reklama

Mírný pokrok v mezích islámu: Saúdská Arábie povolila tělocvik ve školách i pro dívky, podle ochránců práv je to málo

  • Dívky na školách v Saúdské Arábii mohou z rozhodnutí ministerstva školství chodit na tělocvik.
  • Zavedení tělocviku pro dívky je součástí Vize 2030, programu hospodářských a sociálních reforem řízeného korunním princem Muhammadem bin Salmánem.
  • Soukromé dívčí školy tělocvik zařadily do osnov v roce 2013.
Saúdská Arábie - Ilustrační foto Saúdská Arábie - Ilustrační foto Foto: Reuters

Saúdská Arábie zavádí tělocvik ve školách i pro dívky. Rozhodnutí saúdskoarabského ministerstva školství uvítala organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), která ale zároveň upozornila, že k celkovému zlepšení situace žen v Saúdské Arábii to nestačí.

Saúdskoarabské ministerstvo školství tento týden na svých webových stránkách oznámilo, že veřejné školy zavedou tělocvik pro dívky "v souladu s islámským právem" a podle možností jednotlivých ústavů.

Provozování sportovních aktivit ve školním prostředí bylo až dosud dívkám v Saúdské Arábii zapovězeno. V ultra konzervativní monarchii totiž mají značný vliv náboženští tradicionalisté.

Podle ministerstva je zavedení tělocviku pro dívky součástí Vize 2030, ambiciózního programu hospodářských a sociálních reforem řízeného korunním princem Muhammadem bin Salmánem.

"Tento důležitý krok může posílit práva žen a zlepšit jejich zdraví navzdory právním překážkám, které v zemi přetrvávají," uvedla ředitelka globálních iniciativ HRW Minky Wordenová a poukázala zejména na systém mužského opatrovnictví.

Ženy v Saúdské Arábii nesmějí řídit automobil, cestovat do zahraničí, pracovat nebo studovat bez svolení nebo doprovodu mužského opatrovníka, což může být otec, bratr nebo manžel.

Úvahy o zavedení tělocviku pro dívky vyvolávaly v posledních letech v Saúdské Arábii bouřlivou debatu. Zastánci tohoto kroku argumentovali vysokým výskytem obezity a cukrovky mezi ženami, odpůrci zase ohrožováním tradičních hodnot. Soukromé dívčí školy tělocvik zařadily do osnov v roce 2013.

ČTK, gal
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Bitcoin se v srpnu nejspíš rozštěpí na dvě měny. Další rozkol, se čeká v listopadu

Bude po volbách někdo spolupracovat s Okamurou? Místopředseda hnutí ANO Brabec to nevylučuje

O2 se může dál jmenovat O2. Firma kontrolovaná PPF zaplatí španělské Telefónice za užívání obchodní známky téměř miliardu korun

Rusko vyhostí část amerických diplomatů a zavře jejich rekreační objekty. Reaguje na návrh nových sankcí

Sociální sítě Miloše Čermáka: Návod na použití vlastního života neexistuje. Ale někteří lidé ho mají

reklama