Více než izolovaných útoků jednotlivců se protiteroristické služby v Evropě letos obávají několikanásobných, koordinovaných atentátů džihádistů ve více evropských státech.

Masakry z 13. listopadu v Paříži se 130 mrtvými ukázaly, že několik týmů motivovaných sebevrahů s kalašnikovy a podomácku vyrobenými výbušninami může způsobit příšerné ztráty a traumatizovat zemi. Na mezinárodní úrovni v rámci Evropské unie by byl účinek ještě ničivější, napsala agentura AFP.

"Myslím, bohužel, že v roce 2015 to nic nebylo. Směřujeme k jakémusi evropskému 11. září: souběžným útokům ve stejný den v několika zemích, na více místech. Něčemu velmi koordinovanému. Víme, že teroristé na tom pracují," svěřil se jistý představitel protiteroristických sil, který si přál zůstat v anonymitě.

"V oblastech obsazených Islámským státem jsme nyní svědky verbování skupin mladých Evropanů a jejich výcviku s cílem poslat je zpět do země jejich původu, aby tam udeřili. Mají potřebné doklady a zbraně, znají jazyk a místo. Hodně jich zatýkáme, je ale nutné připustit, že jsme zavaleni počtem. Někteří projdou, někteří už prošli."

Nedávná zatčení džihádistů, kteří se vrátili z "území svaté islámské války", tyto obavy podle tohoto představitele ještě zvýšila.

"Vidíme, že se vracejí krajně radikální a bojeschopní lidé, kteří tam měli zůstat. Některé vyhnalo bombardování ze strany Rusů, kteří při sebemenším podezření na přítomnost džihádistů v nějaké vesnici zpustoší celou oblast. Jiní se vracejí domů, aby provedli mise v Evropě. Dříve jsme viděli vracet se hlavně lidi, kteří se spletli, kteří si neuvědomili, jak válka bolí. Nyní jsme svědky návratu lidí, kteří vědí, co chtějí."

Spiknutí s cílem vést koordinované útoky v Evropě není nic nového. Již několikrát se takový záměr nezdařil, například na konci srpna 2010.

"Tehdy to byla ještě al-Káida, ale nápad nyní převzal IS. Týmy měly tehdy přijet z východní Evropy a vyzvednout si připravené vybavení, ruční zbraně, automatické pušky. Překazili to Američané, kteří provedli několik preventivních útoků bezpilotními letadly v Afghánistánu a Pákistánu proti lidem, kteří měli operaci provést," říká bývalý analytik protiteroristické sekce francouzských tajných služeb DGSE Yves Trotignon.

"Tento druh vícenásobných útoků je součástí nejhorších scénářů pro rok 2016. Vím, že v evropských metropolích, především v Londýně, se příslušné složky této variantě věnují," tvrdí Trotignon.

Policisté, vojáci, analytici, zákonodárci se neustále snaží přizpůsobovat své odpovědi na metody, které používají islamističtí útočníci. Druhý tábor ale dělá totéž a často rychleji a účinněji, domnívají se oba specialisté.

"Nejen my se učíme ze zkušeností, Islámský stát také. Pochopili, že nesmějí používat mobily, nebo jen velmi málo, že vše je odposloucháváno. Každý útok, i nezdařený, je pro džihádisty přínosem," vysvětluje představitel protiteroristických sil.

Trotignon přitakává s tím, že islamisté využívají článků v tisku, čtou vše. "Například viděli, že k zahájení útoku (13. listopadu v Paříži) proti klubu Bataclan bylo třeba 90 minut. Zjistili také, že jejich výbušniny nejsou dobré, a že je tedy nutné je vyměnit a že útočníci zanechali příliš stop. Učí se rychle."

"Atentáty z 13. listopadu ukázaly, že nás mohou doběhnout lidé, kteří nebyli na zvlášť vysoké operativní úrovni. Takže jestli se úroveň agresorů zvýší, budeme mít problém. Kolem roku 2016 panuje u všech profesionálů hrozný pesimismus.

Možná že si na jeho konci řekneme, že rok 2015 byl pro atentátníky jen zkouškou, určitým potvrzením jejich operační schopnosti," dodal Trotignon.