reklama

Amerika Daniela Anýže: Donald Trump uprostřed studené občanské války

Autor HN
  • Donald Trump vyrazil Americe dech, když po tragickém střetu v Charlottesville prohlásil, že mezi demonstranty obou stran jsou "velmi dobří lidé". Prezident ale nemluvil o neonacistech a rasistech, jak tvrdí jeho kritici.
  • Na mysli měl bílé pracující muže, kteří se ve Státech cítí jako ohrožený druh a kteří věří, že právě (nebo jedině) Trump je může zachránit.
jarvis_599d7b11498e27acfc233d66.jpeg 3. srpna 2017. Obyvatelé Huntingtonu v Západní Virginii očekávají příjezd prezidenta Donalda Trumpa. Foto: Reuters

Pochodně v rukou, neonacistické symboly a hesla typu "Židé nás nevytlačí".

Nedávné události v Charlottesville ve Virginii, které nakonec vyústily v tragédii, kdy mladý neonacista při nájezdu do pochodu protidemonstrantů zabil autem jednu ženu a dalších dvacet lidí zranil, ještě více zakymácely už tak dost rozhoupanou lodí současné Ameriky.

"Jak se tohle mohlo stát v Americe roku 2017? Takoví přece nejsme," vyjádřil bývalý guvernér Virginie a v současnosti senátor Tim Kaine pocit mnohých spoluobčanů.

Od občanské války v letech 1861 až 1865, od konce otroctví, se USA snaží vypořádat s temnými stíny rasismu. Těžce, krok za krokem, ale s nezpochybnitelným, postupným pohybem vpřed. Přes sto let segregace s nápisy "Jen pro bílé" až k přelomovým občanskoprávním zákonům, přijatým v polovině 60. let minulého století.

A až k tomu, že v roce 2008 si Američané zvolili prvního černošského prezidenta.

Teď to ale najednou vypadá, jako by tamní společnost udělala velký krok zpět. Až někam do 20. let minulého století, kdy tehdejší společenská atmosféra vedla k obrovskému rozmachu hnutí Kukluxklan.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Daniel Anýž
Přeposlat
Diskuse

Kellner si v Česku půjčí miliardy. Jsme Češi, tak bychom měli začít tady, říká finanční ředitelka PPF

Merkelová selhala, nepodařilo se jí sestavit vládu a ve hře je možnost, že už nebude kancléřkou. Německu hrozí předčané volby

Začíná první schůze nové poslanecké sněmovny: Babiš nadbíhá KSČM, Okamurovi i pirátům. A zároveň žádá strany, aby tolerovaly vládu

Výměnu pěti Čechů za Alího Fajáda vyjednal bratr ministra Pelikána. V Libanonu pak zůstal jako pojistka

Zlatý gól Michala Šenka: Jak vrátit lidi na hory. Jestli to vůbec jde

reklama