reklama

V Paříži útočil recidivista, který nenávidí policisty. Zradikalizoval se možná ve francouzském vězení

Čtěte více: Francie | Belgie | Paříž | útok | terorismus
  • Atentátník na pařížské třídě Champs-Elysées zabil jednoho policistu, dva další vážně zranil. Další strážci zákona palbu opětovali a zneškodnili ho.
  • Za útokem stojí devětatřicetiletý Francouz Karim Cheurfi, který si již odpykával trest za mřížemi a byl několikrát zadržen policií, naposled letos v únoru.
  • Údajně se totiž pokusil sehnat si zbraně, aby mohl "zabíjet policisty". Policie ho však pro nedostatek důkazů propustila.
Uzavřená třída Champs-Elysées. Uzavřená třída Champs-Elysées. Foto: ČTK / AP

Krátce po půl deváté večer na skupinu hlídkujících policistů na pařížské třídě Champs-Elysées začal pálit atentátník. Zabil jednoho policistu a dva další vážně zranil. Další policisté palbu opětovali a zneškodnili ho.

Útočník si vybral proslulou obchodní třídu Champs-Elysées, které vévodí Vítězný oblouk, tedy dva z nejznámějších symbolů Paříže. Ani chvíli si nevybral náhodně - v tuto dobu několik milionů Francouzů sedělo u televizních obrazovek, aby zhlédli poslední televizní debatu, ve které před své voliče předstoupili kandidáti na úřad francouzského prezidenta.

Pachatelem útoku byl devětatřicetiletý Francouz Karim Cheurfi. Informace o útočníkovi se již dříve objevily ve francouzském tisku, podle kterého útočník "nenáviděl policisty". Na páteční tiskové konferenci potvrdil identitu násilníka pařížský prokurátor François Molins. Podle Molinse se vyšetřovatelé nadále snaží zjistit, zda měl Cheurfi komplice. Policie zatím zadržela tři osoby z útočníkova okolí, které vyslýchá.

Ve voze, kterým Cheurfi přijel na místo činu, našli policisté papíry, na nichž byly adresy několika policejních služeben, uvedl dále Molins. V zavazadlovém prostoru automobilu našli další zbraně včetně jedné střelné, kuchyňského nože a zahradnických nůžek. V kufru byl také korán. Na policisty, kteří střežili tureckou turistickou kancelář, střílel Cheurfi kalašnikovem.

Útočník byl známý recidivista

Cheurfi, který vyrostl na pařížském předměstí, v minulosti už několikrát skončil v hledáčku francouzských bezpečnostních složek. Už v mládí byl považován za recidivistu, který se zapletl do několika menších zločinů. Když mu bylo 23 let, ukradl auto a naboural s ním do vozidla, ve kterém policisté převáželi jeho bratra.

 

Okolí Vítězného oblouku v centru Paříže obsadila po vražedném útoku policie
Okoli_Vitezneho_oblouku_v_centru_Parize_obsadila_po_vrazednem_utoku_policie.jpg

 

Podle Molinse strávil dlouhou dobu ve vězení, nikdy ale nevykazoval známky radikalizace. Od posledního propuštění z nápravného zařízení v roce 2015 byl pod dohledem úřadů. V lednu letošního roku na sebe upoutal pozornost kvůli snaze pořídit si střelnou zbraň, v únoru byl zadržen, pro nedostatek důkazů ho policie ale opět propustila, uvedl prokurátor. Na počátku letošního roku vycestoval Cheurfi do Alžírska, navzdory povinnosti hlásit se pravidelně na policii.

Obětí teroristického útoku se podle Molinse stal 37letý policista, kterého francouzská média už dříve identifikovala jako Xaviera Jugelého. Prokurátor jeho totožnost nepotvrdil. Zastřelený muž seděl na místě řidiče v policejním voze. Útočník po jeho zabití vůz obešel a začal střílet na další strážce zákona. Vážné zranění utrpěl 34letý policista, který je už ale mimo ohrožení života. Další 31letý policista utrpěl lehké zranění, stejně jako jedna kolemjdoucí. Cheurfiho následně policisté zastřelili.

Simone Radačičová, ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Díky chybě v programu by mobily mohly mít dvojnásobně delší výdrž baterie než nyní, tvrdí student z Brna. Vyhrál soutěž IT diplomek

Jízda bitcoinu má znaky bubliny. Investoři mu ale věří a cenu žene vzhůru i přebytek hotovosti, který nemají kam umístit

Rozpad Československa byl nevyhnutelný, mezi Čechy a Slováky bylo napětí, shodli se Klaus a Mečiar. Teď se máme radši než dřív, tvrdí

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

reklama