"Temelín je čistě politický problém, který nemůže vyřešit žádný soud. Elektrárna poběží ještě čtyřicet, padesát let, s tím se nedá nic dělat," prohlásil v rozhovoru pro rakouský týdeník News český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Temelín je ve skutečnosti vnitrorakouský problém. Obě velké strany mají strach, že ztratí hlasy napravo i nalevo," říká Schwarzenberg.

Ministr v rozhovoru vyjádřil pochopení pro obavy Rakušanů z české jaderné elektrárny, ale jen v tom smyslu, v jakém chápe i nejrůznější strachy většiny lidí, například z konce světa nebo pádu meteoritu.

Zdůrazňuje, že z Temelína není třeba mít větší strach než z jiné atomové elektrárny. "Kdykoli nastupujete do letadla, může to skončit pádem, a přesto létám stále znovu. Život je prostě nebezpečný a končí vždycky smrtí," cituje časopis Schwarzenberga.

Temelin_elektrarna.jpgČeský ministr se ohrazuje i proti takzvaným poruchám, o nichž v souvislosti s Temelínem neustále informují rakouská média. Vysvětluje, že na základě ujednání z Melku hlásí česká strana sebemenší incidenty, o nichž se u jiných elektráren vůbec nemluví. Ve skutečnosti se ale jedná o události, které jsou na mezinárodní sedmistupňové škále hodnoceny stupněm nula, nanejvýš jedna.

"V mezinárodním srovnání se ukazuje, že sice neprovozujeme nejbezpečnější elektrárnu, ale v celé Evropě se řadíme do horní třetiny," dodává český ministr. A že se v Rakousku všichni pořád ohánějí jen Temelínem, to podle něj způsobuje "celý konglomerát" důvodů. Jedním z nich jsou historické problémy ve vzájemných vztazích, které způsobují, že Rakušané dlouhodobě uvádějí Čechy jako nejméně oblíbený národ. Kromě toho nezůstává bez účinku, když nejčtenější list v zemi píše více než deset let neustále o "šrotovém reaktoru".

"Jsem docela rád, že jsme byli upozorněni na některé technické nedostatky. Ty jsme odstranili, ale samozřejmě vždy lze žádat víc, a tím bránit řešení. Realizovali jsme mezinárodně uznávané standardy. Rakousko to může buď akceptovat, nebo trvat na tom, že to ještě nestačí. Nesmí se ale zapomínat i na to, že Rakousko odmítlo svou vlastní atomovou elektrárnu v Zwentendorfu a teď nemá skutečné poznatky o jaderných elektrárnách a jejich provozu," řekl Schwarzenberg.

blokada_rakousko_cr_stop_temelin_180x120.jpgNa pravou míru uvedl i označení "magoři", které nedávno použil na adresu rakouských odpůrců Temelína organizujících hraniční blokády. Podle něj by se tento výraz měl do němčiny správně překládat "Spinner", tedy spíše něco jako "blouznivci". "Toto označení se prostě vnucuje v případě lidí, kteří zcela nesmyslně protestují proti rakouské vládě na špatném místě, tedy na české hranici, místo aby demonstrovali ve Vídni před parlamentem nebo kancléřstvím," řekl ministr.

Na otázku, proč neřešit problém před mezinárodním soudem, odpovíděl: "Představte si, že vás chce soused žalovat a vykřikuje to na vás každý den přes plot. Teprve později zjistí, že vůbec žalovat nemůže. Nechali byste se přesto dobrovolně zažalovat?"