reklama

Loňský rok byl nejteplejší v historii. Napomohly tomu skleníkové plyny i El Niňo

Čtěte více: počasí | klima | emise
  • Světové klima se sleduje již 137 let. Loňský rok byl nejteplejší ze všech.
  • Rekordních hodnot dosáhly i emise skleníkových plynů.
  • Kromě nich měl na rekordní teploty vliv i klimatický jev El Niňo, uvedl Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA).
Rok 2016 byl dle klimatologů nejteplejší, částečně i vlivem emisí - Ilustrační foto. Rok 2016 byl dle klimatologů nejteplejší, částečně i vlivem emisí - Ilustrační foto. Foto: Reuters

Globální oteplování se podepsalo na teplotách loňského roku, který byl ze všech evidovaných let nejteplejší. Oznámil to ve čtvrtek ve výroční zprávě americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA). Rekordních hodnot podle něj dosáhly i emise skleníkových plynů. NOAA sleduje klima 137 let.

Kromě skleníkových plynů měl na rekordní teploty vliv i klimatický jev El Niño, uvedl NOAA. Rekordy americký úřad zaznamenal také, pokud jde o výšku mořské hladiny a objem ledu v Arktidě i Antarktidě. Světové ledovce se zmenšily v průměru o metr, zmenšování jejich velikosti NOAA registruje každoročně už 37 let.

Větší byl loni rovněž počet zaznamenaných ničivých dešťů, tropických cyklon a případů silného sucha. Dosavadnímu maximu se přiblížila teplota horních vrstev mořské vodní masy.

Podle jednoho z autorů zprávy Dekeho Arndta prakticky jediným údajem, který se nevymykal normálu, bylo pokrytí severní polokoule sněhem.

Teplota povrchu Země byla loni zhruba o půl stupně Celsia vyšší ve srovnání s průměrným ukazatelem za posledních 30 let. Hladina světového oceánu se zvýšila o 82 milimetrů ve srovnání s rokem 1993, kdy NOAA tento údaj měřila poprvé.

ČTK, dap
Přeposlat
Diskuse
reklama

Z pražských sídlišť by se mohly stát vyloučené lokality. Vzor pro uzdravování panelových ghett ukazuje Nizozemsko

Šokuje mě, když vidím lidi pracující ve fabrikách za 16 tisíc. Pro mnohé se toho od socialismu moc nezměnilo, říká Zaorálek

Koruna je tam, kde byla před intervencemi. Posilování ale může zarazit úspěch Okamury a komunistů

Vlk z Wall Street míří do Česka. Dravý byznysmen bude v Praze radit podnikatelům, jak dosáhnout větších obratů

Větší rozdíl mezi mzdami mužů a žen je v rámci EU už jen v Estonsku, ukázala nová studie

reklama