reklama

Mírný pokrok v mezích islámu: Saúdská Arábie povolila tělocvik ve školách i pro dívky, podle ochránců práv je to málo

  • Dívky na školách v Saúdské Arábii mohou z rozhodnutí ministerstva školství chodit na tělocvik.
  • Zavedení tělocviku pro dívky je součástí Vize 2030, programu hospodářských a sociálních reforem řízeného korunním princem Muhammadem bin Salmánem.
  • Soukromé dívčí školy tělocvik zařadily do osnov v roce 2013.
Saúdská Arábie - Ilustrační foto Saúdská Arábie - Ilustrační foto Foto: Reuters

Saúdská Arábie zavádí tělocvik ve školách i pro dívky. Rozhodnutí saúdskoarabského ministerstva školství uvítala organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), která ale zároveň upozornila, že k celkovému zlepšení situace žen v Saúdské Arábii to nestačí.

Saúdskoarabské ministerstvo školství tento týden na svých webových stránkách oznámilo, že veřejné školy zavedou tělocvik pro dívky "v souladu s islámským právem" a podle možností jednotlivých ústavů.

Provozování sportovních aktivit ve školním prostředí bylo až dosud dívkám v Saúdské Arábii zapovězeno. V ultra konzervativní monarchii totiž mají značný vliv náboženští tradicionalisté.

Podle ministerstva je zavedení tělocviku pro dívky součástí Vize 2030, ambiciózního programu hospodářských a sociálních reforem řízeného korunním princem Muhammadem bin Salmánem.

"Tento důležitý krok může posílit práva žen a zlepšit jejich zdraví navzdory právním překážkám, které v zemi přetrvávají," uvedla ředitelka globálních iniciativ HRW Minky Wordenová a poukázala zejména na systém mužského opatrovnictví.

Ženy v Saúdské Arábii nesmějí řídit automobil, cestovat do zahraničí, pracovat nebo studovat bez svolení nebo doprovodu mužského opatrovníka, což může být otec, bratr nebo manžel.

Úvahy o zavedení tělocviku pro dívky vyvolávaly v posledních letech v Saúdské Arábii bouřlivou debatu. Zastánci tohoto kroku argumentovali vysokým výskytem obezity a cukrovky mezi ženami, odpůrci zase ohrožováním tradičních hodnot. Soukromé dívčí školy tělocvik zařadily do osnov v roce 2013.

ČTK, gal
Přeposlat
Diskuse
reklama

Akcie pražské burzy jsou na tom nejlépe od krize. Optimistické jsou i předpovědi na příští rok

Velký přehled mezd: Nejvíc přidáno letos dostali řidiči nebo prodavačky. Nejrychleji rostou výplaty na Plzeňsku

Umění je dobrá životní pojistka, říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum

Už není kde brát lidi. Firmy v Česku proto experimentují s roboty, investice se vrátí za 195 dní

Dubajská Airshow skončila, aerolinky si objednaly letadla za více než 100 miliard dolarů

reklama