reklama

Na schůzce Trumpova syna s Rusy byl i bývalý pracovník sovětské špionáže. Vazby na tajné služby už nemá, tvrdí ruská média

  • Loňské schůzky Donalda Trumpa mladšího s ruskou právničkou se zúčastnil i někdejší člen sovětské špionáže.
  • Jde o lobbistu Rinata Achmetšina, který podle agentury RBK pracoval pro vnější rozvědku GRU. Svou účast na schůzce potvrdil.
  • Syn prezidenta tvrdí, že se s právničkou Nataljou Veselnickou loni v červnu setkal kvůli kompromitujícím informacím o Hillary Clintonové.
Trumpa mladšího chtějí kvůli kontroverzní schůzce vyslechnout výbory Kongresu. Trumpa mladšího chtějí kvůli kontroverzní schůzce vyslechnout výbory Kongresu. Foto: AP/ČTK

Loňské schůzky Donalda Trumpa mladšího s ruskou právničkou během prezidentské kampaně ve Spojených státech se zúčastnil i někdejší člen sovětské kontrašpionáže Rinat Achmetšin. Rus, který v současnosti pracuje jako lobbista, to v pátek řekl agentuře AP a zároveň popřel, že by byl v minulém režimu vycvičen jako agent. Ruská média uvedla, že vazby na současné tajné služby nemá. Podle televize CNN se setkání z ruské strany zúčastnili i další lidé, o nichž se dosud nemluvilo.

Podle ruských médií je Achmetšin ruským emigrantem s ruským a americkým občanstvím. Agentura RBK v pátek napsala, že byl lobbistou organizace Human Rights Accountability Global Initiative Foundation (HRAGIF), která byla vytvořena speciálně s cílem dosáhnout zrušení takzvaného Magnitského zákona.

Zákon byl v USA přijat v roce 2012 v reakci na smrt ruského auditora Sergeje Magnitského, údajně ubitého dozorci v ruském vězení. Postihuje sankcemi ruské politiky, kteří podle USA porušují lidská práva.

Moskva se dlouhodobě snaží o jeho zrušení, za jeho odvolání údajně lobbovala i právnička Natalja Veselnická, která podle zveřejněných e-mailů slibovala Trumpu juniorovi kompromitující materiály na tehdejší demokratickou sokyni jeho otce Hillary
Clintonovou.

Achmetšin v pátek podle AP připustil, že je bývalým pracovníkem sovětských tajných služeb, popřel však, že by byl vycvičen jako agent. Podle RBK ale nepracoval pro sovětskou kontrašpionáž, nýbrž pro vnější rozvědku GRU.

Sám Achmetšin podle ruské agentury jakékoli kontakty s nynějšími ruskými výzvědnými službami odmítá.

Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v pátek novinářům řekl, že Kreml Achmetšina nezná a nemá o něm žádné informace. Totéž Peskov prohlašuje o Veselnické.

Syn amerického prezidenta tvrdí, že se s Veselnickou loni v červnu setkal, protože mu nabídla zmíněné kompromitující informace, žádné dokumenty prý ale nakonec nezískal. Veselnická takovýto účel jednání popřela s tím, že chtěla jednat o Magnitského zákonu.

O výbušném setkání je dosud známo, že se jej vedle Trumpa juniora, prezidentova zetě a nynějšího poradce Jareda Kushnera a tehdejšího šéfa kampaně Paula Manaforta účastnili Veselnická a Achmetšin. CNN v pátek s odvoláním na anonymní zdroje uvedla, že byli na setkání z ruské strany ještě další lidé, jejich totožnost však nezveřejnila.

Pro prezidenta Trumpa aféra znamená další prohloubení skandálu, ve kterém čelí nařčením, že mu k vítězství ve volbách pomohla Moskva. Trump i Kreml takové závěry odmítají.

Trumpa mladšího chtějí kvůli kontroverzní schůzce vyslechnout výbory Kongresu, které úlohu Ruska v amerických prezidentských volbách vyšetřují. Demokratičtí zákonodárci v pátek v reakci na nové informace opět vyzvali k vytvoření nezávislé vyšetřovací komise.

ČTK, lou, riz
Přeposlat
Diskuse
reklama

Tuzemák obsahuje rakovinotvornou látku, odborníci řeší, jak moc je nebezpečná. V případě zákazu by chtělo Česko u EU výjimku

Omlouvám se zničeným firmám, řekl ministr Pilný. Na odvolání šéfa finanční správy se ale zatím necítí

Mexiko zasáhlo další silné zemětřesení. Pohroma si vyžádala přes dvě stě mrtvých a srovnala se zemí desítky budov

Školní kuchařky a další nepedagogické pracovníky "ošidili", slíbený vyšší plat mnozí dostanou později

Hnutí ANO hrozí pokuta. Dohledový úřad zahájil správní řízení kvůli Babišově knížce O čem sním, když náhodou spím

reklama