Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) město Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta IS v Sýrii. Bitva o město si od začátku června vyžádala životy 3250 lidí, včetně 1130 civilistů a z toho 270 dětí. S odkazem na úterní sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) to uvedly agentury AFP a Reuters.

Ofenzivu s cílem dobýt Rakku zahájily milice SDF s pomocí mezinárodní letecké koalice vedené Spojenými státy a speciálních pozemních jednotek USA letos v červnu. Širší ofenziva s kódovým označením Hněv Eufratu, jež měla za cíl tuto baštu IS dobýt, začala už loni v listopadu, když jednotky dobyly okolní regiony v provincii.

Operace se dostala do finální fáze v neděli, kdy byli z města evakuováni bojovníci IS s rodinami na základě dohody, ve které se zavázali umožnit odchod civilistům. Město tak v posledním týdnu podle koalice opustilo asi 3500 civilistů. Nakonec v Rakce zůstalo méně než 300 bojovníků IS, kteří pocházeli převážně z ciziny a byli připraveni bojovat do posledního muže.

Arabsko-kurdské milice v úterý oznámily, že získaly kontrolu nad nemocnicí a stadionem, posledními dvěma baštami IS ve městě. Při bojích o nemocnici přišlo podle mluvčího SDF Mustafy Bálího o život 22 radikálů z IS. Na stadionu pak arabsko-kurdské milice našly spálené dokumenty a zbraně. Nejsilnější skupina z koalice SDF kurdská milice YPG vyvěsila na místě svou vlajku. Další příslušníci SDF mezitím projížděli městem ve vojenských vozech a oslavovali výhru. Podle místního velitele arabsko-kurdských milicí se několik bojovníků IS ukrývá ještě v centru města, kde nadále čelí ofenzivě.

Mluvčí mezinárodní letecké koalice plukovník Ryan Dillon nicméně zdůraznil, že město je plné nášlapných min a různých jiných výbušných zařízení, které teď bude nutné likvidovat. Nášlapná mina podle zpráv SDF zabila v pondělí tři příslušníky milice.

Islámský stát v roce 2014 vyhlásil chalífát v částech severního Iráku a Sýrie, které dobyl. Rakka měla sloužit jako jeho hlavní město a byla místem, odkud džihádisté plánovali další útoky. Teroristická organizace v době, kdy byla nejsilnější, tiskla peníze, vystavovala pasy a vyhlašovala zákony. V Rakce IS držel několik občanů západních zemí jako rukojmí, než je před zraky obyvatel města "popravil". Hlavy nepřátel Islámského státu, mezi kterými byli místní i rukojmí z ciziny, pak byly vystaveny na plotě u kruhového objezdu v centru Rakky.

Ztráta Rakky je proto symbolem dalšího zásadního oslabení IS, který letos v červenci přišel o Mosul, svou hlavní baštu v Iráku. Území pod kontrolou radikálů se dál zmenšuje vlivem ofenzivy, kterou proti IS odděleně vede syrská armáda podporovaná Ruskem a arabsko-kurdské milice, za nimiž stojí mezinárodní letecká koalice v čele se Spojenými státy.