Ruský prezident Vladimir Putin v úterý oznámil, že dá pokyn ministerstvu zahraničí zažalovat Spojené státy u amerického soudu za porušení ruských vlastnických práv ohledně diplomatických objektů na americkém území.

Moskva si podle něj také vyhrazuje právo dále snížit počet amerických diplomatů v Rusku, zatím to ale neudělá.

USA naposledy nařídily uzavřít konzulát v San Francisku, obchodní zastoupení ve Washingtonu a odbočku obchodního zastoupení v New Yorku v reakci na vynucené snížení amerického diplomatického personálu v Rusku, což zase byla ruská odveta za americké sankce.

"Je to jasné porušení vlastnických práv ruské strany," prohlásil Putin na závěr summitu vůdců pěti rozvíjejících se zemí BRICS, tedy Číny, Brazílie, Ruska, Indie a Jihoafrické republiky, v čínském městě Sia-men. "Proto pro začátek dám pokyn ministerstvu zahraničí obrátit se na soud. Uvidíme, jak efektivně zapracuje americký soudní systém," dodal.

Putin poznamenal, že je vzděláním právník, a připomněl, že vlastnické právo sestává ze tří prvků: práva věc držet, práva věc užívat a požívat její plody a užitky a práva s věcí nakládat. "Americká strana připravila ruský stát o právo užívat náš majetek," řekl.

Uvedl také, že Rusko si vyhrazuje právo omezit početní stav personálu amerických diplomatických zařízení v Rusku až do úplné rovnosti se stavem na ruských diplomatických misích v USA, zatím to ale neudělá.

"Tvrdě řečeno, pokud už hovoříme o úplné rovnosti, tak to není 455 amerických diplomatů v Moskvě, ale minus 155. A tak si vyhrazujeme právo rozhodnout i o tomto počtu amerických diplomatů v Moskvě. Ale zatím to neuděláme," řekl ruský prezident a připomněl, že 155 ruských diplomatů v USA ve skutečnosti působí při OSN.

"Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet," dodal.

USA podle Putina měly právo omezit počet ruských diplomatických zařízení, ale udělaly to "hulvátsky", což jim neslouží ke cti.

"Ale je těžké jednat s lidmi, kteří si pletou Rakousko (Austrii) s Austrálií. S tím nic nenaděláme, taková je zjevně úroveň politické kultury jisté části amerického establishmentu. Americký národ je veliký, pokud snáší takovou spoustu lidí s nízkou politickou kulturou," dodal ruský prezident podle agentury TASS.

O den dříve náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov označil počínání amerických úřadů vůči ruským diplomatickým zařízením ve Spojených státech za "státní výtržnictví". Stěžoval si zejména na "hanebné" prohledání ruských objektů.

Jako naivní odmítl Putin otázku, zda se zklamal v novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, jehož zvolení provázely v Rusku naděje na zlepšení rusko-amerických vztahů.

"Není má nevěsta, nejsem jeho ženich, staráme se o státní záležitosti," řekl ruský prezident - a tato slova agentura Interfax označila za "výrok dne".

Putin nadále doufá, že se mu podaří s americkým prezidentem domluvit na kompromisech v bilaterálních a mezinárodních záležitostech v zájmu obou velmocí. Za nekorektní Putin označil dotaz ohledně ruského stanoviska k případnému odvolávání Trumpa z nejvyššího úřadu. "To není naše věc, to je věc Spojených států," řekl.