reklama

Střed Evropy Martina Ehla: Poláci fungující jako ventil Macronových potíží

  • Francouzský prezident cíleně zaútočil slovně na Polsko, kterému doporučil "lepší vládu".
  • Emmanuel Macron hledá a nachází nové spojence mezi východními členy Evropské unie, přitáhl si k sobě například Rumunsko.
  • Poláci, kteří dříve chtěli hrát v unii důležitější roli, jsou v čím dál větší izolaci.
jarvis_59a4463a498e2987d98968e9.jpeg Rumunský prezident Klaus Iohannis s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem (druhý zleva) a jeho ženou Brigittou (vlevo) přihlíží vojenské přehlídce v Bukurešti. Foto: ČTK/AP

Rumuni, a nikoliv Poláci se stali po minulém týdnu hlavními spojenci francouzského prezidenta Emmanuela Macrona mezi novými zeměmi Evropské unie. Ten při svém turné po střední Evropě chtěl svým voličům, u nichž upadá v nemilost, ukázat, že dokáže východní členy unie přesvědčit o potřebě změnit pravidla pro vyslané (tedy často levnější než domácí) pracovníky. V Salcburku jednal s Rakušany, Čechy a Slováky, jel do Rumunska a do Bulharska. Ostentativně minul Poláky a Maďary.

Rumuni, Češi a Slováci oznámili, že jsou ochotni se domluvit na kompromisu, Bukurešť k tomu přidala dvě nové smlouvy o nákupu francouzských vrtulníků a raket. Výměnou za kompromis by se také Rumunsko mohlo dočkat přijetí do schengenského prostoru. Technicky je připraveno, jde tedy o politické rozhodnutí.

Poláci, kteří si nárokovali privilegovanější vztahy s Paříží, naštvali Francouze tím, jak zrušili nákup francouzských vrtulníků. Macron chce vyjít vstříc voličům, kterým se nelíbí levnější pracovníci z východních zemí, jde na Poláky zostra. Na konci svého turné v bulharské Varně vzkázal do Varšavy vládním konzervativcům, že si "Poláci zaslouží lepší vládu".

Analytik německého think-tanku DGAP Milan Nič tvrdí, že Macron Polsko zahnal ještě více do zákopů v rámci sporů Varšavy s Bruselem, především o stav právního státu.

Polská vláda, která Macrona obvinila, že rozděluje už tak nepříliš pevnou jednotu visegrádské čtyřky, reagovala naoko ostře − a premiérka Szydlová dokonce v angličtině.

Deník Rzeczpospolita ale napsal, že ve skutečnosti se Varšava snaží obnovit nějakou funkční komunikaci s Paříží. Kdyby Macron získal spojence pro změnu pravidel vysílání pracovníků, Polsko by na tom tratilo. Poláci jsou nejpočetnějšími pracovníky v jiných zemích unie (z 1,9 milionu je čtvrt milionu Poláků) a Francie samotná je po Německu jejich druhým největším cílem.

Polská osamocenost v Evropě tak s Macronem dostává další rozměr.

Martin Ehl
Přeposlat
Diskuse
reklama

Kellner si v Česku půjčí miliardy. Jsme Češi, tak bychom měli začít tady, říká finanční ředitelka PPF

Merkelová selhala, nepodařilo se jí sestavit vládu a ve hře je možnost, že už nebude kancléřkou. Německu hrozí předčané volby

Začíná první schůze nové poslanecké sněmovny: Babiš nadbíhá KSČM, Okamurovi i pirátům. A zároveň žádá strany, aby tolerovaly vládu

Výměnu pěti Čechů za Alího Fajáda vyjednal bratr ministra Pelikána. V Libanonu pak zůstal jako pojistka

Zlatý gól Michala Šenka: Jak vrátit lidi na hory. Jestli to vůbec jde

reklama