reklama

Čtyři lodě porušily sankce uvalené na KLDR, nesmí do světových přístavů. OSN vydala podobný zákaz poprvé v historii

Čtěte více: Severní Korea | sankce | OSN | loď
  • Čtyři plavidla, která navzdory ekonomickým sankcím přepravovala zboží do KLDR, mají od Rady bezpečnosti OSN zakázáno vplout do všech světových přístavů.
  • Lodě pocházejí ze států Komory, Svatý Kryštof a Nevis a Severní Korea. U čtvrtého plavidla není země původu známa.
  • Ekonomické sankce Rada bezpečnosti OSN na Severní Koreu uvalila kvůli jejímu jadernému programu.
Čtyři plavidla, která dovážela zboží do KLDR, nesmí do žádného světového přístavu - Ilustrační foto. Čtyři plavidla, která dovážela zboží do KLDR, nesmí do žádného světového přístavu - Ilustrační foto. Foto: Ekol Logistics

Rada bezpečnosti OSN zakázala čtyřem lodím, které přepravovaly zboží v rozporu se sankcemi uvalenými na Severní Koreu, vstup do všech světových přístavů.

Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

"Je to poprvé v historii OSN", co jsou plavidla, která převážela zboží zakázané rezolucemi OSN, vypovězena z přístavů, řekl v úterý novinářům Hugh Griffiths, koordinátor komise OSN dohlížející na uplatňování sankcí vůči KLDR.

Podle BBC se zákaz týká lodi Petrel 8 registrované v souostroví Komory, Hao Fan 6 registrované v ostrovním státě Svatý Kryštof a Nevis a severokorejské lodi Tong San 2.

Čtvrtou lodí je Jie Shun, u níž nebyla země registrace uvedena.

Griffiths uvedl, že plavidla vozila zboží do KLDR anebo zboží ze Severní Koreje odvážela.

Rada bezpečnosti OSN minulý měsíc zpřísnila sankce vůči KLDR v reakci na šestý a zatím největší severokorejský jaderný test. Rezoluce zakazuje Pchjongjangu export textilu, což je druhá největší severokorejská vývozní položka po uhlí. Dále například zakazuje dovoz zemního plynu a kondenzátů do KLDR a omezuje Severokorejcům dovoz ropy.

Předchozí sankce RB OSN přijaté počátkem srpna zakazují dovoz severokorejského uhlí, železné rudy, železa, olova a mořských produktů.

Export těchto surovin byl pro KLDR jedním z mála zdrojů zahraniční měny.

Jak ale poznamenala televize BBC, opakované uvalování sankcí na Severní Koreu zatím režim v Pchjongjangu nepřimělo, aby se vzdal svého jaderného a raketového zbrojního programu.

ČTK, pur
Přeposlat
Diskuse
reklama

Proruský dezinformační server Aeronet se snaží ovlivnit prezidentské volby. Tvrdí, že Zemanovy soupeře sponzorují Soros a Schwarzenberg

Díky chybě v programu by mobily mohly mít dvojnásobně delší výdrž baterie než nyní, tvrdí student z Brna. Vyhrál soutěž IT diplomek

Stovky typů notebooků od HP obsahovaly špionský software. Mohly tak sledovat vše, co jejich majitelé napíší, včetně hesel

GIBS zasahuje v Praze kvůli ovlivňování trestních řízení. Zadržela čtyři policisty

Český zemědělec má od EU dostávat stejně jako francouzský, říká kandidát na ministra Milek. Hodlá to prosadit v Bruselu

reklama