reklama

Střed Evropy Martina Ehla: Jak Viktor Orbán rozdráždil protivníka

  • Snahou vyštvat z Maďarska Středoevropskou univerzitu by mohl maďarský premiér Viktor Orbán narazit u svých evropských patronů i u republikánů ve Washingtonu.
  • Už několikrát vládní Fidesz ustoupil pod větším domácím tlakem, spor o elitní univerzitu ale masy do ulic nedostane.
  • Maďarský premiér se snaží zbavit institucí, které platí maďarský emigrant a americký miliardář George Soros.
  • Orbán v něm vidí politického protivníka.
jarvis_58ebb9b8498eee2f7c20fbb8.jpeg Tisíce lidí protestovaly o víkendu proti státnímu zásahu namířenému na Středoevropskou univerzitu v Budapešti. Foto: Reuters

Maďarský premiér Viktor Orbán nemá ve zvyku ustupovat tlaku zvenčí. Ztratil by tím pozici zastánce maďarských národních zájmů, do které se pasoval po drtivém volebním vítězství v roce 2010. Proto bude spor o budoucnost Středoevropské univerzity v Budapešti napínavou podívanou, v níž hrají roli evropské i americké karty.

První z nich je, že domácímu tlaku už Orbán několikrát ustoupil, například při zavedení daně z připojení na internet nebo zákazu nedělního prodeje. Stačí, když se doma zvedne dostatečně silná vlna odporu.

Středoevropská univerzita, pro niž parlament změnil podmínky takovým způsobem, že škola dál v podstatě nemůže fungovat, ale není širokým tématem, které vžene do ulic masy Maďarů − i když tisíce jich o víkendu v Budapešti protestovaly.

Druhý bod už je vážnější a týká se maďarské evropské politiky. Budapešti už na mezinárodním poli zbyly dvě instituce, na nichž se může prezentovat a ukazovat, že má nějaký vliv. Jednou je Visegrádská skupina, v tuto chvíli ne právě nejpopulárnější v širších unijních kruzích. Druhou je politická skupina Evropská lidová strana (EPP), jíž je vládnoucí Fidesz členem a která nyní udává v Evropě tón.

Když se v roce 2010 dostal Orbán k moci, byl dokonce místopředsedou EPP, a tudíž měl na evropské úrovni docela slušný štít, kterým se mohl ohánět. Reakce různých předáků skupiny ale minulý týden ukázala, že Orbán narazil. Ochrannou ruku nad ním se skřípěním zubů drží německá kancléřka Angela Merkelová, protože Orbán si vytvořil blízké vazby na její stranické partnery CSU v Bavorsku.

Třetí bod je pro Orbána nejvíc bolestivý. Ve snaze omezit vliv maďarského emigranta a amerického mi­liardáře George Sorose, jehož organizace včetně univerzity považuje Fidesz za největšího politického protivníka před volbami plánovanými na příští rok, si Budapešť pohněvala Američany. A to nejen ty liberální, ale i republikány v Kongresu.

Orbán se stejně jako český prezident Miloš Zeman snažil od počátku vetřít do přízně nového prezidenta Donalda Trumpa a usiluje o audienci v Bílém domě.

Jenže útok na Středoevropskou univerzitu je útokem na americkou instituci v zahraničí, což Američané jakéhokoliv politického přesvědčení nesou velmi nelibě.

"Americkou odpovědí budete ještě překvapeni," řekl minulý týden v rozhovoru HN prorektor univerzity Liviu Matei, zatímco jeho šéf Michael Ignatieff vyjednával ve Washingtonu.

Orbánovi odpůrci by rádi viděli, jak premiér, postupně ovládající většinu veřejného života v Maďarsku, konečně narazí. Spor o univerzitu nabízí jedinečnou příležitost − i proto, že není závislý na slabé a rozdrobené domácí opozici, kterou Orbán efektivně zatlačil na dlouhá léta do kouta.

Martin Ehl
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Notino vyráží na zteč: Největší český e-shop s kosmetikou se chystá ovládnout německý trh

Prezidentský kandidát Horáček jede v boji o Hrad naplno, Drahoš náskok těžko dohání. A potřebuje sehnat více peněz

Ukrajinská tajná služba zabavila počítače firmě českého podnikatele Fialy. Společnost prý používala špionážní software

Technologické firmy těží z rozvoje cloudu a mobilní reklamy. Microsoftu, Alphabetu i Amazonu rostl zisk

Sobotka dává Babišovi ultimátum do konce dubna, aby vysvětlil své kauzy. Podle Babiše to je volební kampaň ČSSD

reklama