V Lucemburku, jednom z center Evropské unie, je jedním z hlavních náměstí místo zvané Place d’Armes. A v jeho západním rohu se nachází památník věnovaný místním básníkům, který obklopuje nevelké prostranství, jež připomíná jednu ze zásadních postav československé novodobé historie - Jana Palacha.

Náměstíčko věnované studentovi, který se upálil na protest proti ruské okupaci ze srpna 1968, je přitom v Lucemburku už dlouho.

Vzniklo jako výsledek iniciativy bývalého náměstka primátora Lucemburku Fernanda Zürna, který byl za 2. světové války vyslán Němci okupujícími jeho domovinu jako úředník do tehdejšího protektorátu Čechy a Morava.

Poté pomáhal českému odboji, kvůli čemuž skončil v pankrácké věznici.

Už rok po pražském jaru, konkrétně 20. srpna 1969, se Zürnovi podařilo prosadit, že v rohu Place d’Armes bude na zdi umístěná pamětní deska věnovaná Janu Palachovi. A když v roce 1991 zemi navštívil Václav Havel, dostal pro sebe Palach celé miniaturní náměstíčko obklopující plaketu.

Místo prošlo v posledních letech nákladnou renovací, bylo po dva roky zavřené a rekonstrukce vyšla na tři čtvrtě milionu eur, tedy na dvacet milionů korun.

Český premiér Bohuslav Sobotka se na něm při své návštěvě lucemburského velkovévodství poklonil Palachově památce a položil tam s primátorkou Lucemburku květiny.

"Toto místo je velmi důstojná připomínka z pohledu České republiky," ocenil rekonstruované prostranství předseda vlády a šéf ČSSD Sobotka.