reklama

Sudkova galerie vystavuje modernistu Háka. Jeho fotografie neztrácejí na síle, říká kurátor

  • V Galerii Josefa Sudka lze až do ledna vidět fotografie Miroslava Háka.
  • Patřil k věhlasné Skupině 42, zásadní byla jeho práce pro Divadlo E. F. Buriana.
  • Hák do divadelní fotografie vnesl nový prvek, zaznamenával činnost herců přímo na jevišti.
Snímek z výstavy fotografií Miroslava Háka v Galerii Josefa Sudka v Praze. Snímek z výstavy fotografií Miroslava Háka v Galerii Josefa Sudka v Praze. Foto: ČTK

Tvorbu jednoho z již nežijících klasiků moderní české fotografie Miroslava Háka připomíná nová výstava v pražské Galerii Josefa Sudka. Začala tuto středu, potrvá do 28. ledna 2018.

Komorní přehlídka se vrací ke kořenům tvorby, kdy Hák se sochařem Ladislavem Zívrem a malířem Františkem Grossem tvořili základ pozdější Skupiny 42.

Nejslavnější Hákovy práce jsou z pražské periferie, v jeho odkazu však lze nalézt četné experimenty, akty, civilní zátiší a další fotografie vyznačující se osobitou poetikou, uvedl kurátor výstavy Jan Mlčoch z Uměleckoprůmyslového muzea.

Toto muzeum Galerii Josefa Sudka provozuje.

Tvorba Skupiny 42, která vznikala za druhé světové války, podle kurátora neztrácí na naléhavosti a síle. Jednou z výrazných postav tehdejší umělecké scény byl právě fotograf Hák.

Narodil se 9. května 1911, po škole zkoušel malovat, ale otec ho vedl k fotografii, které se u něho syn skutečně vyučil. Pak ji praktikoval v pražské fotografické firmě Langhans, počátkem 30. let zřejmě navštěvoval kurzy pro amatéry pořádané Františkem Drtikolem.

Hákova počáteční tvorba se nesla v duchu experimentu, později ho ovlivnil surrealismus – podobně jako další členy Skupiny 42.

Zásadní změna v Hákově uměleckém životě nastala roku 1936, kdy obeslal Mezinárodní výstavu fotografie v pražském Mánesu. Z jeho účasti vyplynula práce pro Divadlo E. F. Buriana.

Hák do divadelní fotografie vnesl nový prvek, zaznamenával práci herců přímo na jevišti. Záhy se zaměřil na chemické experimenty předjímající pozdější informel.

Kromě snímků s námětem civilismu za války Hák vytvořil několik zásadních děl v oblasti uměleckého aktu a zátiší. Závěrem 40. let ukončil spolupráci s Burianovým divadlem, vzdal se fotografické živnosti a pracoval pro zestátněný film.

Po dramatickém rozpadu Skupiny 42 v únorových dnech roku 1948 se životní osudy přátel rozešly.

Miroslav Hák po ukončení fotografické činnosti roku 1969 prodal 50 prací do obnovené fotografické sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, jeho dílo podle kurátora Mlčocha vyvolalo zájem také v zahraničí.

Hák zemřel 28. června 1978 v Praze.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Zeman s Putinem se shodli na nutnosti urovnání vztahů mezi EU a Ruskem. Přicházíte o naše skvělé sýry a jogurty, řekl Zeman

Zeman se chová jako Putinův agent, Rusko ho využívá pro domácí propagandu, říká bývalý velvyslanec v Moskvě Kolář

Turecká elektrárna, na kterou Česko půjčilo 12 miliard, stále nefunguje. Na vině nejsou Turci, ale Češi a Rakušané, ukázala studie

Libanonského obchodníka se zbraněmi Fajáda navštívil ve vězení ministr Pelikán, nechal ho volat ze svého telefonu

Policie poslala do sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání

reklama