reklama

Cenu Václava Havla dostal vězněný turecký právník Murat Arslan. Ankara ho viní z napojení na pučisty

  • Murata Arslana považují organizátoři za významného zastánce lidských práv.
  • Před rokem byl zatčen kvůli údajným vazbám na Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zosnování loňského nezdařeného pokusu o převrat.
  • Cenu uděluje Knihovna Václava Havla společně s Parlamentním shromážděním Rady Evropy a Nadací Charty 77.
Za Arslana, který je ve vazbě, cenu převzala Simone Gaboriauová ze sdružení MEDEL (Evropští soudci pro demokracii a svobodu). Za Arslana, který je ve vazbě, cenu převzala Simone Gaboriauová ze sdružení MEDEL (Evropští soudci pro demokracii a svobodu). Foto: ČTK

Letošním laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva je turecký právník a bývalý zpravodaj tureckého ústavního soudu Murat Arslan. V pondělí to oznámil předseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE) Roger Gale.

Třiačtyřicetiletý Arslan je nyní ve vazbě a ocenění mu shromáždění zahrnující zástupce parlamentů 47 členských států Rady Evropy udělilo v nepřítomnosti.

Vítěz, který byl předsedou nyní již rozpuštěného tureckého nevládního sdružení soudců a prokurátorů, jež kritizovalo režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, vzešel z užšího výběru trojice nominovaných. Mezi nimi byli kromě Arslana také Maďarský helsinský výbor a rakouský jezuita Georg Sporschill, který se věnuje sociálním projektům.

Finálovou trojici zveřejnila koncem srpna pražská Knihovna Václava Havla.

Arslana považují organizátoři ceny za významného zastánce lidských práv, zejména práva na svobodu a osobní bezpečnost a na spravedlivý proces. Před rokem byl zatčen kvůli údajným vazbám na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zosnování loňského nezdařeného pokusu o státní převrat.

Arslan ve svém poselství představil Turecko jako vězení, ve kterém jsou hlasy obhájců lidských práv udušeny. "Turecko se nepoučilo z bolestivých zkušeností Evropy v průběhu dvacátého století," uvedl Arslan, který se svými příznivci prý hodlá pokračovat v boji za právo a demokracii. "Nenecháme se zavřít za zdmi strachu," dodal podle agentury AFP.

Ocenění bylo slavnostně uděleno v první den pětidenního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Slavnostního vyhlášení ve Štrasburku se zúčastnili také český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a zástupci Knihovny Václava Havla. Zaorálek poté jako předseda Výboru ministrů RE přednesl projev shrnující výzvy, před nimiž nyní Rada Evropy stojí.

Na ceremonii bylo promítnuto video připomínající osobnost Václava Havla a jeho návštěvu Parlamentního shromáždění Rady Evropy po pádu komunistického režimu. Připomenuti byli také dosavadní držitelé Ceny Václava Havla.

Cenu nesoucí jméno prvního českého prezidenta, která je dotována částkou 60 000 eur (1,6 milionu korun), uděluje Knihovna Václava Havla společně s Parlamentním shromážděním Rady Evropy a Nadací Charty 77. Loni ji získala členka jezídské komunity z Iráku Nadja Muradová, která přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty z takzvaného Islámského státu.

Agentura DPA uvedla, že turecká delegace vedená členem turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) označila udělení ceny Arslanovi za nepřijatelné a za
výraz "zcela nepřátelského postoje k Turecku a tureckému lidu".

ČTK, nok
Přeposlat
Diskuse
reklama

Zeman s Putinem se shodli na nutnosti urovnání vztahů mezi EU a Ruskem. Přicházíte o naše skvělé sýry a jogurty, řekl Zeman

Zeman se chová jako Putinův agent, Rusko ho využívá pro domácí propagandu, říká bývalý velvyslanec v Moskvě Kolář

Turecká elektrárna, na kterou Česko půjčilo 12 miliard, stále nefunguje. Na vině nejsou Turci, ale Češi a Rakušané, ukázala studie

Libanonského obchodníka se zbraněmi Fajáda navštívil ve vězení ministr Pelikán, nechal ho volat ze svého telefonu

Policie poslala do sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání

reklama