reklama

Tajné vojenské dokumenty Jižní Koreje ukradli hackeři z KLDR. Obsahují i společné plány Soulu a Washingtonu

Čtěte více: Jižní Korea | Severní Korea | USA | hacker | válka
  • Hackeři z KLDR loni ukradli stovky armádních dokumentů Jižní Koreje.
  • Mimo jiné obsahovaly dokumenty také plány útoku na Severní Koreu, kterou Soul vypracoval spolu se Spojenými státy.
  • Soul zatím identifikoval jen necelou čtvrtinu odcizených dokumentů.
Severokorejským hackerům se podařilo získat plány společné vojenské operace Soulu a Washingtonu. Severokorejským hackerům se podařilo získat plány společné vojenské operace Soulu a Washingtonu. Foto: Reuters

Hackeři ze Severní Koreje ukradli v loňském roce stovky jihokorejských přísně tajných armádních dokumentů včetně detailních plánů pro vojenské operace, které Soul vypracoval společně s Washingtonem. Napsal o tom v úterý jihokorejský list Čoson ilbo. Mluvčí jihokorejské armády informace komentovat odmítl.

Situace na Korejském poloostrově se vyostřila kvůli testování desítek raket, které Pchjongjang v posledních měsících uskutečnil, a silně agresivní rétorice mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. KLDR také na začátku září provedla svou šestou a zatím vůbec nejsilnější jadernou zkoušku.

Jihokorejský poslanec a člen branného výboru parlamentu I Čchol-hi uvedl, že hackeři z KLDR loni v srpnu a v září odcizili 235 gigabytů citlivých armádních dat. Mezi nimi byl mimo jiné i takzvaný Plan 5015, tedy nejnovější akční plán pro případ vypuknutí války na Korejském poloostrově vypracovaný společně s Washingtonem. Tento plán zahrnoval například i postup k odstranění severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Soul zatím identifikoval jen zhruba 23 procent odcizených dokumentů, mezi nimi také například informace o každoročních společných cvičeních Jižní Koreje a Spojených států nebo o klíčových vojenských zařízeních a nouzových pokynech.

Podle jihokorejské vlády má KLDR tým přibližně 6 800 kybernetických specialistů, které Soul v minulých letech obviňoval z několika rozsáhlých kyberútoků.

ČTK, mar
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama