reklama

Loňský rok byl nejteplejší v historii. Napomohly tomu skleníkové plyny i El Niňo

Čtěte více: počasí | klima | emise
  • Světové klima se sleduje již 137 let. Loňský rok byl nejteplejší ze všech.
  • Rekordních hodnot dosáhly i emise skleníkových plynů.
  • Kromě nich měl na rekordní teploty vliv i klimatický jev El Niňo, uvedl Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA).
Rok 2016 byl dle klimatologů nejteplejší, částečně i vlivem emisí - Ilustrační foto. Rok 2016 byl dle klimatologů nejteplejší, částečně i vlivem emisí - Ilustrační foto. Foto: Reuters

Globální oteplování se podepsalo na teplotách loňského roku, který byl ze všech evidovaných let nejteplejší. Oznámil to ve čtvrtek ve výroční zprávě americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA). Rekordních hodnot podle něj dosáhly i emise skleníkových plynů. NOAA sleduje klima 137 let.

Kromě skleníkových plynů měl na rekordní teploty vliv i klimatický jev El Niño, uvedl NOAA. Rekordy americký úřad zaznamenal také, pokud jde o výšku mořské hladiny a objem ledu v Arktidě i Antarktidě. Světové ledovce se zmenšily v průměru o metr, zmenšování jejich velikosti NOAA registruje každoročně už 37 let.

Větší byl loni rovněž počet zaznamenaných ničivých dešťů, tropických cyklon a případů silného sucha. Dosavadnímu maximu se přiblížila teplota horních vrstev mořské vodní masy.

Podle jednoho z autorů zprávy Dekeho Arndta prakticky jediným údajem, který se nevymykal normálu, bylo pokrytí severní polokoule sněhem.

Teplota povrchu Země byla loni zhruba o půl stupně Celsia vyšší ve srovnání s průměrným ukazatelem za posledních 30 let. Hladina světového oceánu se zvýšila o 82 milimetrů ve srovnání s rokem 1993, kdy NOAA tento údaj měřila poprvé.

ČTK, dap
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Platíte Čechům třetinu toho co svým lidem, vzkázal Sobotka Francouzům. Pracovníci z východu sráží naše mzdy, říká zase Macron

Liglass nám doporučoval přímo Zeman, tvrdí kancléř kyrgyzského prezidenta. Tendr ale prý proběhl korektně

Uber poprvé přichází o přízeň části investorů, snižují ocenění jeho akcií. Čtveřici fondů se nezamlouvají skandály firmy

Češi zkonstruovali unikátní mobilní pivovar v kontejneru. Pořídit si ho může každý, vyrobí až sto tisíc piv ročně

Český start-up Spendee se zařadil mezi 33 nadějných firem světa, které podpoří Google

reklama