reklama

Nedělní aukce umění v Praze utržila sedm milionů korun, za rekordní cenu se prodala asambláž Běly Kolářové

  • Na českém trhu s uměním se prodalo nejdražší dílo Běly Kolářové.
  • Cena asambláže Variace na dva trojúhelníky vystoupala z 200 tisíc korun na 1,6 milionu korun.
  • Prodal se například také obraz Jana Merty.
Běla Kolářová: Variace na dva trojúhelníky, vydraženo za 1,6 milionu korun bez aukční přirážky Běla Kolářová: Variace na dva trojúhelníky, vydraženo za 1,6 milionu korun bez aukční přirážky Foto: www.sypka.cz

Asambláž nazvaná Variace na dva trojúhelníky od výtvarnice Běly Kolářové se v neděli v Praze vydražila za 1,6 milionu korun bez aukční přirážky. Jde o autorčin rekord, řekla majitelka aukčního domu Sýpka Irena Velková.

Ten nabídl téměř tři stovky uměleckých děl i užitého umění zejména z poválečného období.

Za vydražené položky během neděle utržil na sedm milionů korun.

Velková uvedla, že výsledky aukce potvrdily trvající zvýšený zájem o umění, což se projevilo i vydražením díla Kolářové.

Její práce se podle Velkové v uplynulých 12 let dražily jen dvakrát a vždy byly prodány za cenu v řádu statisíců korun. Vyvolávací cena její v neděli vydražené asambláže z patentek na kartonu byla 280 tisíc korun.

Kolářová, která se zabývala nejrůznějšími výtvarnými technikami a postupy, je řazena mezi nejoriginálnější české umělkyně 20. století.

Dílo autorky, jež zemřela v roce 2010, vznikalo paralelně s tvorbou jejího manžela Jiřího Koláře. Často se uvádí, že Kolářová žila v jeho stínu, zachovala si ale tvůrčí nezávislost.

Spojován je s ní i pojem ženského umění. V 60. letech Běla Kolářová spoluzaložila skupinu Křižovatka. Samostatně svou tvorbu představila v roce 1966.

Za druhou nejvyšší cenu v neděli aukční dům Sýpka vydražil olejomalbu Jana Merty s názvem Podlaha malíře, kterou nový majitel získal zhruba za půl milionu korun bez přirážky.

V rámci aukce kupci měli možnost získat i nově objevené návrhy plakátů automobilů Tatra od Fratiška Kardause a jeho sádrový model Tatraplánu.

Podle Ireny Velkové se prodaly dva návrhy zhruba po 80 tisících korun bez přirážky.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Zeman s Putinem se shodli na nutnosti urovnání vztahů mezi EU a Ruskem. Přicházíte o naše skvělé sýry a jogurty, řekl Zeman

Zeman se chová jako Putinův agent, Rusko ho využívá pro domácí propagandu, říká bývalý velvyslanec v Moskvě Kolář

Turecká elektrárna, na kterou Česko půjčilo 12 miliard, stále nefunguje. Na vině nejsou Turci, ale Češi a Rakušané, ukázala studie

Libanonského obchodníka se zbraněmi Fajáda navštívil ve vězení ministr Pelikán, nechal ho volat ze svého telefonu

Policie poslala do sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání

reklama