reklama

Češi v Evropě Ondřeje Housky: My máme Babiše a Okamuru. A Evropané mezitím řeší budoucnost

Autor HN
  • Jedním z hlavních hesel předvolební kampaně v Česku je, že v Evropské unii je všechno špatně.
  • Česká republika je z tohoto pohledu výjimkou: Evropané podle průzkumů věří unii výrazně víc než loni.
  • Češi by měli místo kritiky sami říct, jak by se podle nich měla EU změnit.
Na bruselském zasedání Rady EU v listopadu 2015 se Andrej Babiš setkal například s rakouským ministrem financí Hansem Jörgem Schellingem. Na bruselském zasedání Rady EU v listopadu 2015 se Andrej Babiš setkal například s rakouským ministrem financí Hansem Jörgem Schellingem. Foto: Reuters

Byli jsme s kamarádem novinářem na jedné veřejné debatě a on české politiky rozhodně nešetřil. "Vsaďte se, že skoro nikdo z nich neví, jaký je rozdíl mezi Evropskou radou a Radou Evropské unie. Oni tam jezdí, zasedají v těchto orgánech, ale vůbec tomu nerozumí," lamentoval nad tím, jak čeští politici podle něj "znají" klíčové instituce EU.

Nadsázka? Andrej Babiš ve stejném týdnu napsal do Lidových novin komentář o tom, jaká má Evropská unie být. A Evropskou radu a Radu EU si v něm plete. Jistě, nesmíme křivdit všem. Ale i úřednický premiér Jan Fischer si ve svých vlastních pamětech plete Evropskou radu (které dokonce předsedal) s Radou Evropy, která nemá s EU vůbec nic společného.

Je to stejné, jako kdyby český politik věděl, že má nějakou funkci, ale vlastně si nebyl jistý, jestli ji dostal ve vládě, nebo v parlamentu. Nebo jako kdyby student chodil třeba na Karlovu univerzitu, ale už si nepamatoval, na kterou z jejích fakult se vlastně zapsal.

Andrej Babiš přitom v jedné ze zmiňovaných institucí, v Radě EU, jakožto ministr financí zasedal. A na její schůzky do Bruselu či Lucemburku dokonce jezdil celkem pravidelně, což zdaleka ne všichni čeští ministři dělávali a dělají. Takže pro pořádek: v Evropské radě sedí premiéři či prezidenti, v Radě EU ministři.

A takhle my si tady žijeme. Z Evropské unie je pro některé politické strany v předvolební kampani nepřítel číslo jedna, další se k ní formálně hlásí, ale v praxi ji jen a jen kritizují. Ne že by si fungování EU leckdy nezasloužilo kritiku. Samozřejmě že zaslouží! Každý, kdo tvrdí, že je EU dokonalá, je stejně směšný jako ti, kteří ji považují málem za dílo ďáblovo. Je ale pokrytecké, když EU kritizují ti, kteří zároveň prokazují, že toho o ní moc nevědí.

Zhrzená milenka se zmrzlinou

V předvolebním Česku se může zdát, že EU mele z posledního a čeká už jen na to, kdo jí zasadí ránu z milosti. Nebo na to, kdo vyrve současné základy evropské integrace a začne úplně jinak.

Jenže tohle není obraz současné Evropy. V rámci zemí EU je Česko spíše výjimkou. Ostatní Evropané jsou s fungováním Evropské unie mnohem spokojenější než Češi. Lidé ve všech zemích jsou vzhledem k budoucnosti EU výrazně optimističtější než loni. Určitý nárůst podpory nastal i v Česku.

I tak si ale u nás jen čtvrtina lidí myslí, že výhody členství v EU pro Česko převažují nad nevýhodami. Výše zmíněné vyplývá z různých průzkumů jako Eurobarometr nebo výzkum think-tanku Friedrich-Ebert-Stiftung.

Když Britové loni odhlasovali své vystoupení z Evropské unie, mnozí v tom viděli počátek konce evropské integrace. Prý bude jen otázkou času, kdy se k Británii přidají další země. Po více než roce od referenda je jasné, že se k ničemu takovému neschyluje. Naopak − jak ukazují zmiňované průzkumy, občané zemí EU si stále více myslí, že členství je pozitivní. Přibývá taky lidí, kteří tvrdí, že vedle své národní identity mají, aspoň částečně, taky identitu evropskou.

Změnu nálad po britském referendu − od deprese k optimismu − vystihla bývalá dánská ministryně financí, nyní eurokomisařka Margrethe Vestagerová: "EU už se nechová jako zhrzená milenka vzlykající poté, co byla odkopnuta. Vzpamatovali jsme se z téhle situace à la Bridget Jonesová, kdy jsme dřepěli na gauči a ládovali se zmrzlinou. Zase jsme svůj život vzali do svých rukou," řekla agentuře Bloomberg.

