reklama

Střed Evropy Martina Ehla: Poláci milují i nenávidí Uber

Čtěte více: Polsko | protest | Uber
  • V Polsku, které je pro Uber třetím největším trhem v Evropě, se chystá velký protest taxikářů proti americké firmě nabízející sdílenou jízdu.
  • Vláda také připravuje zákon, který by zreguloval poskytovatele dopravních služeb.
  • Řidiči Uberu navrhují, aby se zrušily taxikářské licence a zrovnoprávnila aplikace s taxametry a fiskálními pokladnami.
jarvis_5919e310498ebe4825bcfc5e.jpeg Polské ministerstvo chystá nový zákon o dopravě, který by měl prostředníkům, jako je Uber, zásadně ztížit život. Foto: Reuters

Stačí třikrát během dne ve Varšavě použít Uber a člověk má před sebou pestrou paletu životních příběhů. Ukrajinec, který ani pořádně neumí polsky a nechápe značku označující slepou ulici. Bývalý ředitel větší společnosti, který má nyní s kolegou malou dopravní firmu. Mladý muž, který si potřebuje přivydělat, protože má rodinu a hypotéku.

Poláci si na sdílenou jízdu rychle zvykli, mají smysl pro levné a výhodné nákupy a zároveň i pro příležitost, jak vydělat byť i jen pár zlotých. Polsko je podle týdeníku Wprost po Velké Británii a Francii pro americkou firmu třetím největším trhem v Evropě.

Firma čísla neposkytuje, ale Wprost tvrdí, že v roce 2015 v Polsku měla obrat 5,3 milionu zlotých (34,5 milionu korun) a zisk po zdanění 656 tisíc korun.

Až dosud Uber čelil protestům obvyklým jinde, ale i v Polsku dost přituhuje. V Krakově má americká firma své administrativní centrum pro celou Evropu, Blízký východ a Afriku, kde zaměstnává 200 lidí. Ve stejném městě zároveň čelí jednomu z nebrutálnějších tlaků místních taxikářů a úřadů, které někdy doslova pořádají hony na "nelegální taxikáře".

Ministerstvo infrastruktury a stavebnictví chystá nový zákon o dopravě, který by měl prostředníkům, jako je Uber (odmítající se označovat za taxislužbu), zásadně ztížit život. Aby vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) pochopila, že to taxikáři myslí vážně, tak na 5. června svolali celopolskou demonstraci, která se může ukázat být největším protestem proti Uberu v Evropě. Taxikáři chtějí nejprve částečně zablokovat velká města, kde Uber působí. Pokud vláda nebude brát jejich požadavek vážně, o týden později jsou připraveni se sjet do Varšavy a paralyzovat hlavní město. Hlavní stan, doslova protestní městečko, má stát na loučce naproti sídlu PiS v Nowogrodské ulici v centru Varšavy.

Protest nemá být oficiálně jen proti Uberu, ale i proti dalším podobným firmám, kterých je v Polsku několik a jež poskytují dopravní služby bez fiskálních pokladen, pojištění a licencí. Taxikáři vypadají odhodlaně. "Moje příjmy v posledních letech klesly o 40 procent a musím jezdit o čtyři hodiny denně víc," stěžuje si v listu Gazeta Wyborcza Jaroslaw Iglikowski, šéf odborů varšavských taxikářů a jeden z organizátorů protestů. Uber silně lobbuje u polských úřadů a nejnověji nasadil i své řidiče: ti vymysleli petici s požadavkem, aby vláda naopak zrušila všechny taxikářské licence a všichni by měli stejné podmínky a aby platba přes aplikaci byla na stejné úrovni jako použití fiskální pokladny a taxametru.

Uber, který má potíže v Česku se zákazem jízdy v Brně a který se nedávno musel stáhnout z Dánska a Itálie, tak boj o polský trh rozhodně nevzdává.

Martin Ehl
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Prezident Zeman podepsal milost pro Kajínka. Už ji dostalo ministerstvo spravedlnosti

On-line: Sebevražedný atentátník zabil na koncertě v Manchesteru 22 lidí. Policie už zná jeho totožnost

Česko bez volantu. Vláda by měla jít trendu autonomních aut naproti, myslí si Ťok a chce vybudovat polygon

Trestně stíhaný David Rusňák: Štědrý mecenáš z Brna, který vyrostl na dluhopisech

Zeman ve středu odvolá Babiše a jmenuje Pilného. Vládní krize končí, oznámil Hrad

reklama