reklama

Trump by se měl vrátit ke klimatické dohodě. Mluvili jsme o věcech, které ho přesvědčily, uvedl Macron

Čtěte více: Francie | USA | klima | dohoda
  • Emmanuel Macron věří, že Donalda Trumpa přesvědčil o důležitosti klimatické dohody.
  • "Mluvili jsme podrobně o věcech, které by ho mohly přimět vrátit se k Pařížské dohodě," uvedl francouzský prezident v interview.
  • Trump rozhodnutí, že od USA od dohody ustupují, oznámil v červnu.
Trump, Macron, návštěva Trump, Macron, návštěva Foto: ČTK

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyjádřil naději, že šéf Bílého domu Donald Trump změní své rozhodnutí odstoupit od Pařížské dohody o klimatu.

"Americký prezident mi řekl, že se bude snažit v příštích měsících najít řešení," prohlásil Macron v rozhovoru s listem Le Journal du Dimanche.

Klimatická dohoda byla jedním z témat čtvrteční schůzky Macrona s Trumpem v Paříži. "Mluvili jsme podrobně o věcech, které by ho mohly přimět vrátit se k Pařížské dohodě," uvedl v interview s listem Le Journal du Dimanche francouzský prezident.

"Donald Trump mi naslouchal a pochopil smysl mých slov, včetně spojitosti mezi globálním oteplováním a terorismem," prohlásil Macron. "Myslím si, že také viděl mobilizaci (amerických) měst, států a firem, aby Spojené státy zůstaly zapojeny do boje proti oteplování klimatu," dodal.

Pařížská dohoda o ochraně klimatu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí, si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa za to USA platí nespravedlivě vysokou cenu oproti dalším zemím, jakými jsou například Čína či Indie.

Počátkem června americký prezident oznámil, že Spojené státy od Pařížské dohody odstupují, což vyvolalo takřka bezvýhradně kritické reakce po celém světě.

ČTK, mmi
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Bude po volbách někdo spolupracovat s Okamurou? Místopředseda hnutí ANO Brabec to nevylučuje

O2 se může dál jmenovat O2. Firma kontrolovaná PPF zaplatí španělské Telefónice za užívání obchodní známky téměř miliardu korun

Rusko vyhostí část amerických diplomatů a zavře jejich rekreační objekty. Reaguje na návrh nových sankcí

Sociální sítě Miloše Čermáka: Návod na použití vlastního života neexistuje. Ale někteří lidé ho mají

Češi za loňský rok prosázeli rekordních 196 miliard korun, nejvíce peněz skončilo v automatech

reklama