reklama

Americké úřady zpřísňují vízové požadavky vůči všem zemím. Tomu, kdo jim neposkytne více informací o cestujících, hrozí sankce

Čtěte více: USA | víza | sankce | cestování | diplomacie | Trump Donald
  • Spojené státy nově po všech zemích požadují více informací o osobách, které chtějí vycestovat do USA.
  • Státům, které nová pravidla nepřijmou nebo více informací nebudou poskytovat, hrozí sankce.
  • Problém to může představovat především pro malé a chudé země, které nemají finance a kapacitu pro sdílení potřebných dat.
USA zpřísňují podmínky, za kterých bude možné získat vízum. Tvrdší podmínky se týkají všech zemí - Ilustrační foto. USA zpřísňují podmínky, za kterých bude možné získat vízum. Tvrdší podmínky se týkají všech zemí - Ilustrační foto. Foto: Reuters

Trumpova administrativa dál zpřísňuje podmínky, za kterých bude možné získat cestovní vízum do Spojených států.

Podle diplomatické nóty, kterou má k dispozici agentura Reuters, americké ministerstvo zahraničí nově začne po zemích požadovat rozsáhlejší informace o cestujících, kteří budou chtít vkročit na americkou půdu. Případ je ale výjimečný tím, že se netýká pouze států, na něž se již nyní vztahují cestovní sankce, ale má mít dopad na všechny země. Státům, které nový protokol nepřijmou, nebo alespoň nezahájí kroky k jeho naplnění do 50 dní, hrozí cestovní sankce. V praxi by to znamenalo, že by někteří občané ztratili možnost vycestovat do USA.

Sedmistránkový dokument ve středu obdrželi všichni američtí diplomaté. Shrnuje nově revidované kontrolní procedury, které byly zavedeny po nastoupení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce.

Požadavky souvisí s protiimigračním dekretem vydaným letos v březnu. Ten dočasně zakázal jakékoliv cesty do USA ze šesti muslimských zemí. Nová pravidla mají sloužit k tomu, aby úřady lépe vyhodnotily, zda konkrétní člověk nepředstavuje teroristickou hrozbu.  

Diplomatická nóta popisuje řadu požadavků, které USA budou vyžadovat po ostatních zemích. Je mezi nimi například povinnost mít nebo alespoň plánovat zavedení elektronických pasů s čipem s potřebnými údaji a také pravidelně nahlašovat Interpolu ztracené nebo ukradené cestovní doklady.

Dále nařizuje zemím poskytnout "jakékoliv další informace o totožnosti", o něž si Washington v průběhu žádosti o americká víza řekne, jít má hlavně o biometrické údaje a biografické informace. Stejně tak dokument po zemích chce poskytovat další data, včetně trestního rejstříku, o jedincích, u který existuje podezření, že jsou součástí teroristické skupiny.

"Je to poprvé v historii, kdy americká vláda nastoluje normy pro poskytování informací týkajících se imigračních a cestovních kontrol, které se vztahují na všechny země," píše se v dokumentu.

Ačkoliv mnoho ze zmíněných věcí, jako jsou například údaje o podezřelých osobách, si státy mezi sebou poskytují běžně, problém může nastat především pro některé malé nebo chudé země, které nedisponují potřebnými financemi k zavedení například zmíněných elektronických cestovních dokladů nebo nemají systém, který by jim umožňoval potřebná data sdílet.

V dokumentu se zároveň objevují pasáže, které mohou vzbuzovat obavy u některých amerických spojenců. Například pro část zemí může být složité dokázat, že "není a ani nemá potenciál k tomu stát se útočištěm pro teroristy". Zároveň ministerstvo zahraničí očekává, že si státy budou brát zpět občany deportované z USA.

Pokud se nezachovají podle nových kritérií, hrozí, že se mohou dostat na seznam zemí, na něž mohou být uvaleny sankce, což by znamenalo například znemožnění vydávání víz nebo zákaz cestování do USA pro některé občany. V nótě je dokonce zmíněno, že si americké úřady už dopředu udělaly seznam zemí, u nichž hrozí, že zřejmě nové požadavky nebudou splňovat. Tento seznam ale součástí dokumentu, který má Reuters k dispozici, není. 

Americké ministerstvo zahraničí odmítlo uniklý dokument komentovat s tím, že prověřování cestujících i proces získávání víz je neustále přezkoumáván a zlepšován, aby efektivně odhaloval jedince, kteří mohou představovat hrozbu pro bezpečnost Spojených států.

Reuters, jsf
Přeposlat
Diskuse
reklama

Školy berou i žáky, kteří na studium nestačí, aby za ně dostaly peníze. U přijímaček měli někteří jen šest bodů ze sta, ukázala analýza

Zeman nám sdělil, že ve státních médiích pracují šílenci a ruské vedení to vlastně nepopírá, píše ruský tisk

Češi znovu staví pivovary ve světě. O tuzemské pivo, suroviny i sládky je ve světě zájem, export je rekordní

Odboráři ve Škodě hrozí největší stávkou v historii Česka, zastavit výrobu by mohli až na tři týdny

Číňanům nejde o byznys, ale o evropské technologie a vliv. Česko by mělo jejich investice kontrolovat, varuje část senátorů

reklama