reklama

Historička umění Čiháková Noshiro dostane japonský řád slunce se zlatými paprsky a rozetou

  • Japanistka a kunsthistorička Vlasta Čiháková Noshiro se dočkala významné pocty.
  • Po víkendu převezme japonský Řád vycházejícího slunce se zlatými paprsky a rozetou.
  • K českým držitelům řádu z dřívějška patří olympionička Věra Čáslavská.
Japanistka a galeristka Vlasta Čiháková Noshiro je na snímku z letošního ledna. Japanistka a galeristka Vlasta Čiháková Noshiro je na snímku z letošního ledna. Foto: ČTK

Česká historička umění, japanistka a galeristka Vlasta Čiháková Noshiro obdrží prestižní japonské vyznamenání udělované cizincům. O tom, že jí bude udělen Řád vycházejícího slunce se zlatými paprsky a rozetou, informovalo japonské velvyslanectví v Praze.

Čiháková Noshiro byla oceněna za podporu kulturní výměny mezi Japonskem a Českou republikou a za prohloubení vzájemného porozumění mezi oběma zeměmi, uvedlo velvyslanectví.

"Mám samozřejmě radost, převezmu si ho po neděli," řekla Čiháková Noshiro.

Připomněla, že pátek 3. listopadu, kdy byla zpráva oznámena, je v Japonsku národním dnem kultury a při té příležitosti se řády udělují.

Vlasta Čiháková Noshiro je bývalou předsedkyní Česko-japonské společnosti a dnes ředitelkou Galerie kritiků.

Narodila se v Praze roku 1945. V 70. a 80. letech žila a pracovala v Tokiu, kde pořádala výstavy a vyučovala na vysokých uměleckých školách.

Od roku 1989 žije v Praze. Je předsedkyní Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků České republiky a místopředsedkyní české národní sekce AICA – Mezinárodní asociace výtvarných kritiků.

Dále je zakladatelkou celostátní Ceny kritiky za mladou malbu a členkou vědecké komise pro Bienále současného umění ve Florencii. Publikuje v oboru moderního a současného umění.

Kromě knih o výtvarném umění a umělcích Čiháková Noshiro před dvěma lety vydala knihu Mitsuko. Jde o příběh Japonky Mitsuko Ayoama, která se jako jedna z prvních Japonek odvážila ke konci 19. století uzavřít sňatek v Tokiu s cizincem a odešla s ním do Evropy.

Název odkazuje k faktu, že jedním ze sedmi Mitsučiných synů byl Richard Coudenhove-Kalergi, zakladatel mírového hnutí Panevropa, dnes chápaného jako kolébka Evropské unie.

Čiháková Noshiro při křtu knihy řekla, že ji příběh Mitsuko zajímal už pět desítek let, sama má zkušenost se smíšeným manželstvím a do jisté míry v osudu Japonky i svém vidí podobnosti.

Pro knihu studovala deníky a Mitsuko díky své jazykové vybavenosti i všechny dostupné prameny v japonštině.

"Z pečlivě uspořádaného materiálu, který Vlasta Čiháková Noshiro v knize předkládá, vyplývá, že na Mitsuko jsou zajímavější okolnosti jejího života než její osobnost," napsaly o knize Hospodářské noviny.

Řád vycházejícího slunce založil roku 1875 japonský císař Meidži coby vůbec první národní japonský řád. Udílí se v několika kategoriích za přínos na poli mezinárodních vztahů, propagaci japonské kultury, rozvoj blahobytu a ochrany přírody. K jeho českým držitelům patří dnes již nežijící olympionička Věra Čáslavská.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Zeman s Putinem se shodli na nutnosti urovnání vztahů mezi EU a Ruskem. Přicházíte o naše skvělé sýry a jogurty, řekl Zeman

Komentář Teodora Marjanoviče: Zeman se u Putina opět předvedl jako úslužný agent ruských zájmů. Vláda by se od toho měla distancovat

Turecká elektrárna, na kterou Česko půjčilo 12 miliard, stále nefunguje. Na vině nejsou Turci, ale Češi a Rakušané, ukázala studie

Libanonského obchodníka se zbraněmi Fajáda navštívil ve vězení ministr Pelikán, nechal ho volat ze svého telefonu

Policie poslala do sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání

reklama