reklama

Střed Evropy Martina Ehla: Poláci fungující jako ventil Macronových potíží

  • Francouzský prezident cíleně zaútočil slovně na Polsko, kterému doporučil "lepší vládu".
  • Emmanuel Macron hledá a nachází nové spojence mezi východními členy Evropské unie, přitáhl si k sobě například Rumunsko.
  • Poláci, kteří dříve chtěli hrát v unii důležitější roli, jsou v čím dál větší izolaci.
jarvis_59a4463a498e2987d98968e9.jpeg Rumunský prezident Klaus Iohannis s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem (druhý zleva) a jeho ženou Brigittou (vlevo) přihlíží vojenské přehlídce v Bukurešti. Foto: ČTK/AP

Rumuni, a nikoliv Poláci se stali po minulém týdnu hlavními spojenci francouzského prezidenta Emmanuela Macrona mezi novými zeměmi Evropské unie. Ten při svém turné po střední Evropě chtěl svým voličům, u nichž upadá v nemilost, ukázat, že dokáže východní členy unie přesvědčit o potřebě změnit pravidla pro vyslané (tedy často levnější než domácí) pracovníky. V Salcburku jednal s Rakušany, Čechy a Slováky, jel do Rumunska a do Bulharska. Ostentativně minul Poláky a Maďary.

Rumuni, Češi a Slováci oznámili, že jsou ochotni se domluvit na kompromisu, Bukurešť k tomu přidala dvě nové smlouvy o nákupu francouzských vrtulníků a raket. Výměnou za kompromis by se také Rumunsko mohlo dočkat přijetí do schengenského prostoru. Technicky je připraveno, jde tedy o politické rozhodnutí.

Poláci, kteří si nárokovali privilegovanější vztahy s Paříží, naštvali Francouze tím, jak zrušili nákup francouzských vrtulníků. Macron chce vyjít vstříc voličům, kterým se nelíbí levnější pracovníci z východních zemí, jde na Poláky zostra. Na konci svého turné v bulharské Varně vzkázal do Varšavy vládním konzervativcům, že si "Poláci zaslouží lepší vládu".

Analytik německého think-tanku DGAP Milan Nič tvrdí, že Macron Polsko zahnal ještě více do zákopů v rámci sporů Varšavy s Bruselem, především o stav právního státu.

Polská vláda, která Macrona obvinila, že rozděluje už tak nepříliš pevnou jednotu visegrádské čtyřky, reagovala naoko ostře − a premiérka Szydlová dokonce v angličtině.

Deník Rzeczpospolita ale napsal, že ve skutečnosti se Varšava snaží obnovit nějakou funkční komunikaci s Paříží. Kdyby Macron získal spojence pro změnu pravidel vysílání pracovníků, Polsko by na tom tratilo. Poláci jsou nejpočetnějšími pracovníky v jiných zemích unie (z 1,9 milionu je čtvrt milionu Poláků) a Francie samotná je po Německu jejich druhým největším cílem.

Polská osamocenost v Evropě tak s Macronem dostává další rozměr.

Martin Ehl
Přeposlat
Diskuse
reklama

Český trh s nemovitostmi je pro investory příliš drahý. Lepší návratnost financí tak začali hledat u sousedů

Postavila se agresivní politice Ruska a udržela Evropu jednotnou. Nemá charisma, ale lidé jí věří, říká životopisec Merkelové

Parašutista na Dnu armády dopadl mezi diváky. Na místě je několik zraněných

Na startupovou akci do San Franciska přivezli nejsilnější tým Češi. V Silicon Valley však uspěje jen zlomek

Plná náměstí a politici na pódiích jsou při kampani minulostí, za voliči se jezdí na vinobraní či poutě

reklama