reklama

Plán raketového útoku na americký ostrov Guam vypracujeme do poloviny srpna, na Trumpa platí jen nejhrubší síla, hrozí KLDR

Čtěte více: KLDR | USA | útok | Kim Čong-un | Trump Donald
  • KLDR zkoumá možnost útoku na ostrov Guam, americké území nejblíže Korejskému poloostrovu, již delší dobu.
  • Nyní však hrozí tím, že do poloviny srpna připraví plán pro raketový úder.
  • Slovní přestřelka mezi Severní Koreou a USA pokračuje.
Severní Korea pohrozila, že do poloviny srpna připraví plán pro raketový útok na americký ostrov Guam. Severní Korea pohrozila, že do poloviny srpna připraví plán pro raketový útok na americký ostrov Guam. Foto: Reuters

Severní Korea ve čtvrtek pohrozila, že do poloviny srpna připraví plán pro raketový útok na americký tichomořský ostrov Guam. Podle světových agentur to uvedla severokorejská armáda s tím, že o konečném provedení plánu rozhodne vůdce Kim Čong-un.

komentář: Kim a Trump si vjeli do vlasů. Bude válka?

KLDR tím dále vyhrotila slovní přestřelku s USA, v níž obě strany používají nejsilnější výrazy za dlouhá léta. Slova amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnostech jaderného útoku USA ve čtvrtek Pchjongjang označil za "snůšku nesmyslů".

Jeden ze severokorejských generálů v prohlášení zveřejněném oficiální agenturou KCNA podrobně popsal možný útok na ostrov ležící ze všech amerických území nejblíže
Korejskému poloostrovu.

Rakety Hwasong-12 podle něho přeletí přes Japonsko a po 3356 kilometrech, které urazí za 1065 sekund, budou u Guamu.

Pchjongjang reagoval na Trumpova slova o tom, že pokud bude KLDR Spojeným státům vyhrožovat, narazí na "ohnivou zlobu, jakou svět neviděl".

"Rozumný dialog s tímhle chlápkem zbaveným rozumu není možný, na něj platí jen nejhrubší síla," stojí v severokorejském prohlášení na Trumpovu adresu.

KLDR již o možnosti útoku na Guam hovořila dříve, takto podrobně však plán ohrožení ostrova s více než 160 000 obyvateli dosud nepopsala.

Japonsko, které patří k hlavním americkým spojencům v oblasti, je podle ministra obrany Icunoriho Onodery připraveno na severokorejskou hrozbu zareagovat, a pokud budou rakety představovat existenční ohrožení, zneškodnit je.

USA a Severní Korea vyhrocují konflikt. Riziko jaderného střetu stoupá

Japonský expert na KLDR Masao Okonogi řekl Reuters, že severokorejská prohlášení o Guamu nepředstavují výhrůžky útokem, nýbrž varování, že se Pchjongjang chystá přemístit cíle dopadů svých testovacích raket z oblasti u Japonska blíže americkému ostrovu.

Na Guamu se ve středu zastavil americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který se pokusil zmírnit Trumpova slova a zlehčit rétorické výpady posledních dnů.

Američanům vzkázal, že mohou v noci klidně spát.

Obyvatele ostrova uklidňoval i jeho guvernér Eddie Calvo. "Jsou rádi nepředvídatelní, vypálí raketu, když to nikdo nečeká, párkrát už to udělali. Teď to oznámili... To znamená, že nechtějí žádná nedorozumění," řekl o severokorejském režimu Calvo.

ČTK, jur
Přeposlat
Diskuse
reklama

Z pražských sídlišť by se mohly stát vyloučené lokality. Vzor pro uzdravování panelových ghett ukazuje Nizozemsko

Šokuje mě, když vidím lidi pracující ve fabrikách za 16 tisíc. Pro mnohé se toho od socialismu moc nezměnilo, říká Zaorálek

Koruna je tam, kde byla před intervencemi. Posilování ale může zarazit úspěch Okamury a komunistů

Vlk z Wall Street míří do Česka. Dravý byznysmen bude v Praze radit podnikatelům, jak dosáhnout větších obratů

Větší rozdíl mezi mzdami mužů a žen je v rámci EU už jen v Estonsku, ukázala nová studie

reklama