reklama

Ty nejlepší elektronické dárky: Televize a projektory nejen pro náročné diváky

Čtěte více: televize | Smart TV | ultraHD | dárky
  • Rok 2017 jasně ukázal, že FullHD rozlišení je za zenitem, ceny UltraHD televizí padly ke dnu.
  • Hitem Vánoc bude OLED, cena proti loňsku klesla skoro na polovinu, i když 50 tisíc není málo.
  • Při výběru je nutné dávat pozor na drobnosti, podpora HDR nemusí znamenat skvělý obraz.
Telefony a tablety lze ke sledování filmů nebo hraní her použít také, ale televize je televize... Telefony a tablety lze ke sledování filmů nebo hraní her použít také, ale televize je televize... Foto: Panasonic

Prodeje nových televizorů příliš nerostou, protože není na co koukat. Televizní vysílání stagnuje, i FullHD vysílání je omezené jen na placené platformy a svět plný UltraHD obrazu s vysokým kontrastem díky funkci HDR je většině lidí vzdálený. Přesto už nemá smysl kupovat obyčejnou televizi, když ve stejné úhlopříčce už jsou k dispozici stejně levné 4K obrazovky.

Letošní Vánoce podle všeho přinesou drobné povzbuzení pro výrobce televizí. Zájem o větší úhlopříčky i vyšší rozlišení roste díky internetovým službám a videohrám. Největší letošní hit je přitom technologie HDR, která nabízí hezčí a věrnější barvy spolu s větším kontrastem. Ale největší lákadlo je také potenciálně největším zdrojem zklamání – opravdové HDR totiž nabízí jen drahé televize. Výjimky existují, ale levné a přitom skvěle vybavené televize značek, jako je TCL nebo Vizio, se v tuzemsku koupit nedají.

Nová technologie rozmělněná marketingem

Kvůli komplikované situaci na trhu je před doporučením nutné alespoň malé vysvětlení HDR. Pod tímto označením se skrývají dvě vylepšení obrazu. Tím prvním je zvýšení kontrastu, respektive schopnosti zobrazit více detailů ve tmavých i světlých částech obrazu. V praxi je to tak, že v záběru, kde je slunce i stíny, které vrhají předměty jím osvícené, by slunce mělo z obrazovky skutečně zářit, až oslňovat, zatímco ve stínu by měly stále být pozorovatelné drobné objekty.

Druhým parametrem, který přispívá k vylepšení obrazu, je schopnost zobrazit mnohem větší množství barev. Ve standardním osmibitovém barevném prostoru například chybí spousta odstínů červené včetně slavné "Ferrari red". Většina televizorů s cenou pod 30 tisíc korun ale tuto schopnost zobrazit více barev postrádá – a uživatelé se to z popisu nedozvědí, uvidí pouze označení HDR. I když to v mnoha případech znamená jen to, že televize umí HDR obraz přijmout a "nějak" ukázat.

Jakousi zárukou "skutečného" zážitku má být certifikace UltraHD Premium, což je standard, na kterém se dohodli výrobci televizorů v rámci Ultra HD Alliance. V oficiálním seznamu certifikovaných obrazovek je ale pouze sedmnáct televizorů tří výrobců. To zbytečně vylučuje například velkou část OLED televizorů – certifikaci má pouze LG; Philips, Panasonic nebo Sony nikoliv, i když používají stejné obrazové panely od LG.

Základní rada vzhledem k džungli neúplných a zavádějících označení je v podstatě jednoduchá. I velmi levné UltraHD televize mají proti FullHD obrazovkám navrch v jemnosti obrazu a proti několik let starým modelům mají také ve výbavě technologie, jako je wi-fi a jiné chytré funkce. Druhý stupeň zlepšení obrazu přinášejí televize, které umí zobrazit více barev (10bit. panel, wide color gamut či podobné označení). Další výrazný skok v kvalitě pak přináší až technologie OLED.

U projektorů je to ještě jednodušší – aktuálně má smysl koupit pouze solidní FullHD kus s dobrým podáním barev a kontrastem. UltraHD verze jsou stále příliš drahé, ale i to se poměrně rychle mění. Aktuálně se dá 4K projektor s HDR pořídit o něco dráž než OLED televize, ale v lednu přijde na trh novinka s ještě výrazně nižší cenou.

Vybraná zařízení

Samsung UE43MU6192
Cena: 11 990 Kč
Proč: Základní 4K televize s jistotou deklarovaných vlastností a povedeným ovládáním

Samsung UE43MU6192

Vybraný základní model Samsungu se běžně prodává za 17 tisíc korun. O pět tisíc levnější nabídka v Alze je hodně zajímavá – televizor totiž stojí stejně jako nejlevnější LG 43UJ6307, které je jinak důstojnou druhou volbou pro základní televizi s UltraHD obrazovkou. Pro Samsung při stejné ceně mluví tenčí rámečky, a hlavně o trochu větší podpora českých aplikací pro sledování on-line videa, obrazově jsou na tom podobně. Samsung je pak lepší volbou hlavně pro milovníky videoher. U obou výrobců pak lze zvolit větší úhlopříčku za odpovídající příplatek.

