Turecká pobřežní stráž ve středu zadržela v zátokách podél pobřeží Egejského moře desítky převážně syrských uprchlíků připravených přepravit se na řecké ostrovy. Ankara tak začala plnit dohodu s Evropskou unií, která mimo jiné předpokládá zastavení doposud stále vydatného proudu běženců do Řecka.

Podle agentury Reuters skončila skupina 42 lidí, včetně více než tuctu dětí, v areálu pobřežní stráže v přímořském letovisku Didim. Spousty dalších jich čekaly pod dozorem ozbrojených policistů na pobřeží na příjezd autobusu, který je má teprve odvézt.

"Bojíme se zůstat tady a máme strach z pobytu v Sýrii. Jsme na útěku do země, která si nás vezme. Chceme bezpečnost, někoho, kde se o nás postará," řekla jedna z uprchlic. Podle ní běženci stále ještě nejsou v bezpečí, přestože už jsou z ohniska syrské občanské války dávno pryč. "Dostáváme sami sebe do nejnebezpečnějších situací, abychom mohli odejít," řekla.

Zadržování uprchlíků na tureckém pobřeží, které bylo poslední tři čtvrtě roku zcela volně průchodné, je součástí širší migrační dohody mezi Tureckem a Evropskou unií. Aktivněji se začala realizovat po pondělním mimořádném summitu v Bruselu, odkdy na moři také hlídkuje námořnictvo NATO s cílem přispět k omezení přílivu běženců do Řecka s pomocí tureckých převaděčů.

Ankara požádala v pondělí EU o další tři miliardy eur (přes 80 miliard korun) do roku 2018 ke stejné částce, domluvené už loni v listopadu, aby mohla účinněji přispět ze své strany k boji proti migračnímu proudění.

Turecko tak pozvolna začalo z Řecka přebírat zpět migranty, kteří tam nelegálně dorazili. Podmínkou je ale nejen rozhodnutí unie spustit rozsáhlý projekt přesídlení syrských občanů s právem na azyl v EU přímo z Turecka. Za intenzivnější pomoc s řešením evropské migrační krize žádá Turecko uvolnění vízové povinnosti do letošního června a otevření nových přístupových kapitol. Zde ale naráží na odpor Kypru kvůli nevyřešené situaci kolem rozdělení ostrova na řecký jih a turecký sever.