reklama

Čína na internetu zakázala Medvídka Pú. Cenzorům vadí jeho přirovnávání k prezidentu Si Ťin-pchingovi

Čtěte více: Čína | cenzura | pohádka | medvídek
  • Medvídek Pú narazil u čínských cenzorů.
  • Ti o něm zakázali jakékoliv zmínky na čínské sociální síti Weibo.
  • Důvodem je nejspíše jeho časté přirovnávání k čínskému prezidentovi Si Ťin-Pchingovi.
  • Zákaz zřejmě souvisí se zpřísňováním podmínek internetové komunikace před podzimním sjezdem Komunistické strany Číny.
Medvídek Pú a jeho přátelé ze Stokorcového lesa se nelíbí čínským cenzorům. Medvídek Pú a jeho přátelé ze Stokorcového lesa se nelíbí čínským cenzorům. Foto: foter.com/Thomas Hawk

Čínští komunisté zakázali na tamním internetu další ze západních pohádek. Tentokrát se pro čínský režim stala politicky nevhodnou kreslená postavička Medvídka Pú. Přes víkend byly cenzurovány veškeré příspěvky na čínské sociální síti Sina Weibo, platformě podobné Twitteru, které obsahovaly jméno pohádkového medvěda. Z chatovací aplikace WeChat, kterou používá téměř 890 milionů uživatelů, zase zmizela série obrázků se žlutou postavičkou, všímá si deník Financial Times

Když se uživatel pokusí přidat jméno Medvídka Pú v čínštině na sociální síť Weibo, vrátí se mu zpět zpráva o tom, že příspěvek obsahuje nelegální obsah.

Právě na WeChatu se 15. července objevila zpráva citující čínské ministerstvo kultury, která tvrdí, že veškeré příspěvky obsahující postavu Medvídka Pú budou staženy kvůli podobnosti s jedním z čínských vůdců, píše server Quartz. Ministerstvo blíže nespecifikovalo, o jakého politika se jedná, ale nejpravděpodobnější je, že za zařazením lehce obtloustlého medvěda na černou listinu stojí jeho časté srovnávání s prezidentem země Si Ťin-pchingem.

Podle čínského komentátora Čchiao Mua je tento případ jen dalším důkazem zpřísňující se cenzury na čínském internetu před podzimním 19. sjezdem Komunistické strany Číny. Doposud podle něj byly v Číně zakázány hlavně dvě věci – politická aktivita a politické organizování.

"Nyní se k nim přidává i mluvení o prezidentovi. Případ Medvídka Pú je součástí tohoto trendu," řekl pro Financial Times Čchiao.

Fiktivní zvíře ze Stokorcového lesa se znelíbilo už v roce 2013, kdy obletěl internet obrázek přirovnávající bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu k postavě Tygra a čínskou hlavu státu Si Ťin-pchinga k Medvídkovi Pú. O rok později byl zase přirovnán japonský premiér Šinzó Abe k oslíkovi Ijáčkovi.

"Neúnosný příliv západní ideologie"

Není to poprvé, kdy se západní pohádkové postavičky znelíbily čínským cenzorům. Například letos v březnu čínští knižní nakladatelé dostali příkaz, že mají zredukovat počet zahraničních obrázkových knížek. Komunistickým činitelům vadily příběhy Prasátka Peppy nebo právě Medvídka Pú, protože "způsobují neúnosný příliv západní ideologie".

Přituhování na čínském internetu nasvědčuje i krok čínského státního úřadu spravujícího média, který na konci června oznámil, že třem internetovým doménám přikázal, aby zastavily streamování obrazu a zvuku. Jako důvody označil  "negativní projevy", k nimž během streamování dochází.

Zákaz se týkal zmíněného webu Weibo, Feng.com nebo AcFun, jejichž prostřednictvím se prý šířily programy o politice, které nebyly v souladu s "pravidly nastavenými státem".

Vláda už dlouhodobě blokuje i sociální sítě jako Facebook nebo Twitter a cenzuruje politický obsah.

jsf
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ve městě, kde Merkelová prožila své dětství, cítí k německé kancléřce respekt, ale rozhodně ne obdiv

Evropská komise zkoumá závadnost rumového aroma. Lihovarníci chystají změnu receptu tuzemáku

Trump vyhlásil bankovní blokádu KLDR. Obchod se Severní Koreou zakáže bankám i Čína

Investiční rating od Moody's sníží cenu, za kolik si CPI Property Group půjčuje, věří šéf firmy Němeček

Volný pohyb osob je bláznivý nápad, hřímal euroskeptik Farage na setkání příznivců Svobodných v Praze

reklama