniku Marjan Šarec již uznal svou porážku
Pahorovi jeho český protějšek Miloš Zeman 28. října udělil Řád bílého lva za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky, Pahorovi jeho český protějšek Miloš Zeman 28. října udělil Řád bílého lva za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky, Foto: Reuters

V nedělním druhém kole slovinských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu Borut Pahor s 53 procenty hlasů. Volební komise zatím sečetla více než 90 procent hlasů. Pahorův protikandidát, starosta města Kamniku Marjan Šarec již podle agentur uznal svou porážku.

Bývalý sociálnědemokratický premiér Pahor usiloval o druhý pětiletý mandát a byl favoritem. Čtyřiapadesátiletý Pahor, jemuž jeho český protějšek Miloš Zeman 28. října udělil Řád bílého lva za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky, získal v prvním kole prezidentských voleb před třemi týdny zhruba 47 procent hlasů, zatímco bývalý herec a satirik Šarec dokázal oslovit 25 procent voličů.

Devětatřicetiletý Šarec je relativním nováčkem v politice a zastupuje stranu, která není ani v parlamentu a zatím působí jen na lokální úrovni. Šarec uvedl, že chce poblahopřát Pahorovi k získání druhého funkčního mandátu. Dodal však rovněž, že podpora, kterou získal, také naznačuje, že je čas na změnu a že je hrdý na to, že měl možnost účastnit se tohoto boje. "Je to velmi dobré skóre navzdory konečnému výsledku a ukazuje, že přišel čas na generační změnu," řekl slovinské televizi.

Pahor byl premiérem v letech 2008 až 2012, tedy v době, kdy Slovinsko postihla nejhorší finanční krize v jeho historii. Pahor, bývalý model, je však znám také jako "král Instagramu" díky častému zveřejňování fotografií, které ho zachycují při výkonu funkce, ale také při nejrůznějších sportovních činnostech.

Role prezidenta je ve Slovinsku převážně ceremoniální. Je vrchním velitelem ozbrojených sil a jmenuje některé významné státní funkcionáře, včetně guvernéra centrální banky.

ČTK, lou
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babiš dal ve sněmovně dohromady většinu s komunisty a SPD. Do vlády ale chce občanské demokraty

O post prezidenta se utkají Drahoš se Zemanem, Topolánka lidé nechtějí, ukázal nový průzkum

Nablýskané trable: Elon Musk představením nových elektrovozů jen zakrývá problémy Tesly

Mimochodem Davida Klimeše: Rok, kdy se demokraté rozhodli prohrát ve velkém stylu

Až 70 % Čechů platí za tarify podpultové ceny. Jak získat výhodnější podmínky, operátoři tají

reklama