Poprvé v historii se týmu vědců z několika univerzit podařilo upravit geny lidského zárodku takovým způsobem, že odstranili příčinu srdeční vady, na niž by člověk v průběhu života zemřel. Popsali to ve studii, kterou zveřejnil vědecký časopis Nature.

Nová vědecká metoda, na níž pracovali specialisté z univerzity v americkém Oregonu, z Kalifornie, Číny a Jižní Koreje, otevírá netušené možnosti pro úpravu genů dětí, které by se jinak narodily s nějakou vadou. Zároveň budí řadu dosud nezodpovězených etických otázek, jako kdo a kdy by na takovou úpravu měl nárok nebo zda by taková metoda nevedla k "vytváření" dětí určených například k nadstandardním sportovním výkonům nebo vysoce inteligentních.

Jde sice o velký vědecký průlom, ale metoda má daleko k zavedení do běžné praxe, píše deník The New York Times. "Jde o příklad genetického inženýrství, o němž se dříve myslelo, že je nemožné," píše deník.

Budou-li další testy úspěšné, mají naději na zdravého potomka páry, kterým lékaři kvůli dědičným chorobám nedávali naději. Může jít o takové nemoci, jako je rakovina vaječníků, cystická fibróza nebo rané druhy Alzheimerovy choroby.

Vědci navíc podle deníku při výzkumu narazili na nečekaný objev: zjistili, že embrya se dokonce dokážou "opravovat" sama.

Samotní vědci v úvodu studie varují, že je třeba ještě mnoha zkoušek a zodpovězení mnoha otázek, které s aplikací této metody souvisejí. Technicky to podle nich není problém, je ale třeba si ujasnit etická a společenská pravidla.

Zároveň doporučují, aby se vytvořila nová pravidla pro zacházení s lidskými zárodky a pro jejich genetickou úpravu. V USA je nyní zakázáno provádět klinické testy s genetickými úpravami lidských zárodků.

Vědcům se podařilo nejen geneticky upravit desítky zárodků, v nichž se už nevyskytovala nežádoucí mutace, ale zároveň se vyhnuli vytvoření nějaké nové mutace. Potenciál metody označené CRISPR-Cas9 je ale obrovský například v léčbě nádorových onemocnění, která se dědí v některých rodinách, tvrdí vědci.