reklama

Válka s KLDR by byla katastrofou, dáváme přednost diplomatickému řešení, prohlásil americký ministr obrany Mattis

Čtěte více: USA | KLDR | Kim Čong-un | jaderná zbraň
  • Americká diplomacie dělá podle ministra obrany Jamese Mattise v přístupu ke KLDR pokroky.
  • Podle agentury AP však USA pokračují v přípravě vojenského cvičení s jihokorejskou armádou, které Pchjongjang označuje za přípravu na válku.
  • Vzdušná, pozemní a námořní cvičení by měla probíhat od 21. do 31. srpna a zúčastnit by se jej měly desetitisíce vojáků obou zemí.
Americký ministr obrany James Mattis Americký ministr obrany James Mattis Foto: ČTK/AP

Válka se Severní Koreou by byla katastrofou a Spojené státy stále upřednostňují diplomatické řešení sporu. V době, kdy si Bílý dům a Pchjongjang vyměňují ostré výhrůžky, to prohlásil americký ministr obrany James Mattis.

Americká diplomacie podle něj dělá v přístupu ke KLDR pokroky, uvedla agentura AP.

Zároveň ovšem citovala nejmenované americké činitele, kteří v pátek potvrdili, že USA pokračují v přípravě rozsáhlého vojenského cvičení s jihokorejskou armádou, které Pchjongjang označuje za přípravu na válku.

Napjaté vztahy mezi oběma zeměmi se v těchto dnech vyhrotily poté, co prezident Donald Trump opakovaně pohrozil KLDR možným úderem v případě pokračování výhrůžek.

Pchjongjang naproti tomu oznámil, že chystá podrobný plán raketového útoku na americký tichomořský ostrov Guam.

vše o krizi mezi usa a kldr na jednom místě

Mattis ve čtvrtek večer během návštěvy Kalifornie prohlásil, že je jeho povinností jako ministra obrany být připraven na možný konflikt, který by ale podle něho byl bezpochyby katastrofou. Ministr zahraničí Rex Tillerson a velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová však vedou jednání, která "mají diplomatický tah a dosahují diplomatických výsledků", řekl Mattis.

Nejviditelnějším výsledkem diplomatických akcí v posledních dnech bylo sobotní rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN o nových sankcích proti KLDR.

"Jak často vidíte Francii, Čínu, Rusko a USA v nějaké věci hlasovat jednomyslně?" naznačil Mattis, v čem vidí zmíněné pokroky.

Spor mezi USA a KLDR se vyhrotil po sérii severokorejských raketových testů. Pchjongjang nedávno pohrozil, že disponuje balistickou střelou schopnou dosáhnout jakéhokoli místa na americkém území. Trump poté přišel se sérií ostrých výroků, v nichž KLDR mimo jiné varoval před "ohnivou zlobou, jakou svět neviděl".

Američtí vojenští představitelé v pátek podle AP potvrdili, že USA neustoupí od příprav každoročních společných manévrů s jihokorejskými jednotkami.

Vzdušné, pozemní a námořní cvičení by mělo proběhnout od 21. do 31. srpna a zúčastní se jej desetitisíce vojáků obou zemí.

Zatímco Washington manévry označuje za test připravenosti na obranu proti případné agresi KLDR, Pchjongjang hovoří o ohrožení vlastní bezpečnosti a obvykle reaguje novými raketovými testy.

ČTK, gal
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lidé ve volbách odmítli politický systém a upřednostnili spravedlnost před ekonomickým růstem. Je to vážné, říká Petr Pithart

Výsledek voleb je pro republiku příznivý. Vláda ANO prospěje rozpočtu, tvrdí agentura Moody's

Živě: Babiš dorazil za Zemanem do Lán, piráti zahajují vlastní povolební vyjednávání s ostatními stranami

V kauze Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí. Stíhání Babiše a Faltýnka bude zastaveno poté, co komise vyhlásí výsledky voleb

Výjimku z ETT možná budou mít i prodejci vánočních kaprů. V mrazu by nemusela fungovat, bojí se rybáři

reklama