reklama

V Řecku opět přituhuje, potřebuje další peníze. V zemi je už polovina mladých lidí bez práce

Panorama
Čtěte více: Řecko | Tsipras Alexis | MMF | dluh | půjčka | eurozóna
  • Řecko musí v létě splatit sedm miliard eur, prostředky na to mu ale v rozpočtu chybí.
  • Vláda nutně potřebuje ze záchranného programu další peníze, věřitelé se ale zatím nedohodli, jak by měla pomoc vypadat. Požadují další reformy.
  • Řekové však tvrdí, že už není kde škrtat. "Řekové ztratili důstojné životní podmínky. Řada rodin nemá ani na jídlo, přestože oba rodiče pracují," říká pětačtyřicetiletá Elena Adoniouová.
jarvis_58f619e2498e0baf2542e6d3.jpeg Řecký premiér Alexis Tsipras musel navzdory předvolebním slibům akceptovat požadavky věřitelů. Foto: Reuters

Přesvědčivý mandát na další čtyři roky. Syriza bude ve vysokém postavení a nenechá se zastrašit. Toto vítězství patří třídě pracujících, tweetoval Alexis Tsipras, když v září 2015 získal v předčasných volbách podruhé mandát řeckého ministerského předsedy.

Nyní mu opět začínají těžké časy. Řecko musí v létě splatit sedm miliard eur, v rozpočtu však na to peníze nemá. Pokud řecká vláda přestane plnit své závazky vůči věřitelům, zemi znovu hrozí státní bankrot. Situace bude přesto jiná než v roce 2015, kdy Řecko bylo krachu nejblíže. Největší část dluhu už nedrží evropské banky, ale instituce, zejména Evropský nástroj finanční stability (EFSF).

"Ve srovnání s rokem 2015 je Evropa v lepší ekonomické, ale křehčí politické situaci. Do záchrany Řecka vložily země eurozóny již tolik kapitálu, včetně politického, že se teď budou jeho krachu bránit," vysvětluje ekonomický analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Řecko bude muset letos čerpat pomoc z již třetího záchranného balíčku. Státy eurozóny a Mezinárodní měnový fond (MMF) se však nedokážou dohodnout na tom, jak by pomoc měla vypadat. Zatímco fond navrhuje řecký dluh ořezat a prodloužit lhůty jeho splatnosti, členské státy žádné ústupky nechtějí. Prosazují raději uvolnění dalších půjček. V řadě strategických evropských států se totiž blíží volby a politici se bojí ztráty hlasů, o které by je právě shovívavost k Řecku mohla připravit.

"Nalézt společnou řeč mezi EU a MMF bude nejtěžší. Bez něj je záchranný program nemyslitelný. Dle mého názoru se to na poslední chvíli povede, ale uvolnění peněz pro Řecko nebude znamenat konečné řešení jeho problémů," říká Sobíšek.

Šetřit už není kde

Na Řecko posledních osm let dopadá kritika z celé Evropy. Státní dluhová krize je údajně jenom výsledkem rozmařilosti zdejší vlády a místního "žití si nad poměry". Proti tomu se Řekové bouří. Tvrdí, že kvůli reformám a škrtům, které museli zavést, aby splnili podmínky záchranného ekonomického programu, se jejich život zásadně zhoršil a že už zkrátka nemají kde šetřit.

"Řekové ztratili důstojnost a důstojné životní podmínky. Řada rodin nemá ani na jídlo, přestože oba rodiče pracují. Čím dál víc lidí hledá potraviny v odpadkových koších," říká v rozhovoru pro HN pětačtyřicetiletá Elena Adoniouová, která je v invalidním důchodu. Jak dodává, Řekové přežívají jenom díky tomu, že se dokážou semknout a vzájemně si pomáhají.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Markéta Řeháková
Přeposlat
Diskuse

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Díky chybě v programu by mobily mohly mít dvojnásobně delší výdrž baterie než nyní, tvrdí student z Brna. Vyhrál soutěž IT diplomek

Jízda bitcoinu má znaky bubliny. Investoři mu ale věří a cenu žene vzhůru i přebytek hotovosti, který nemají kam umístit

Rozpad Československa byl nevyhnutelný, mezi Čechy a Slováky bylo napětí, shodli se Klaus a Mečiar. Teď se máme radši než dřív, tvrdí

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

reklama