Po sečtení 99 procent hlasů odevzdaných v nedělním tureckém referendu mírně vedou zastánci změn ústavy – mají náskok necelé tři procentní body. Z domácích hlasů je přitom sečteno už 99,99 hlasu a v zahraničí mají zastánci ústavní reformy výraznější převahu, získali téměř šedesát procent.

politolog: Pokud si Turci odhlasují změnu ústavy, skončí demokracie

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ještě před sečtením všech hlasů přivítal výsledek hlasování a poděkoval národu. Lidé se k urnám dostavili ve velkém počtu, svůj lístek vhodilo 84 procent oprávněných voličů.

Erdogan podle tureckého listu Hürriyet už volal tureckému premiérovi Binali Yıldirimovi a šéfovi opoziční nacionalistické Strany národní akce (MHP) Devletu Bahçelimu. Poblahopřál jim k výsledku referenda, který je podle něj jasný.

Proti změnám hlasovali lidé ve velkých městech, na pobřeží Středozemního moře a také převážně kurdské oblasti v jihovýchodním a severovýchodním Turecku. Výsledky jsou velmi těsné.

Hlavní opoziční strana, Republikánská lidová strana, si stěžuje na neregulérnost hlasování. Žádá přepočítání až 60 procent odevzdaných hlasů, hlasovací lístky prý nebyly řádně orazítkované. Na údajné podvody v hlasování si stěžují i pozorovatelé z prokurdské strany HDP.

Erdogan ústavní změny hájí s tím, že přinesou stabilitu a prosperitu zemi. Oponenti se obávají, že to povede k autoritářské vládě jednoho muže. Erdogan večer oznámil, že s ohledem na výsledek dnešního referenda by mohl požádat o vypsání dalšího, tentokrát o znovuzavedení trestu smrti.

turecko3

V Istanbulu se slaví u sídla vládní Strany spravedlnosti a rozvoje, stejně jako v Ankaře. Oslavy zatím nejsou nijak velké. V některých částech Istanbulu byla posílena bezpečnostní opatření, policie si pronajala soukromé autobusy a rozvážela jimi své příslušníky v neprůstřelných vestách.

Televize NTV zveřejnila první výsledky jen necelou hodinu po uzavření posledních volebních místností, tedy po 16:00 SELČ. Ve více než třetině provincií na východě země se ale volební místnosti kvůli časovému náskoku uzavřely o hodinu dříve.

V Turecku se nedělají oficiální průzkumy mezi voliči po opuštění volebních místnosti a média nesmějí zveřejňovat své odhady výsledků, dokud to nepovolí státní volební komise. Ta oznámila zrušení zákazu zveřejňování dílčích výsledků v 17:00 SELČ.

Předvolební průzkumy dávaly zastáncům schválení změn jen mírný náskok. V neděli mohlo v Turecku hlasovat 55,3 milionu voličů, již dříve mohli odevzdat svůj hlas necelé tři miliony Turků žijících v zahraničí.

V Německu vyzval tamější ministr zahraničí Sigmar Gabriel k zachování klidu a rozvahy. "Zdá se, že to bude těsný výsledek, jak se čekalo. Nicméně hlasování tureckých voličů skončilo, a tak bychom doporučovali zachovat klid a postupovat uvážlivě," uvedl Gabriel v prohlášení. "Je dobře, že skončila volební kampaň, v níž se tak tvrdě bojovalo, a to i zde, v Německu," dodal.

Rada Evropy (RE) vyzvala tureckou vládu, aby uvážlivě zvažovala všechny další kroky. Evropská unie vyzvala Ankaru vzhledem k těsnému výsledku k nalezení "co nejširšího národního konsenzu".

"Je nanejvýš důležité, aby byla zajištěna nezávislost soudnictví v souladu s principy zakotvenými v evropské konvenci o lidských právech," uvedl v pondělí v prohlášení generální tajemník Thorbjorn Jagland. Dodal, že RE bude Turecku v tomto procesu nápomocna. Turecko je členem RE od jejího vzniku v roce 1949.

Unijní představitelé zároveň upozornili, že reformy budou posuzovány, zda neporušují povinnosti Turecka jako kandidátské země usilující o vstup do EU a jako členské země Rady Evropy.