Nepotvrdily se loňské předpovědi, že rok 2017 bude rokem triumfu těch, kteří chtějí EU zničit. "Nástup populismu a protievropských nálad se nekonal do značné míry proto, že lidé vidí, co brexit udělal s Velkou Británií. Vidí, jaké nám to přineslo zmatky, vnitřní spory a ekonomické hrozby," říká mimo záznam britský (!) diplomat.

Zatímco Britové po odhlasování brexitu dumají nad tím, jak to zařídit, aby je odchod z EU poškodil co možná nejméně, na kontinent se vrátila důvěra v to, že se v unii zase blýská na lepší časy.

Češi milují krize

Jenže tento optimismus se zastavil na českých hranicích. Zajímavé ale je, že na Slovensko pronikl a nevyhnul se ani Polsku nebo Maďarsku. Tamní vlády sice vedou s Bruselem slovní války, ale jejich občané mají EU rádi skoro nejvíc ze všech Evropanů.

Česko je výjimkou. Netřeba zmiňovat lunatiky, jako je Tomio Okamura, ale podívejme se například na evropský program ODS. Snad nejčastějším slovem v něm je "krize". Podle ODS Evropskou unií zmítají všechny krize, které si umíme představit. Ale to je hodně daleko od pravdy.

Je všechno v pořádku? Ani náhodou. ODS však unii vykresluje jako Římskou říši těsně před tím, než ji rozvrátili barbaři. To je buď hodně velká nadsázka, nebo hodně velké nepochopení.

Země EU dnes zvažují, jak dál ve spolupráci pokračovat, rozhodně se nezaobírají tím, jak nad evropským projektem zhasnout. Společně si určily, co se v reakci na britské referendum − což bylo jistým způsobem hlasování o vyjádření nedůvěry − musí ve fungování unie změnit. Zásadní otázka teď zní: Je momentální optimismus Evropanů oprávněný, nebo jsou to jen iluze? Vidíme konečně světlo na konci tunelu, nebo je to jen světlo protijedoucího vlaku?

K tomu, že letos ve volbách vyhrávají strany, které si přejí zachovat evropskou integraci, jistě významně přispělo hospodářské oživení. EU v poslední době roste o něco rychleji než Spojené státy a výrazně rychleji než Británie. Ubývá nezaměstnaných. Lidé se přestávají bát budoucnosti a v souladu s tím v obchodech víc utrácejí.

Ekonomický optimismus přenášejí i do politiky. Společná evropská měna euro má největší důvěru občanů od roku 2004.

Uděláme si unii jen s Čechy. Haha

Jenže právě ve zmiňovaném optimismu může vězet dost zásadní háček. Evropa momentálně profituje z cyklického ekonomického oživení. A to logicky nemůže trvat věčně. Co se stane, až přijde další krize? Nepodkope základy unie anebo eurozóny ještě mnohem silněji, a to tak, že už nebude návratu? Najdeme mnoho ekonomů, kteří před něčím takovým varují. "I když si to spousta evropských politiků nechce přiznat, současný stav je pravděpodobně neudržitelný. Nakonec musí přijít buď výrazně větší fiskální integrace, nebo nastane chaotický rozpad. Je neuvěřitelně naivní myslet si, že euro v příštích pěti až deseti letech, ne-li dřív, nebude čelit další zatěžkávací zkoušce," tvrdí harvardský profesor Kenneth Rogoff.

Upozorňuje, že členské země eurozóny se nesbližují, ale jejich hospodářský výkon se naopak rozchází. To mohou vyrovnat transfery od bohatších k chudým, ale kdo by pro to v zemích, jako je Nizozemsko, Finsko nebo Německo, hlasoval? To, co je ekonomicky nezbytné, se zdá být politicky neprůchodné. Pokud je tento pohled správný, zasáhne eurozónu dříve či později další existenční krize.

Řada analytiků nebo politiků by nesouhlasila, eurozóna podle nich nepotřebuje větší transfery mezi členskými státy. To je věc názoru, takže zdůrazněme to podstatné: v Evropě jsme nyní svědky intenzivních debat o tom, jak se musí eurozóna i EU změnit, co je výhodné pro tu či onu zemi, kde integraci prohloubit a kde by to bylo zbytečné, či dokonce nebezpečné.

Kolik smysluplných příspěvků do této zásadní debaty jsme už slyšeli v Česku? Od politiků zní jen balast.

My v Česku se nesnažíme přicházet s vlastními vizemi toho, jak by EU měla vypadat. Tedy když nepočítáme názory, že by EU měla být jen jednotný trh a nic víc. To se nám sice může líbit, ale kdo by s námi chtěl v takové EU být? Tedy pokud si nemyslíme, že se Němci vykašlou na Francouze, Belgičany nebo Rakušany a založí si unii jen s námi. Haha.

My jen kritizujeme. Lámeme nad unií hůl. Čas ukáže, jestli jsou ostatní takoví zabedněnci, že nevidí to, co Češi už dávno prohlédli − tedy že současná Evropská unie nemá budoucnost. Protože to se zdá být jedním z hlavních poselství naší volební kampaně.

Ondřej Houska
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama