reklama

Turecko nemá v EU co dělat, pokud skutečně zavede trest smrti, vzkázal Turkům Juncker

  • Turecko si zavře dveře do unie, pokud obnoví trest smrti, reagoval na projev tureckého prezidenta Jean-Claude Juncker.
  • Erdogan v Ankaře řekl, že počítá s obnovou trestu smrti a že pokud jej parlament odhlasuje, zákon okamžitě podepíše.
  • Podle Junckera by se Turecko mělo Evropě přibližovat, ne se od ní vzdalovat.
Turecko možná zavede trest smrti - Ilustrační foto. Turecko možná zavede trest smrti - Ilustrační foto. Foto: Reuters

Evropská unie stále nabízí ruku Turecku, ale Ankara nemůže počítat s členstvím v EU, pokud obnoví trest smrti. V reakci na noční projev tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana to v neděli uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Turecko si v sobotu připomnělo první výročí pokusu o puč. Erdogan v nočním projevu v parlamentu v Ankaře řekl, že počítá s obnovou trestu smrti a že pokud jej parlament odhlasuje, on zákon okamžitě podepíše.

Juncker v listu Bild am Sonntag uvedl, že pro EU je důležité, aby Turecko bylo demokratickou, stabilní a hospodářsky úspěšnou zemí. "Turecko by se mělo Evropě spíše přibližovat, ne se od ní vzdalovat," napsal.

Turecko zahájilo přístupové rozhovory s EU před 12 lety. Juncker v německém listu připomněl, že EU představuje "jednotu hodnot", a že pokud Turecko obnoví trest smrti, zavře si tak jeho vláda definitivně dveře k členství v unii.

Juncker kritizoval také poměry, jaké byly v Turecku po puči nastoleny v podobě pronásledování statisíců lidí a věznění údajných stoupenců pučistů.

"Lidská práva, svoboda tisku a právní stát se nesrovnávají se zavíráním lidí do vazby ani s mnohaměsíční izolací novinářů, aniž je proti nim vzneseno obvinění," napsal Juncker. Narážel na případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, kterého Ankara obvinila z terorismu a jehož drží od února ve vazbě. Německo obvinění vznášená proti němu považuje za smyšlená a usiluje o jeho propuštění.

ČTK, mmi
Přeposlat
Diskuse
reklama

Tuzemák obsahuje rakovinotvornou látku, odborníci řeší, jak moc je nebezpečná. V případě zákazu by chtělo Česko u EU výjimku

Omlouvám se zničeným firmám, řekl ministr Pilný. Na odvolání šéfa finanční správy se ale zatím necítí

Mexiko zasáhlo další silné zemětřesení. Pohroma si vyžádala přes dvě stě mrtvých a srovnala se zemí desítky budov

Školní kuchařky a další nepedagogické pracovníky "ošidili", slíbený vyšší plat mnozí dostanou později

Hnutí ANO hrozí pokuta. Dohledový úřad zahájil správní řízení kvůli Babišově knížce O čem sním, když náhodou spím

reklama