reklama

Trump a Putin schválili společné prohlášení k Sýrii. Jde jim o porážku Islámského státu, vojenské řešení nechtějí

Čtěte více: Rusko | USA | Sýrie | válka
  • Prezidenti Donald Trump, USA, a Vladimir Putin, Rusko, podepsali společné prohlášení o situaci v Sýrii.
  • Uvádí se v něm, že občanská válka v Sýrii nemá vojenské řešení.
  • Oba státy dále uvádějí, že jejich hlavním cílem je porážka teroristické organizace Islámský stát.
Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a americký prezident Donald Trump (vpravo) schválili společné prohlášení k Sýrii - Ilustrační foto. Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a americký prezident Donald Trump (vpravo) schválili společné prohlášení k Sýrii - Ilustrační foto. Foto: Reuters

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin schválili společné prohlášení o Sýrii po krátkém setkání na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve Vietnamu. Podle agentury TASS to v sobotu oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Jak ukázaly televizní záběry, Putin a Trump spolu pohovořili, když se šli postavit k pořízení tradiční skupinové fotografie v letovisku Danang. Přestože Bílý dům informoval, že na programu nebylo žádné oficiální setkání, oba si také potřásli rukama u příležitosti večeře v pátek večer a opět na začátku hlavního setkání nejvyšších představitelů zemí APEC, upozornila agentura Reuters.

Prohlášení k Sýrii v sobotu dohodli ministři zahraničí Ruska Sergej Lavrov a USA Rex Tillerson. Text byl speciálně připraven v Danangu, upozornil Peskov.

Stojí v něm, že prezidenti se shodují v tom, že syrský konflikt nemá vojenské řešení a že jak Rusku, tak USA jde o porážku Islámského státu (IS) v Sýrii. Vyzývají všechny strany konfliktu, aby se aktivně zapojily do politických jednání, jež se konají v Ženevě pod patronací OSN. Jejich další kolo je naplánováno na 28. listopad.

V dokumentu dále stojí, že jak Rusko, tak USA budou uznávat svrchovanost Sýrie, její nezávislost, jednotu a sekulární charakter. Oba prezidenti podle dokumentu vzali v potaz nedávné prohlášení syrského prezidenta Bašára Asada, který řekl, že se chce podílet na ženevských jednáních, ústavní reformě a přípravě voleb. Dále také prezidenti vyzvali ostatní státy, aby zvýšily humanitární pomoc Sýrii.

Rusko a USA mají v Sýrii své vojáky a v prohlášení stojí, že se prezidenti dohodli na zachování současných komunikačních kanálů, jež zabraňují nechtěným incidentům.

Dialog se vzdělaným člověkem

Na závěrečné konferenci summitu APEC ve vietnamském Danangu Putin potvrdil, že boj proti terorismu je pro jeho zemi důležitý. Následně dodal, že "bohužel měl málo času" se s Trumpem více zabývat podrobnostmi. Na tom, že neměl klasické bilaterální setkání s americkým prezidentem, ale nevidí prý nic "hrozného".

Podle něho je nicméně potřeba, aby kontakty mezi Ruskem a USA byly intenzivnější, a to jak na úrovni hlav států, tak i na úrovni nižších činitelů, s cílem jednat o otázkách bezpečnosti a hospodářského rozvoje.

Putin podle agentury Reuters řekl, že s Trumpem vedl "normální dialog" a hlavu USA označil za "civilního a vzdělaného" člověka, se kterým se dá pohodlně jednat.

Ústup Islámského státu

Rusko spolu s Íránem a Tureckem pořádá paralelní jednání o Sýrii v Astaně. Původně se hovořilo o tom, že se osmé kolo těchto rozhovorů bude konat 18. listopadu, Lavrov v sobotu řekl, že se o termínu ještě nerozhodlo. V Astaně se jedná spíše o technických a vojenských otázkách, byla na nich například dohodnuta lokální příměří pro některé syrské oblasti.

Agentura AP v pátek informovala, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o vyřešení války v Sýrii vzhledem k úspěchu boje proti IS.

Syrská armáda se spojenci, k nimž patří Rusko, tento týden IS vytlačila z posledního většího města, pohraničního Búkamálu. Boj proti IS přestává být proto prioritou a důraz se přesouvá na konflikt mezi povstalci a prezidentem Bašárem Asadem.

AP uvedla, že porážka IS znamená pro USA a Rusko ztrátu společného nepřítele. Obě země teď budou podle agentury působit na opačných stranách civilního konfliktu, Rusko jako Asadova opora, Spojené státy jako záštita Asadových protivníků.

ČTK, pur
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babiš dal ve sněmovně dohromady většinu s komunisty a SPD. Do vlády ale chce občanské demokraty

O post prezidenta se utkají Drahoš se Zemanem, Topolánka lidé nechtějí, ukázal nový průzkum

Nablýskané trable: Elon Musk představením nových elektrovozů jen zakrývá problémy Tesly

Mimochodem Davida Klimeše: Rok, kdy se demokraté rozhodli prohrát ve velkém stylu

Až 70 % Čechů platí za tarify podpultové ceny. Jak získat výhodnější podmínky, operátoři tají

reklama