reklama

Do roku 2030 chce Paříž zakázat vjezd autům se spalovacím motorem. S naftovými automobily hodlá skoncovat do olympiády

Čtěte více: Francie | Paříž | automobil
  • Paříž chce do roku 2030 zakázat všechny vozy s benzinovým a naftovým motorem.
  • Autům na naftu zakáže francouzská metropole vjezd už v roce 2024, kdy hostí letní olympijské hry.
  • V celé Francii by se měly přestat prodávat automobily se spalovacím motorem do roku 2040.
Paříž chce s naftovými automobily skoncovat do roku 2024, kdy bude hostit letní olympijské hry - Ilustrační foto. Paříž chce s naftovými automobily skoncovat do roku 2024, kdy bude hostit letní olympijské hry - Ilustrační foto. Foto: HN - Jiří Koťátko

Paříž hodlá do roku 2030 zakázat všechny automobily s benzinovým a naftovým motorem, oznámil ve čtvrtek činitel pařížské radnice zodpovědný za dopravu Christophe Najdovski. Podobný plán ohlásil nedávno pro celou Francii ministr životního prostředí Nicolas Hulot, který se zavedením opatření počítá o deset let později. Do roku 2040 by se podle něj měly ve Francii přestat prodávat benzinové i naftové automobily.

"Jde o dlouhodobé plánování ohledně strategie, která sníží skleníkové plyny," řekl pařížský radní Najdovski. "Doprava je jedním z hlavních zdrojů skleníkových plynů… a proto plánujeme do roku 2030 opustit auta se spalovacím motorem, respektive auta na fosilní paliva," uvedl pro rozhlasovou stanici France Info.

Francouzská metropole bude v roce 2024 hostit letní olympijské hry a do této události chce skoncovat s naftovými automobily, poznamenala agentura Reuters. Paříž je nejnavštěvovanějším městem světa a trvale v ní žije přes 2,2 milionu obyvatel. V posledních letech však bojuje se smogem. 

Francouzská metropole byla navíc místem, kde byla v roce 2015 podepsána dohoda o ochraně klimatu. Ta si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

ČTK, gal
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama