reklama

Francie dobrovolně přijme deset tisíc uprchlíků, chce tím migranty odradit od nebezpečné cesty přes Středozemní moře

Čtěte více: Francie | uprchlíci | Macron Emmanuel
  • Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že Francie přijme deset tisíc uprchlíků ze zemí na Blízkém východě a v Africe.
  • Má jít především o uprchlíky, kteří uvízli na cestě do Evropy v tranzitních zemích na severu Afriky.
  • Francie chce tímto krokem snížit počet migrantů, kteří se do Evropy vydávají ilegálně a často po životu nebezpečných trasách.
Francie chce přijímat uprchlíky z Blízkého východu a Afriky, aby snížila počet lidí, kteří se vydávají na nebezpečnou cestu přes Středozemní moře do Evropy - Ilustrační foto. Francie chce přijímat uprchlíky z Blízkého východu a Afriky, aby snížila počet lidí, kteří se vydávají na nebezpečnou cestu přes Středozemní moře do Evropy - Ilustrační foto. Foto: Reuters

Deseti tisícům uprchlíků ze zemí na Blízkém východě a v Africe umožní v následujících dvou letech francouzská vláda legální vstup do země. Po pondělním setkání s vysokým komisařem OSN pro uprchlíky Filippem Grandim to oznámil prezident Emmanuel Macron. Paříž tím chce mimo jiné snížit počet lidí, kteří se vydávají na nebezpečnou cestu do Evropy po Středozemním moři.

Francie ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nabídne 10 tisícům uprchlíků, kteří se v současnosti nachází v Turecku, Libanonu, Jordánsku, Nigeru či Čadu, přesídlení na francouzské území, uvedl prezident Macron. Podle francouzského ministra vnitra Gérarda Collomba bude celý přesidlovací proces uzavřen v říjnu roku 2019.

Evropská komise na konci září navrhla, aby v následujících dvou letech vytvořily členské státy Evropské unie kapacity pro přesídlení celkem 50 tisíc uprchlíků ze zemí Blízkého východu a Afriky. Podle Bruselu by to mělo mimo jiné přispět ke snížení počtu migrantů, kteří se do Evropy vydávají ilegálně a často po životu nebezpečných trasách.

V rámci nedávno uzavřeného mechanismu, který umožnil do EU přesídlit uprchlíky z táborů v Turecku a na Blízkém východě, se do Evropy od července 2015 dostalo 23 tisíc lidí.

Zatímco předchozí mechanismus se soustřeďoval na uprchlíky na Blízkém východě, tentokrát chce Evropská komise věnovat pozornost i Africe. Také francouzský ministr vnitra Collomb zdůraznil, že nejméně tři tisíce z celkových 10 tisíc míst by mělo připadnout uprchlíkům, kteří uvízli v severoafrických tranzitních zemích Čadu a Nigeru.

První společná mise francouzského uprchlického úřadu Ofpra a UNHCR do dotčených zemí by se měla uskutečnit již v následujících týdnech, uvedl Macron. Úkolem jejích členů by měla být identifikace těch lidí, kteří mají šanci získat ve Francii azyl.

ČTK, pur
Přeposlat
Diskuse
reklama

Proruský dezinformační server Aeronet se snaží ovlivnit prezidentské volby. Tvrdí, že Zemanovy soupeře sponzorují Soros a Schwarzenberg

Díky chybě v programu by mobily mohly mít dvojnásobně delší výdrž baterie než nyní, tvrdí student z Brna. Vyhrál soutěž IT diplomek

Stovky typů notebooků od HP obsahovaly špionský software. Mohly tak sledovat vše, co jejich majitelé napíší, včetně hesel

GIBS zasahuje v Praze kvůli ovlivňování trestních řízení. Zadržela čtyři policisty

Český zemědělec má od EU dostávat stejně jako francouzský, říká kandidát na ministra Milek. Hodlá to prosadit v Bruselu

reklama