Evropa je v nejistotě, jestli ji v příštích týdnech nezasáhne nová masová vlna uprchlíků. Turecko by podle řady spekulací mohlo umožnit stovkám tisíc běženců vydat se z tureckého území na plavbu směrem k řeckým ostrovům. Touto cestou do Evropy v letech 2015 a 2016 přišlo více než milion uprchlíků.

Poté co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan těsně zvítězil v referendu o ústavních změnách, zesílily obavy z toho, že by mohl vypovědět loňskou dohodu se zeměmi Evropské unie o zastavení migrace. Po jejím uzavření se proud uprchlíků a migrantů odcházejících z Turecka do Řecka téměř úplně zastavil. V Turecku žijí skoro tři miliony Syřanů, kteří tam uprchli před občanskou válkou.

Zrušením dohody už pohrozil turecký ministr pro vztahy s EU Ömer Celik. Vyzval unii, aby Turkům okamžitě přiznala právo cestovat na území svých členských zemí bez víz. "Pokud dostaneme zápornou odpověď, máme právo znovu posoudit a pozastavit všechny dohody," prohlásil Celik.

Země EU slíbily, že Turkům, kteří mají biometrické pasy, umožní přijet do Evropy bez víz na pobyty nepřesahující 90 dní. Turecko ale nejdřív podle dohody musí splnit několik podmínek. A to stále neudělalo: například neupravilo svůj protiteroristický zákon, který podle kritiků využívá nejen k boji s terorismem, ale i k věznění novinářů a dalších politických odpůrců. EU Turky varuje, že pokud podmínky nesplní, nemohou se zrušením víz počítat. Takový byl vždy i postoj Česka.

Současná turecká hrozba vypovězení migrační dohody ale může být vážnější než ty dřívější. Řecko už proto podle deníku The Times chystá krizový plán pro případ, že by z tureckých břehů opět začali v masovém množství připlouvat uprchlíci. "Naše obavy jsou reálné. Ale je otázka, jestli bude Erdogan skutečně riskovat, že se změní v regionálního vyvrhele," řekl pro The Times nejmenovaný řecký činitel.

Vztahy mezi Tureckem a zeměmi unie se po nedělním referendu dál vyostřují. Politici řady zemí EU kritizovali způsob, jakým referendum proběhlo. Podle mezinárodních pozorovatelů opozice zdaleka neměla v kampani stejné podmínky jako vládní tábor.

Němečtí nebo rakouští politici tak požadují, aby EU s Tureckem ukončila rozhovory o jeho budoucím členství v osmadvacítce. Ty se táhnou už řadu let a jsou jen formální, protože momentálně není vyhlídka na jejich úspěšné uzavření.

Turecký prezident Erdogan po referendu opět pohrozil, že v zemi obnoví trest smrti. V takovém případě by EU nejspíš rozhovory okamžitě ukončila. Erdogan taky, jako už poněkolikáté, mluvil o možnosti vypsat referendum o tom, jestli by Turecko mělo o členství v EU vůbec usilovat.