reklama

Madrid na žádná jednání nejspíše nepřistoupí, budeme muset o nezávislosti rozhodnout sami, říká katalánský poslanec

Čtěte více: Španělsko | Katalánsko | autonomie
  • Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont navrhl vyhlášení nezávislosti na několik týdnů odložit a vyjednávat s Madridem. Takový postoj ale některé zastánce nezávislosti zklamal.
  • Centrální vláda v Madridu vedená lidoveckým premiérem Marianem Rajoyem podnikla první krok k aplikaci článku 155 španělské ústavy. Ten umožňuje Madridu převzít autonomii Katalánska.
  • Profesor Germa Bel z Barcelonské univerzity zdůrazňuje, že zhruba 70 procent Katalánců si dlouhodobě přeje rozhodnout o své budoucnosti v právně závazném referendu. To je ale pro Madrid nemyslitelné.
jarvis_59de4d58498e27ac0b839d8d.jpeg Španělská vlajka na podstavci pomníku Itala Kryštofa Kolumba v katalánské Barceloně. Foto: Reuters

Od naší zpravodajky ze Španělska - Mnozí Katalánci neskrývají zklamání. Očekávali, že tamní vláda v čele s Carlesem Puigdemontem vyhlásí jednostrannou nezávislost na Španělsku. Jenže ten místo toho v úterý navrhl vyhlášení nezávislosti na několik týdnů odložit a vyjednávat s Madridem.

Takový postoj ale některé zastánce nezávislosti zaskočil. "Podporuji nezávislost Katalánska. Myslím si, že tím, jak centrální vláda zasáhla proti voličům v referendu, ještě posílila touhu po samostatnosti," uvádí 35letý Josep v narážce na protiústavní referendum ze začátku října, kdy španělská policie zakročila proti poklidným voličům a zranila téměř 900 lidí.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Simone Radačičová
Přeposlat
Diskuse

Firmy hýří optimismem. Lidé nejsou, zaměstnavatelé přesto chtějí nabírat jako nikdy v historii

Ve Velké Chuchli se začíná přepřahat. Rodina developera Radovana Vítka patrně ovládne firmu, která v Praze organizuje dostihy

Jsem eurofederalista, ale šéf německé SPD Schulz mě nepotěšil. Uškodil myšlence evropské federace jako nikdo jiný, řekl Zeman

V Rakousku explodoval plynový terminál, výbuch zabil jednoho člověka. Itálie se chystá na stav nouze, cena plynu stoupá

Ať nám spisy k Čapímu hnízdu přinesou do sněmovny, na policii chodit nebudeme, usnesl se imunitní výbor

reklama