reklama

EU udělala další krok k jednotnému digitálnímu trhu. Služby jako Netflix či HBO půjde sledovat ze zahraničí, rozhodli europoslanci

Čtěte více: EU | internet | parlament
  • Prozatím se uživatelé v EU ke svým předplaceným službám mohou dostat jen v zemi, pro kterou si předplatné koupili.
  • Evropský parlament nyní schválil nařízení, které občanům EU umožní přístup k těmto službám i v jiných členských zemích.
  • Evropský komisař pro digitální trh Andrus Ansip označil během středeční debaty, která hlasování předcházela, takzvanou přeshraniční portabilitu on-line obsahů za další krok k jednotnému digitálnímu trhu.
Občané EU budou moci sledovat předplacený on-line obsah v cizině. Občané EU budou moci sledovat předplacený on-line obsah v cizině. Foto: Reuters

Evropský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání ve Štrasburku schválil nařízení, které občanům Evropské unie umožní přístup k jejich předplaceným on-line službám i během krátkodobých pobytů v jiné členské zemi evropské osmadvacítky. V současnosti se uživatelé ke svým předplaceným službám mohou dostat jen v zemi, pro kterou si předplatné koupili.

V debatě před hlasováním poslanci čtvrteční nařízení označili za další krok k jednotnému evropskému digitálnímu trhu.

Na základě schváleného nařízení se budou moci občané EU - nejpozději od léta příštího roku - na dovolené, během studijního pobytu či během krátkodobé pracovní cesty na oblíbený film, seriál nebo na sportovní utkání podívat bez problémů i v jiné členské zemi EU, než v které žijí a v níž si on-line službu předplatili.

Evropský komisař pro digitální trh Andrus Ansip označil během středeční debaty, která hlasování předcházela, takzvanou přeshraniční portabilitu on-line obsahů za další krok k jednotnému digitálnímu trhu.

Ve čtvrtek schválené opatření se podle něj stalo spolu se zrušením roamingových poplatků za mobilní služby, které začne platit od 15. června, dalším krokem k tomu, aby se lidé cítili jako doma v celé Evropě.

Poslanci v debatě ocenili především praktický přínos opatření pro běžné občany EU. Několik dní v jiné členské zemi jich totiž každý rok stráví asi 20 procent. Jedná se nejen o lidi, kteří jedou v létě na dovolenou, ale i o studenty na výměnných pobytech, o lidi na služebních cestách nebo o ty, kteří dojíždějí denně za prací do jiné členské země. Jak dlouhý je "krátkodobý" pobyt, nechali poslanci otevřené. Na občany EU žijící dlouhodobě v jiné členské zemi se nařízení vztahovat nebude.

Nařízení se dotkne pouze placených služeb, jako jsou například Netflix, HBO Go, Amazon Prime, Spotify či Deezer. Bezplatně šířené služby budou v zahraničí stále nedostupné, nařízení jim sice poskytování obsahu v jiných unijních zemí umožní, ale pouze pod podmínkou, že ověří zemi trvalého pobytu uživatele, k čemuž jim budou většinou chybět data.

"Když odjedete na dovolenou, budete moci sledovat nadále svůj oblíbený seriál, svůj program, protože jste si ho předplatili, a bylo nesmyslné, abyste byli limitováni jenom na území Česka," řekla europoslankyně Dita Charanzová (za ANO), místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, který nařízení projednával.

Na nutnosti přijetí opatření podle ní panovala v europarlamentu neobvykle široká shoda. Zneužití nového nařízení například nákupem předplatného v cizině, kde je levnější, by mělo podle Charanzové zabránit navázání předplatného on-line služeb na zemi trvalého pobytu a také právě omezení na krátkodobé výjezdy. Určitou pojistkou proti zneužití bude i jazyková bariéra, dodala Charanzová.

Podle europoslance Pavla Svobody (KDU-ČSL), předsedy Výboru pro právní záležitosti, je přijetí opatření reakcí na potřeby evropských občanů vycházející z jejich stále větší mobility. "Pevně věřím, že naše současné rozhodnutí o portabilitě je první krok k dalšímu propojení evropského trhu. Bohužel se to zatím ještě netýká například národnostních menšin, které žijí na území jiného státu," řekl Svoboda. Svoboda je ale přesvědčený, že ve čtvrtek schválené nařízení je jen prvním krokem a že budou následovat i další, která by mohla zohlednit právě i potřeby menšin.

"Bouráme tímto nařízením konkrétní část digitálním hranic... Na tomto můžeme budovat novou image Evropské unie pro naše občany," řekl v debatě na plénu český europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP09 a Starostové).

ČTK, dap
Přeposlat
Diskuse
reklama

Dárky nakupte nejpozději v pondělí, jinak je nestihneme doručit, radí e-shopy. Češi v nich před svátky utratí 38 miliard korun

Nové testovací centrum automobilky BMW u Sokolova svým významem předčí stávající centra v západní Evropě

Číňané představili návrh lázeňských Pasohlávek. U Nových Mlýnů chtějí postavit hotel a desítky bytů

Na českých vysokých školách přibývá studentů z bývalého Sovětského svazu a pomalu vytlačují Slováky

Sociální sítě Miloše Čermáka: Chcete mít větší ego? Naučte se jinak vyprávět svůj příběh, radí psycholog

reklama