reklama

Útok na fotbalisty Dortmundu není jediný případ, kdy chtěl pachatel pomocí výbušnin vydělat na burze

Čtěte více: Německo | Dortmund | fotbal | útok
  • Za útokem na autobus fotbalového klubu Borussia Dortmund stála nejspíš snaha o rychlý výdělek na burze.
  • Se stejným záměrem letos chystal útok také osmačtyřicetiletý Američan. Ten měl v plánu ovlivnit cenu akcií maloobchodního řetězce.
  • Podobné případy "burzovních atentátů" jsou ojedinělé. Podle studie společnosti CGI se však pro firmy stále větší hrozbou stávají hackeři.
Vše nasvědčuje tomu, že útočník z Dortmundu provedl útok s výhledem finančního zisku. Vše nasvědčuje tomu, že útočník z Dortmundu provedl útok s výhledem finančního zisku. Foto: ČTK

Atentátník, který nastražil výbušniny na autobus fotbalového klubu Borussia Dortmund, chtěl podle německé prokuratury svůj útok v první řadě zpeněžit. Motivem jeho činu měla být burzovní spekulace. Osmadvacetiletý Sergej W., který má ruské i německé občanství, před útokem nakoupil 15 tisíc opcí na akcie klubu a po následném propadu ceny chtěl jako držitel těchto opcí vydělat. Nejde přitom o jediný případ v poslední době, kdy se takto někdo rozhodl ovlivnit situaci na burze.

Podobný nápad dostal letos v únoru osmačtyřicetiletý Mark Charles Barnett z Floridy. Také on se rozhodl vydělat na trhu s akciemi pomocí výbušnin. Pro svůj plán si vybral za cíl obchodní řetězec Target. Stejně jako v případě Sergeje W. doufal, že se mu podaří pomocí výbuchu dosáhnout propadu ceny. Celkem doma vyrobil deset bomb, následně plánoval zaplatit 10 tisíc dolarů (přibližně 250 tisíc korun) jinému muži, aby je umístil do vybraných prodejen na Floridě, v New Yorku a v neposlední řadě ve Virginii. Bomby měl v úmyslu Barnett nechat dát přímo do regálů a zamaskovat je do obalů od potravin. Jeho plán však selhal, když jej jeho komplic nahlásil na policii. Policisté Barnetta zadrželi dříve, než svůj plán stačil uskutečnit. Nyní mu hrozí deset let vězení.

Přestože se najdou případy, kdy za atentátem stála snaha vydělat na burze, jsou jen velmi ojedinělé. Odsouzení za burzovní zločiny ve většině případů sedí za machinace a finanční podvody. To je mimo jiné případ japonského právníka Yasuo Tsubaki, jednoho z největších burzovních podvodníků současné doby, který byl nedávno dopaden. Svými finančními podvody měl před zhruba deseti lety způsobit škody ve výši 116 milionů dolarů, což jsou v přepočtu téměř tři miliardy korun. Aby Tsubaki nemusel do vězení, emigroval z Japonska a ukrýval se několik let v Thajsku. Podstoupil dokonce plastickou operaci obličeje. Ani to mu však nepomohlo. Vloni byl v Thajsku zadržen, když se snažil obnovit své vízum.

Kromě finančních podvodníků jsou pro firmy, jejichž akcie jsou obchodovatelné na burze, v posledních letech stále větší hrozbou hackeři. Podle studie společnosti CGI, která se zaměřuje na poradenství v IT oblasti, existuje dokonce významná závislost mezi narušením kybernetické bezpečnosti firmy a pohybu ceny akcií. Ze studie mezinárodní společnosti vyplývá, že cena akcií firmy, která se stane úspěšným cílem hackerů, může trvale poklesnout až o 1,8 procenta.

Před časem byla takto v USA odhalena organizovaná skupina hackerů, která získala částečný přístup k datům několika velkých firem. Díky nim hackeři měli údaje o uzavřených obchodech několik hodin či dokonce dní před tím, než je společnost pustila na burzu. To poskytovalo hackerům cenné informace, jak nakupovat a prodávat akcie. Škoda způsobená hackery byla vyčíslena na 100 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 2,5 miliard korun.

 

Adam Váchal
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Notino vyráží na zteč: Největší český e-shop s kosmetikou se chystá ovládnout německý trh

Prezidentský kandidát Horáček jede v boji o Hrad naplno, Drahoš náskok těžko dohání. A potřebuje sehnat více peněz

Ukrajinská tajná služba zabavila počítače firmě českého podnikatele Fialy. Společnost prý používala špionážní software

Technologické firmy těží z rozvoje cloudu a mobilní reklamy. Microsoftu, Alphabetu i Amazonu rostl zisk

Sobotka dává Babišovi ultimátum do konce dubna, aby vysvětlil své kauzy. Podle Babiše to je volební kampaň ČSSD

reklama