Philips 50PUS6262
Cena: 15 990 Kč
Proč: Nejlevnější 50“ televize s technologií Ambilight

50PUS6262 12 IMS cs CZ

Philips letos snížil ceny televizí, aby byl více konkurenceschopný. Týká se to i modelů s osvětlením Ambilight, které opticky zvětšuje obraz a zpříjemňuje sledování televize "rozmazáním" hranice mezi obrazovkou a pokojem. Philips prodává i menší 43“ model, ale příplatek dva tisíce za citelně větší obrazovku stojí. S ovládáním to bude slabší, levnější model totiž nemá operační systém Android TV. Netflix s podporou 4K ale v televizi je.

Sony Bravia KD-55XE8096
Cena: 20 930 Kč
Proč: Zajímavý poměr ceny a výkonu s ohledem na kvalitu barev

Sony Bravia KD 55XE8096

Bravia řady XE8000 jsou výjimkou z tvrzení, že nemá smysl kupovat nic, než levné televize nebo až OLED. Za akčních 21 tisíc v Electroworldu (jinde o pět nebo i o osm tisíc více) nabízí podporu rozšířeného barevného rozsahu a na LCD obrazovku výborné podání černé. Slabší je to s maximálním jasem, oslňující HDR efekty se ve srovnání s OLED panely nebo nejdražšími Samsungy nedostaví. Při večerním sledování filmů nebo hraní her to ale nevadí. Pokud máte doma Xbox One X nebo Playstation 4 Pro, tohle je optimální "rozumná" televize pro maximální využití nových konzolí.

Panasonic TX-58EX780E
Cena: 39 990 Kč
Proč: Velká obrazovka s vynikajícími barvami a UHD přehrávačem v ceně

panasonicex780 3l

Panasonic dlouho vládl v kvalitě obrazu a u špičkových modelů to platí stále. Televize TX-58EX780E je vlastně na hraně – je drahá a není to OLED, ale přesto nás zaujala. Má totiž vynikající barevné podání, a to přímo z krabice. Jas televize je nadprůměrný, ale ne tak vysoký jako u dražších QLED od Samsungu, HDR efekty už jsou ale jasně patrné a zblízka může obraz už lehce oslňovat. Proti konkurenci má Panasonic vedle barev ještě jeden trik v rukávu: extrémně povedený stojan. Ten umožňuje výškové nastavení obrazovky a její natáčení do stran. Za danou cenu lze navíc televizi dostat s blu-ray přehrávačem i jedním 4K HDR filmem, což cenu nové generace domácího kina trochu sníží.

Philips 55POS9002
Cena: 49 990 Kč
Proč: Spojení OLED a Ambilight je parádní, cena také

55POS9002 12 MI1 global 001

Nejlevnější OLED televize stojí 49 990 korun. Philips agresivní cenou velmi překvapil, protože zapomněl na příplatek za Ambilight, který je citelně vidět u LCD televizí stejného výrobce. Panel je od LG, tedy stejný jako v televizích korejského výrobce, Ambilight je ale jasné plus – navíc jej lze propojit i s chytrými žárovkami Philips Hue, které Alza přidává k nákupu televize.

LG OLED55B7V
Cena: 49 990 Kč
Proč: OLED panel, skvělý software a „dárky“ v ceně
LG OLED55B7V

LG pro všechny OLED televizory používá stejné panely, šetří na méně podstatných věcech. To znamená, že nejlevnější OLED na trhu má nejlepší možný obraz, stejně jako u Philipsu. LG sice nemá Ambilight, ale boduje lepším uživatelským prostředím a hlavně marketingovými nabídkami. Koupit se dá ve dvou zajímavých variantách podle prodejce. Jeden nabízí cash-back pět tisíc korun, druhý v ceně televize dodá i PlayStation 4 Pro, další zase kvalitní soundbar. To mimochodem není špatná varianta – reprosoustavy v LG OLED55B7V nejsou nic moc, ale to platí i pro Philips.

Epson TW5650
Cena: 24 590 Kč
Proč: Nadstandardní kontrast a jas, v dané cenové kategorii jasná špička

Projektor Epson TW5650 je ideální do domácího prostředí

FullHD projektory stojí kolem 25 tisíc korun už dlouho, vlastně i méně, ale každý rok se výrazně zlepšuje jejich kvalita. Epson nás zaujal už na první pohled díky přímému srovnání se stejně drahou konkurencí, kterou jasně přesvítil. Epson má lepší barvy, vyšší kontrast a je poměrně tichý. Navíc se na osmimetrové úhlopříčce výborně sledují filmy i hrají hry, které projektor i hlasitě ozvučí. Pokud hledáte ještě o kousek levnější model, sázkou na jistotu je Optoma HD142X, stojí méně o nějakých 10 tisíc.

 

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babišova vláda má šanci na život. Dojednané hlasy ve sněmovně zatím nemá, ale podpora ČSSD je stále pravděpodobnější

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Vláda bez důvěry se nemusí omezovat, může zvyšovat platy i měnit náměstky. Právníci přesto nabádají ke zdrženlivosti

Sloupek Martina Malého: Prodám zachovalou břitvu, téměř nepoužívaná, zn. Occam

Oktany a bajty Luboše Kreče: Česko, země chytrým vozům zaslíbená

reklama