Spojené státy a Rusko se dohodly, že příměří v Sýrii začne platit v sobotu 27. února. Americké ministerstvo zahraničí v pondělí zveřejnilo společné rusko-americké prohlášení. Počítá se v něm s tím, že příměří začne platit v sobotu 00.00 syrského času (v pátek 23.00 SEČ).

Příměří nezahrnuje radikální skupiny Islámský stát a frontu an-Nusra a útoky na ně budou pokračovat. Chálid Chúdža ze syrské národní koalice řekl, že příměří má platit čtrnáct dní a pokud ho budou strany dodržovat, může být neomezeně prodlužováno.

Boje mají zastavit jednotky syrské armády i opozičních skupin. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dohodu o příměří označil za znamení naděje a vyzval účastníky konfliktu, aby ji dodrželi.

Ruský prezident Vladimir Putin příměří považuje za krok, který povede k zastavení krveprolévání a bude příkladem spolupráce v boji s terorismem. Hovořil o něm telefonicky s americkým prezidentem Barackem Obamou a mluvčí Bílého domu Josh Earnest řekl, že je příměří příležitostí, z níž by měly USA vytěžit. Přiznal ale také, že bude těžké příměří dodržet.

Chúdža považuje vynětí an-Nusry z příměří za problém, protože útoky na ni mohou být zneužity k útokům na opozici i na civilisty v oblastech ovládaných opozicí. "An-Nusra je nejenom v Idlibu, ale také v Halabu, Damašku a na jihu. Pod záminkou útoků na ni se mohou dostat do palby také lidé z (opoziční) Syrské svobodné armády a civilisté," řekl.

"Bude-li příměří dodrženo, omezí se násilí, bude možné rozšířit distribuci humanitární pomoci a podpoří to politické řešení," řekl americký ministr zahraničí John Kerry.

Pokud se podaří boje zastavit, bude možné obnovit i přerušené syrské rozhovory. Příměří bylo jednou z podmínek syrské opozice pro její účast v těchto rozhovorech. Za zprostředkování OSN byly zahájeny v lednu v Ženevě, ale 3. února je zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura přerušil. Opozice totiž trvala na tom, že nebude jednat, dokud se v Sýrii bojuje, dokud jsou v obležení města a dokud se k nim nemůže dostat humanitární pomoc.

Kerry už v neděli v Ammánu avizoval, že se s ruským protějškem Sergejem Lavrovem dohodli na podmínkách příměří. Telefonovali si o víkendu několikrát a Kerry také řekl, že dohodu stvrdí co nejdříve prezidenti Barack Obama a Vladimir Putin.

Své požadavky na příměří už formulovala jak syrská opozice, tak syrský prezident Bašár Asad. Opozice požaduje, aby klid zbraní dodržovaly všechny strany, k nimž nepatří islámští radikálové, kteří se rozhovorů neúčastní. Mají být rovněž ukončeny blokády měst a propuštěni vězni.

Asad požaduje pojistky, aby teroristé příměří nemohli využít k posílení svých pozic a aby jejich spojenci ukončili podporu. Za teroristy Asad považuje všechny strany bojující proti syrské armádě, tedy i takzvanou umírněnou opozici, která nepatří k islámským radikálům.

Opoziční vyjednávací komise (HNC), která vedla ženevská mírová jednání, v pondělí začala jednat v Rijádu o svém případném návratu do Ženevy. Podle mluvčího budou rijádská jednání trvat několik dní.

Příměří uvítalo Turecko, které je aktérem bojů. Místopředseda vlády Numan Kurtulmuş prohlásil, že doufá, že Rusko zastaví nálety, při nichž umírají civilisté. "Považujeme za možné, že příměří bude dosaženo. Doufáme, že nebude jako ta předchozí a že bude dodrženo. Doufáme také, že Rusko při svých náletech na Islámský stát nebude posílat letadla zabíjet nevinné lidi," řekl. Turecko si ale podle něj zachovává právo na obranu veškerého ohrožení na své hranici.

Boje v Sýrii pokračují. IS se podle pondělních zpráv snaží přerušit syrským oddílům zásobovací trasu jižně od města Halab. IS sice ohlásil, že se mu to podařilo, vláda však tvrdí, že byl útok IS odražen. Podle syrské armády je zpráva pouze propagandou IS. Armáda se snaží dobýt východní část Halabu, kterou drží opozice. Boje trvají několik týdnů a mnoho civilistů před nimi uprchlo k turecké hranici.