reklama

Trump by se měl vrátit ke klimatické dohodě. Mluvili jsme o věcech, které ho přesvědčily, uvedl Macron

Čtěte více: Francie | USA | klima | dohoda
  • Emmanuel Macron věří, že Donalda Trumpa přesvědčil o důležitosti klimatické dohody.
  • "Mluvili jsme podrobně o věcech, které by ho mohly přimět vrátit se k Pařížské dohodě," uvedl francouzský prezident v interview.
  • Trump rozhodnutí, že od USA od dohody ustupují, oznámil v červnu.
Trump, Macron, návštěva Trump, Macron, návštěva Foto: ČTK

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyjádřil naději, že šéf Bílého domu Donald Trump změní své rozhodnutí odstoupit od Pařížské dohody o klimatu.

"Americký prezident mi řekl, že se bude snažit v příštích měsících najít řešení," prohlásil Macron v rozhovoru s listem Le Journal du Dimanche.

Klimatická dohoda byla jedním z témat čtvrteční schůzky Macrona s Trumpem v Paříži. "Mluvili jsme podrobně o věcech, které by ho mohly přimět vrátit se k Pařížské dohodě," uvedl v interview s listem Le Journal du Dimanche francouzský prezident.

"Donald Trump mi naslouchal a pochopil smysl mých slov, včetně spojitosti mezi globálním oteplováním a terorismem," prohlásil Macron. "Myslím si, že také viděl mobilizaci (amerických) měst, států a firem, aby Spojené státy zůstaly zapojeny do boje proti oteplování klimatu," dodal.

Pařížská dohoda o ochraně klimatu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí, si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa za to USA platí nespravedlivě vysokou cenu oproti dalším zemím, jakými jsou například Čína či Indie.

Počátkem června americký prezident oznámil, že Spojené státy od Pařížské dohody odstupují, což vyvolalo takřka bezvýhradně kritické reakce po celém světě.

ČTK, mmi
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ve městě, kde Merkelová prožila své dětství, cítí k německé kancléřce respekt, ale rozhodně ne obdiv

Evropská komise zkoumá závadnost rumového aroma. Lihovarníci chystají změnu receptu tuzemáku

Trump vyhlásil bankovní blokádu KLDR. Obchod se Severní Koreou zakáže bankám i Čína

Investiční rating od Moody's sníží cenu, za kolik si CPI Property Group půjčuje, věří šéf firmy Němeček

Volný pohyb osob je bláznivý nápad, hřímal euroskeptik Farage na setkání příznivců Svobodných v Praze

reklama