reklama

Krym už zůstane Rusku, Ukrajina by měla jednat o finanční kompenzaci, uvedl prezident Zeman v Radě Evropy

Čtěte více: Rada Evropy | Zeman Miloš | sankce | Rusko
  • Protiruské sankce jsou neefektivní a měl by je nahradit dialog mezi občany, uvedl prezident Miloš Zeman v Radě Evropy.
  • Ve svém vystoupení označil ruskou anexi Krymu za hotovou věc. Ukrajina by měla jednat o finanční kompenzaci.
  • Rada Evropy by se měla podle Zemana snažit přispět k přátelství mezi národy Evropy, která sahá od Atlantiku po Ural.
Prezident Miloš Zeman vystoupil na Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Prezident Miloš Zeman vystoupil na Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman při svém projevu před Parlamentním shromážděním Rady Evropy obhajoval zrušení protiruských sankcí. Uvedl, že nezpochybňuje důvod, proč byly zavedeny, ale jejich efektivitu. Jako příklad uvedl Kubu, kde její vůdce Fidel Castro zůstal u moci desítky let i navzdory sankcím.

Prodejte Prahu a Karlovy Vary, Putin vám dá peníze i ropu, vzkazují Ukrajinci Zemanovi kvůli jeho slovům o Krymu

"Pokud si přejete navýšit popularitu některých lídrů, tak přijďte se sankcemi, protože psychologicky je to fenomén s názvem obklíčená pevnost. Ta totiž potřebuje silného lídra. Teď má Vladimir Putin osmdesátiprocentní podporu a jsem si jistý, že část je způsobena sankcemi," uvedl Zeman. 

Jako alternativu sankcí nabídl Zeman snahu o dialog mezi občany. Současnou situaci mezi Ruskem a Evropskou unií přirovnal k železné oponě. Ruskou kulturu od té evropské podle něj nelze oddělit a vyzval Parlamentní shromáždění Rady Evropy, aby se snažilo přispět k "přátelství mezi národy Evropy, která sahá od Atlantiku po Ural".

Podle Zemana je navíc anexe Krymu "fait accompli", tedy hotová záležitost. Osobně se domnívá, že rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou by proto měly směřovat k finanční kompenzaci Ukrajiny.

V tomto kontextu citoval bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka, který podle něj prohlásil, že snaha Krym vrátit Ukrajině by vedla k evropské válce.

"Respektujme, že se pokoušíme vyvarovat válce v Evropě a zároveň nějak kompenzovat Ukrajinu," dodal Zeman.

Se svým názorem oslovil Zeman Parlamentní shromáždění Rady Evropy den před tím, než bude na stejném místě vystupovat ukrajinský prezident Petro Porošenko. 

Parlamentní shromáždění není institucí Evropské unie, byť všechny státy EU jsou členy RE. Jde o poradní orgán Rady Evropy, mezinárodní organizaci, která sdružuje 47 evropských zemí, včetně Turecka a Ruska. Parlamentní shromáždění Rady Evropy má 636 členů, volených nebo jmenovaných parlamenty členských států v poměru k počtu obyvatel.

hou, ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama