reklama

Odpovědnost za Fukušimu nesou vláda a provozovatel elektrárny, rozhodl soud. Musí vyplatit téměř sto milionů korun odškodného

  • Japonská vláda spolu s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima nesou odpovědnost za to, že nezajistili dostatečná bezpečnostní opatření v zařízení, zněl úterní verdikt soudu.
  • Nyní musí lidem poškozeným jadernou havárií vyplatit v přepočtu téměř sto milionů korun odškodného.
  • Jde už o druhý verdikt, který připisuje odpovědnost za jaderné neštěstí v roce 2011 také japonské vládě.
Právníci vítězné žaloby s transparenty s nápisem "Vítězství" poté, co okresní soud ve Fukušimě rozhodl ve prospěch poškozených. Právníci vítězné žaloby s transparenty s nápisem "Vítězství" poté, co okresní soud ve Fukušimě rozhodl ve prospěch poškozených. Foto: ČTK

Japonský soud v úterý rozhodl, že provozovatel jaderné elektrárny Fukušima, firma Tepco, a japonská vláda musí zaplatit 500 milionů jenů (97,6 milionu korun) tisícům lidí, kteří byli postiženi havárií elektrárny při zemětřesení a přívalové vlně tsunami z roku 2011. Informovala o tom agentura AP.

Okresní soud v prefektuře Fukušima dospěl k názoru, že vláda a společnost Tepco neposílily bezpečnostní opatření v elektrárně, přestože již od roku 2002 věděly o možném riziku tsunami v regionu.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna tsunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19 000 lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 000 osob.

Žalobu, kterou řešil soud v úterý, v roce 2015 podalo 3800 lidí, převážně bývalých obyvatel oblasti, kde se jaderná elektrárna Fukušima nachází. Požadovali odškodné za to, že přišli o obživu. Podle tiskových agentur se jednalo o největší hromadnou žalobu osob poznamenaných tímto jaderným neštěstím.

K japonským soudům bylo od jaderné katastrofy z roku 2011 podáno asi 30 podobných žalob, jimiž požadovalo kompenzace na 12 000 lidí.

Úterní verdikt je druhý, který připsal odpovědnost za neštěstí také japonské vládě.

První rozsudek, který viní z katastrofy kromě provozovatele elektrárny také vládu v Tokiu, vynesl v březnu soud v Maebaši.

ČTK, mar
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama