Přesvědčivý mandát na další čtyři roky. Syriza bude ve vysokém postavení a nenechá se zastrašit. Toto vítězství patří třídě pracujících, tweetoval Alexis Tsipras, když v září 2015 získal v předčasných volbách podruhé mandát řeckého ministerského předsedy.

Nyní mu opět začínají těžké časy. Řecko musí v létě splatit sedm miliard eur, v rozpočtu však na to peníze nemá. Pokud řecká vláda přestane plnit své závazky vůči věřitelům, zemi znovu hrozí státní bankrot. Situace bude přesto jiná než v roce 2015, kdy Řecko bylo krachu nejblíže. Největší část dluhu už nedrží evropské banky, ale instituce, zejména Evropský nástroj finanční stability (EFSF).

"Ve srovnání s rokem 2015 je Evropa v lepší ekonomické, ale křehčí politické situaci. Do záchrany Řecka vložily země eurozóny již tolik kapitálu, včetně politického, že se teď budou jeho krachu bránit," vysvětluje ekonomický analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Řecko bude muset letos čerpat pomoc z již třetího záchranného balíčku. Státy eurozóny a Mezinárodní měnový fond (MMF) se však nedokážou dohodnout na tom, jak by pomoc měla vypadat. Zatímco fond navrhuje řecký dluh ořezat a prodloužit lhůty jeho splatnosti, členské státy žádné ústupky nechtějí. Prosazují raději uvolnění dalších půjček. V řadě strategických evropských států se totiž blíží volby a politici se bojí ztráty hlasů, o které by je právě shovívavost k Řecku mohla připravit.

"Nalézt společnou řeč mezi EU a MMF bude nejtěžší. Bez něj je záchranný program nemyslitelný. Dle mého názoru se to na poslední chvíli povede, ale uvolnění peněz pro Řecko nebude znamenat konečné řešení jeho problémů," říká Sobíšek.

Šetřit už není kde

Na Řecko posledních osm let dopadá kritika z celé Evropy. Státní dluhová krize je údajně jenom výsledkem rozmařilosti zdejší vlády a místního "žití si nad poměry". Proti tomu se Řekové bouří. Tvrdí, že kvůli reformám a škrtům, které museli zavést, aby splnili podmínky záchranného ekonomického programu, se jejich život zásadně zhoršil a že už zkrátka nemají kde šetřit.

"Řekové ztratili důstojnost a důstojné životní podmínky. Řada rodin nemá ani na jídlo, přestože oba rodiče pracují. Čím dál víc lidí hledá potraviny v odpadkových koších," říká v rozhovoru pro HN pětačtyřicetiletá Elena Adoniouová, která je v invalidním důchodu. Jak dodává, Řekové přežívají jenom díky tomu, že se dokážou semknout a vzájemně si pomáhají.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se