V boji proti terorismu musejí státy lépe vzájemně sdílet zpravodajské informace, a to včetně seznamů podezřelých cizích bojovníků i s jejich bankovními údaji. Řekl to v pondělí na mezinárodní konferenci k terorismu ve světě nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders, jehož země nyní předsedá EU.

Pomocí národních seznamů podezřelých osob se musejí rychle aktualizovat a více využívat databáze mezinárodních policejních agentur Interpol a Europol. Příslušné dohody už jsou, ale nyní je třeba, aby výměna informací byly úplná a v reálném čase, řekl ministr. Upřesnil, že počet podezřelých na seznamu Nizozemska se v posledním roce zdvojnásobil na 42 Nizozemců.

Problémem nyní podle agentury Reuters zůstává, že některé země nevedou řádně své seznamy podezřelých s patřičnými osobními údaji nebo je neposkytují Europolu a Interpolu.

Podle Nizozemska někteří z islámských útočníků, kteří 13. listopadu zabili v Paříži 130 lidí, byli v databázích úřadů různých zemí a bylo možné je při lepší spolupráci zastavit.

"Je nutné, aby si zpravodajské služby zvykly nejen informace shromažďovat, ale také je poskytovat dál, dělit se o ně. Myslím, že se tato praxe stále rozšiřuje, ale bude se na tom dále pracovat," řekl belgický ministr zahraničí Didier Reynders. Zahraniční stopy po atentátech v Paříži vedly hlavně do Belgie.

"Nyní je nutné, aby se koordinace v boji proti terorismu uskutečňovala v rámci celého mezinárodního společenství," prohlásil francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Harlem Désir. Doporučil tuto spolupráci zvlášť zaměřit na verbování mladých Evropanů k odjezdu do Sýrie, Iráku či Jemenu prostřednictvím internetových sítí. Také je podle něj nutné zasahovat na internetu proti nenávistné propagandě islamistů.

Koenders před delegacemi z padesátky zemí přirovnal současný terorismus k viru, který se umí přizpůsobovat novým situacím a stávat odolnějším. "Nečelíme nějakému stereotypnímu terorismu jako v kině. Nečelíme komusi, koho by mohl porazit nějaký dobře vyzbrojený muž jako Bruce Willis v thrilleru Smrtonosná past," dodal podle AFP nizozemský ministr.

Na konferenci v Haagu se sešli vládní představitelé zemí bojujících s terorismem, vedle evropských zemí například Spojených států a Maroka, a také zástupci OSN, EU, Europolu a Interpolu. Na jednodenní rokování přijelo podle Reuters celkem téměř 250 delegátů. Hlavním cílem konference bylo podle Haagu hledat způsoby, jak lépe chránit obyvatelstvo před terorismem.