reklama

Turecko nemá v EU co dělat, pokud skutečně zavede trest smrti, vzkázal Turkům Juncker

  • Turecko si zavře dveře do unie, pokud obnoví trest smrti, reagoval na projev tureckého prezidenta Jean-Claude Juncker.
  • Erdogan v Ankaře řekl, že počítá s obnovou trestu smrti a že pokud jej parlament odhlasuje, zákon okamžitě podepíše.
  • Podle Junckera by se Turecko mělo Evropě přibližovat, ne se od ní vzdalovat.
Turecko možná zavede trest smrti - Ilustrační foto. Turecko možná zavede trest smrti - Ilustrační foto. Foto: Reuters

Evropská unie stále nabízí ruku Turecku, ale Ankara nemůže počítat s členstvím v EU, pokud obnoví trest smrti. V reakci na noční projev tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana to v neděli uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Turecko si v sobotu připomnělo první výročí pokusu o puč. Erdogan v nočním projevu v parlamentu v Ankaře řekl, že počítá s obnovou trestu smrti a že pokud jej parlament odhlasuje, on zákon okamžitě podepíše.

Juncker v listu Bild am Sonntag uvedl, že pro EU je důležité, aby Turecko bylo demokratickou, stabilní a hospodářsky úspěšnou zemí. "Turecko by se mělo Evropě spíše přibližovat, ne se od ní vzdalovat," napsal.

Turecko zahájilo přístupové rozhovory s EU před 12 lety. Juncker v německém listu připomněl, že EU představuje "jednotu hodnot", a že pokud Turecko obnoví trest smrti, zavře si tak jeho vláda definitivně dveře k členství v unii.

Juncker kritizoval také poměry, jaké byly v Turecku po puči nastoleny v podobě pronásledování statisíců lidí a věznění údajných stoupenců pučistů.

"Lidská práva, svoboda tisku a právní stát se nesrovnávají se zavíráním lidí do vazby ani s mnohaměsíční izolací novinářů, aniž je proti nim vzneseno obvinění," napsal Juncker. Narážel na případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, kterého Ankara obvinila z terorismu a jehož drží od února ve vazbě. Německo obvinění vznášená proti němu považuje za smyšlená a usiluje o jeho propuštění.

ČTK, mmi
Přeposlat
Diskuse
reklama

Akcie pražské burzy jsou na tom nejlépe od krize. Optimistické jsou i předpovědi na příští rok

Velký přehled mezd: Nejvíc přidáno letos dostali řidiči nebo prodavačky. Nejrychleji rostou výplaty na Plzeňsku

Umění je dobrá životní pojistka, říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum

Už není kde brát lidi. Firmy v Česku proto experimentují s roboty, investice se vrátí za 195 dní

Dubajská Airshow skončila, aerolinky si objednaly letadla za více než 100 miliard dolarů

reklama